SDU-nun Riyaziyyat  fakültəsində Fatma Bünyatovanın iştirakı ilə ustad dərsi keçirilib
Fevralın 20-də Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşkilatçılığı ilə İdrak məktəbinin təsisçisi və proqramının yaradıcısı, Konstruktiv təlim texnologiyasının müəllifi, Beynəlxalq kooperativ təlimlər təlimçisi, Beynəlxalq təlim eksperti, IEES üzvü, ITA Danimarka Regional Komitəsinin sədri Fatma Bünyatovanın “Riyaziyyatın tədrisində Konstruktiv təlim” mövzusunda ustad dərsi keçirildi.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Konstruktiv təlim Amerika, Avropa, Avstraliya ölkələri ilə yanaşı, Azərbaycanda da tətbiq edilir. XXI əsirin təlim texnologiyalarına daxil edilən təlimin yaradıcısı kanadalı alim Luis Lorensdir.
Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının təqdimatı ilə keçirilən ustad dərsinin məqsədi müəllimlərin konstruktiv təlim texnologiyası əsasında dərsqurma bacarıqlarına yiyələnmək üçün treninqlər keçirtmək, riyaziyyatın tamlıq və qeyri-səlis model proqramını hazırlamaq idi. Dərs müasir dünyada təlim probleminin həllinə kömək edən “Biz kimi böyüdürük, yetişdirmək istəyirik?”, “Bilikləri hansı quruluşda onlara təqdim edirik?” və “Onlar hansı texnologiyada bu bilikləri qazanırlar?” üç suala cavab verməyi hədəfləmişdi.
Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Könül Əliyevanın 435 saylı qrupda “Müasir təlim metodları” (texnologiyaları) dərsində tətbiq olunan ustad dərsində tələbələr Fatma Bünyatovanın düşüncəni fəallaşdırmaq istiqamətində verilmiş sualları əsasında biliklərini emal edərək öyrənəcəkləri mövzunu özləri yaratdılar.
Dərsin sonunda tələbələr yeni təlim metodu ilə keçilən dərs haqqında müsbət refleksiyalarını paylaşaraq müəllimə təşəkkürlərini bildiriblər.

A MASTER CLASS WAS HELD AT THE FACULTY OF MATHEMATICS OF SSU WITH THE PARTICIPATION OF FATMA BUNYATOVA
On February 20, under the organization of the Department of Mathematics and its Teaching Methodology, Fatma Bunyatova, founder and creator of the Cognition School program, author of Constructive learning technology, International cooperative training trainer, International training expert, member of IEES, chairman of the Danish Regional Committee of ITA, Fatma Bunyatova on the topic ‘Constructive training in mathematics teaching’ a master class was held.
For information, let's note that Constructive training is applied in Azerbaijan as well as in America, Europe, and Australia. Canadian scientist Louis Lawrence is the creator of the training included in the training technologies of the XXI century.
The purpose of the master class presented by the Department of Mathematics and its Teaching Methodology was to conduct trainings for teachers to master lesson design skills based on constructive learning technology, to prepare a completeness and fuzzy model program of mathematics. The lesson helps to solve the training problem in the modern world, ‘Who do we want to raise and educate?’, ‘In what structure do we present knowledge to them?’ and ‘In what technology are they gaining this knowledge?’ aimed to answer three questions.
In the master class of Konul Aliyeva, associate professor of the Department of Mathematics and its Teaching Methodology, in the ‘Modern Teaching Methods’ (Technologies) class of group No. 435, the students processed their knowledge and created the topic they will learn based on the questions asked by Fatma Bunyatova in order to activate thinking.
At the end of the lesson, the students thanked the teacher by sharing their positive reflections on the lesson with the new teaching method.