Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Gənclər Günü münasibəti ilə intellektual bilik yarışı keçirildi
Hər il fevralın 2-si Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1997-ci il fevralın 2-də imzaladığı Fərmana əsasən, Azərbaycan Gəncləri Günü kimi qeyd edilir. Bu münasibətlə Sumqayıt Dövlət Universitetində Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə gənc əməkdaşlar arasında intellektual bilik yarışı keçirildi.
Yarışı SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq gəncləri təbrik etdi, bu günün əhəmiyyətindən və ölkəmizdə uğurla həyata keçirilən dövlət gənclər siyasətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörənliklə formalaşdırdığı gənclər siyasəti bu gün ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dövlətin gənclərə dəstəyi və diqqəti sayəsində Azərbaycan gəncliyində özünə, öz gücünə, istedadına inam hissi artıb. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində ilk dəfə olaraq gənc əməkdaşlar arasında belə intellektual bilik yarışının keçirilməsi Gənclər gününün qeyd edilməsi ilə yanaşı, gənc əməkdaşların və gənc tədqiqatçıların intellektual səviyyəsinin inkişaf etdirilməsi, Azərbaycanın zəngin milli mədəniyyətinin, adət-ənənələrinin, şanlı tarixinin təbliği və yaradıcı prizmadan yanaşma vərdişlərinin stimullaşdırılmasıdır.
SDU-nun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Nemət İbayev çıxış edərək gəncləri Gənclər Günü münasibətilə təbrik etdi, bilik müsabiqəsinin keçirilmə qaydaları haqqında ətraflı məlumat verdi, yarışın 3 turdan və hər turun 12 sualdan ibarət olduğunu iştirakçıların nəzərinə çatdırdı.
Sonra Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzayevin moderatorluğu ilə bilik yarışına start verildi.
Qeyd edək ki, 7 komandanın iştirakı ilə keçirilən yarışda Riyaziyyat fakültəsinin komandası I yerin, Kimya və biologiya fakültəsinin komandası II yerin, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin komandası isə III yerin qalibi oldular.

AN INTELLECTUAL KNOWLEDGE COMPETITION WAS HELD IN SSU ON THE OCCASION OF YOUTH DAY
According to the decree signed by Great Leader Heydar Aliyev on February 2, 1997, February 2 is celebrated as Azerbaijan Youth Day every year. On this occasion, a competition of intellectual knowledge among young employees was held at Sumgayit State University under the organization of the Trade Union Committee.
SSU Vice-Rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov opened the competition and congratulated the young people, talking about the importance of this day and the successfully implemented state youth policy in our country. Thanks to the state's support and attention to the youth, the sense of confidence in themselves, their strength and talent has increased in the youth of Azerbaijan. In this direction, for the first time at Sumgait State University, holding such an intellectual knowledge competition among young employees, in addition to celebrating the Youth Day, developing the intellectual level of young employees and young researchers, promoting the rich national culture, traditions, glorious history of Azerbaijan and the habits of approaching from a creative perspective stimulation.
The chairman of the Trade Union Committee of SSU, associate professor Nemet Ibayev, made a speech and congratulated the youth on the occasion of Youth Day, gave detailed information about the rules of the knowledge competition, informed the participants that the competition consists of 3 rounds and each round consists of 12 questions.
Then the knowledge competition was started under the moderation of Ali Rzayev, the senior lecturer of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology.
Note that in the competition held with the participation of 7 teams, the team of the faculty of Mathematics won the 1st place, the team of the faculty of Chemistry and biology won the 2nd place, and the team of the faculty of Economics and management won the 3rd place.
At the end, the members of the winning team were presented with a certificate of Honor and valuable gifts.