SDU və KOICA arasında beynəlmilləşməyə dair əməkdaşlığın istiqamətləri müzakirə olundu
Fevralın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru dosent Rüfət Əzizov Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOICA) nümayəndələri Edi Çoy, Brayn Li və Cozef Lini qəbul edərək onları salamlayıb və universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Rəhbərlik etdiyi universitetin beynəlxalq əlaqələrindən söz açan Rüfət Əzizov bildirib ki, SDU xarici universitetlərlə yanaşı, beynəlxalq şirkətlərlə də əməkdaşlığa önəm verir. Beynəlmilləşmə istiqamətində islahatların aparılması, xarici əlaqələrin genişləndirilməsi, yeni əməkdaşlıqların qurulması, müəllim-tələbə mobilliyinin artırılması, sənaye müəssisələri ilə sıx əlaqələrin qurulması hər bir ali təhsil müəssisəsi üçün prioritet məsələlərdəndir.
Rektor həmçinin Azərbaycanla Koreya arasında münasibətlərin inkişaf etdiyini, təhsil, xüsusən də informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində əlaqələrin, həyata keçirilən layihələrin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Səmimi qəbula görə universitet rəhbərliyinə təşəkkür edən Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin nümayəndəsi Edi Çoy təmsil etdiyi qurumun ölkəmizdə həyata keçirdiyi innovativ layihələr barədə məlumat verdi. Daha sonra Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (KOICA) ilə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi arasında baş tutan əməkdaşlıq çərçivəsində “Potensialın gücləndirilməsi” layihəsi barədə təqdimatla çıxış etdi. O, tələbələr üçün Startap akselerasiya proqramı (SAP) və müəllimlər üçün həyata keçirilən Təlimçilərin təlimi proqramı (TTT) barədə ətraflı çıxış etdi,həmçinin SDU ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini qeyd etdi. Professor Cozef Li Joongbu Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin dekanı olaraq universitetimizlə görülə biləcək işlər barədə məlumat verdi.
Görüşün sonunda SDU ilə KOICA arasında qurulacaq əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi, təkliflər dinlənildi.

THE DIRECTIONS OF INTERNATIONALIZATION COOPERATION BETWEEN SSU AND KOICA WERE DISCUSSED
On February 8th, Rector of Sumgait State University Associate Professor Rufat Azizov received representatives of Korea International Cooperation Agency (KOICA), Edi Choi, Brian Lee and Joseph Lee, greeted them and expressed his pleasure to see them at the university. Talking about international relations of the university he heads, Rufat Azizov said that SSU attaches importance to the cooperation with foreign universities as well as international companies. Carrying out the reforms in the direction of internationalization, expanding foreign relations, establishing new collaborations, increasing teacher-student mobility and establishing close relations with industrial enterprises are among the priority issues for every higher education institutes.
The rector also pointed out that the relations between Azerbaijan and Korea are developing, that relations in the field of education, especially in the field of information and communication technologies, and implemented projects are of great importance.
Edi Choi, the representative of the Korea International Cooperation Agency, who thanked the university management for the warm reception, informed about the innovative projects implemented by the institution he represents in our country. Then he made a presentation about the ‘Strengthening of potential’ project within the framework of cooperation between the Korea International Cooperation Agency (KOCIA) and the agency for innovation and digital development. He gave a detailed speech about the Startup acceleration program (SAP) for students and the Training of Trainers program (TTT) for teachers, as well as the prospects of future cooperation with SSU, and the importance of staff and experience exchange. Professor Joseph Lee, as the dean of Joongbu University's Faculty of Engineering, gave information about what can be done with our university.
At the end of the meeting, issues of cooperation to be established between SDU and KOICA were discussed and suggestions were heard.