Əməkdaşlarımız  Erasmus+ ENGAGE layihəsinin Bakı görüşündə iştirak ediblər
Yanvarın 22-dən 23-dək Bakı Biznes Universitetində Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycan ali təhsil müəssisələrində davamlı sahibkarlıq ekosisteminin gücləndirilməsi” (ENGAGE) mövzusunda Erasmus+ layihəsi çərçivəsində konfrans keçirilib.
Layihənin əsas məqsədi Azərbaycan ali təhsil müəssisələrində sahibkarlıq ekosisteminin gücləndirilməsi, akademik heyətin və tələbələrin sahibkarlıq düşüncəsinin inkişaf etdirilməsi, universitetlərimizdə innovativ yanaşmanın təkmilləşdirilməsi, tədris prosesinin məzmununda praktiki komponentlərin artırılması, startap fəaliyyətlərinin və universitet – sənaye əməkdaşlığının genişləndirilməsidir.
Tədbirdə layihənin 11 yerli tərəfdaşı (Mingəçevir Dövlət Universiteti, Bakı Biznes Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti, Odlar Yurdu Universiteti, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyası) və 5 Avropa tərəfdaşı iştirak edirdi.
Konfransda ENGAGE layihəsinin Avropa İttifaqı ölkəsini təmsil edən universitetlərinin - Tallin Texnologiya Universiteti, Estoniya; KTH Royal Texnologiya İnstitutu, İsveç; Lissabon Universiteti, Portuqaliya; Kataloniya Politexnik Universiteti, İspaniya; WSG İqtisadiyyat Universiteti, Polşa nümayəndələri təqdimatla müvafiq mövzularda çıxış etdilər.
Qeyd edək ki, konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetini Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva, Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Məmmədova təmsil edirdilər.

OUR COLLEGUES PARTICIPATED IN THE BAKU MEETING OF THE ERASMUS+ ENGAGE PROJECT
From January 22 to 23, Baku Business University hosted a conference within the framework of the Erasmus+ project on ‘Strengthening the sustainable entrepreneurship ecosystem in Azerbaijan"s higher education institutions’ (ENGAGE), funded by the European Commission.
The main goal of the project is to strengthen the entrepreneurial ecosystem in Azerbaijan"s higher educational institutions, develop the entrepreneurial mindset of academic staff and students, improve the innovative approach in our universities, increase practical components in the content of the educational process, expand startup activities and university-industry cooperation.
At the event, 11 local partners of the project (Mingachevir State University, Baku Business University, Azerbaijan State University of Economics, Azerbaijan Technical University, Baku Higher Oil School, Azerbaijan State University of Culture and Arts, Azerbaijan Tourism and Management University, Ganja State University, Nakhchivan State University, Azerbaijan State Agrarian University, Odlar Yurdu University, National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan, Association for the Development of Women"s Entrepreneurship in Azerbaijan) and 5 European partners participated.
At the conference, the universities representing the European Union countries of the ENGAGE project - Tallinn University of Technology, Estonia; KTH Royal Institute of Technology, Sweden; University of Lisbon, Portugal; Polytechnic University of Catalonia, Spain; Representatives of WSG University of Economics, Poland made presentations on relevant topics.
It should be noted that Sumgayit State University was represented at the conference by associate professor Ulduz Agayev, dean of the faculty of Engineering, associate professor Aynura Yahyayeva, dean of the faculty of Economics and Management, professor Javanshir Mammadov, head of the department of Process Automation, senior lecturer of the department of History and its teaching methodology, PhD.Samira Mammadova.