SDU-da tələbələrin pedaqoji və istehsalat təcrübələri başlayıb
2023/2024-cü tədris ilinin yaz semestrinin başlaması ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) tələbələrinin istehsalat və pedaqoji təcrübələrinə start verilib. Bununla əlaqədar olaraq fevralın 16-da təcrübələrə gedəcək tələbələrlə görüş təşkil edilib.
May ayının 24-nə kimi davam edəcək təcrübələrdə tələbələrin bu müddət ərzində görəcəkləri işlərdən söz açılıb, təcrübə prosesinin tələbələrin tədris prosesində topladıqları nəzəri biliklərin praktiki vərdişlərlə keçirilməsi üçün mühüm məqam olduğu vurğulanıb.
Çıxış edənlər pedaqoji təcrübənin keçirilməsində metodist müəllimlərin, istehsalat təcrübələrində isə universitetin əməkdaşları ilə bərabər təfədaş təşkilatların ayırdıqları mütəxəssislərin onlara dəstək olacaqlarını vurğulayıb, tələbələrə uğurlar arzulayıblar.
İstehsalat təcrübəsində olacaq tələbələrimiz bu müddətdə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, AMEA Folklor İnstitutu, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu, “SOCAR POLİMER”, “SOCAR Downstream” MMC, “Sumqayıt Texnologiyalar Parkı” MMC, “AZERTEXNOLAYN” MMC, “Neftqazavtomat EİM” MMC, “GİLTEX” MMC, “Grandmart” MMC, “Atəşgah” Sığorta Şirkəti ASC, “Azenerji” ASC, “Rabitə bank” MMC, “Bank Avrasiya” ASC, “Gilan Holdinq”, “AZTELEKOM” MMC Sumqayıt Telekommunikasiya Qovşağı, Sumqayıt “ASAN xidmət” Mərkəzi, “Azərişıq” ASC Nəqliyyat və Logistika Mərkəzi, Mikrobiologiya İnstitutu, Polimer Materialları İnstitutunda, habelə Yeni Azərbaycan Partiyası Sumqayıt şəhər təşkilatı, Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsi, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Dövlət Arxivinin Sumqayıt filialı, Sumqayıt şəhər Tarix Muzeyi, Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt şəhər bölməsi, Sumqayıt Statistika şöbəsi, Sumqayıt Bələdiyyəsi və Abşeron DOST Mərkəzində təcrübə keçəcəklər.
Pedaqoji təcrübədə olan tələbələr isə Bakı və digər regionlarda, həmçinin Sumqayıt şəhərindəki təhsil müəssisələrində - Sumqayıt şəhər İnteqrasiya təlimli İnternat Gimnaziyası, Sumqayıt şəhər İdrak Liseyi, Xəzər Universitetininin Dünya məktəbi, Sumqayıt şəhər Təfəkkür liseyi, Sumqayıt şəhərindəki 39 saylı, 26 saylı, Milli Qəhrəman Polad Həşimov adına 28 saylı, 22 saylı, 23 saylı, Zülfi Hacıyev adına Sumqayıt şəhər 17 saylı, 31 saylı, 35 saylı tam orta məktəblərində, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda olacaqlar.

PEDAGOGICAL AND INDUSTRIAL EXPERIENCES OF STUDENTS HAVE STARTED IN SSU
With the beginning of the spring semester of the 2023/2024 academic year, Sumgayit State University (SSU) students started their production and pedagogical experiences. In connection with this, a meeting was organized with the students who will go to internships on February 16.
In the experiments that will last until May 24, the work that the students will do during this period was discussed, and it was emphasized that the process of the experiment is an important point for transferring the theoretical knowledge that the students have gathered in the educational process with practical skills.
The speakers emphasized that the Methodist teachers will support them in the pedagogical practice, and the university employees and the specialists allocated by the partner organizations will support them in the production practices, and they wished the students success.
During this period, our students who will be in production experience, will go to the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Institute of Folklore of ANAS, State Social Protection Fund, ‘SOCAR POLIMER’, ‘SOCAR Downstream’ LLC, ‘Sumgayit Technology Park’ LLC, ‘AZERTECHNOLINE’ LLC, Neftgazavtomat EIM LLC, GILTEX LLC, Grandmart LLC, Ateshgah Insurance Company OJSC, Azenerji OJSC, Rabita Bank LLC, Bank Eurasiya OJSC, Gilan Holding, AZTELEKOM LLC Sumgayit Telecommunications Junction, Sumgait ‘ASAN service’ Center, ‘Azerishiq’ OJSC Transport and Logistics Center, Institute of Microbiology, Institute of Polymer Materials, as well as New Azerbaijan Party Sumgait city organization, Regional Ecology and Natural Resources Department, Sumgait branch of the Central State Archives of the Republic of Azerbaijan, Sumgait city. They will have an internship at the History Museum, Sumgayit city branch of the Golden Crescent Society, Sumgayit Statistics Department, Sumgayit Municipality and Absheron ASOCR.
Students with pedagogical experience in Baku and other regions, as well as in educational institutions in Sumgayit city - Sumgayit City Integrated Training Boarding Gymnasium, Sumgayit City Cognition High School, Dunya School of Khazar University, Sumgayit City Tefekkur High School, Sumgayit City schools - No. 39, No. 26, No. 28 named after National Hero Polad Hashimov, No. 22, No. 23, No. 17 named after Zulfi Hajiyev, No. 31, No. 35, Institute of Mathematics and Mechanics of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.