SDU-nun təcrübəçi tələbələri 10 saylı tam orta məktəbdə tədbir təşkil ediblər
SDU-nun tələbələri pedaqoji təcrübədə olduqları Sumqayıt şəhər 10 saylı tam orta məktəbin 2ç sinfi ilə Beynəlxalq Ana dili gününə həsr olunmuş tədbir təşkil ediblər. Tədbirdə 10 saylı məktəbin direktoru Səmra Quluzadə, təcrübə rəhbəri Tapdıq Hacıyev və bir sıra təcrübəçi müəllimlər iştirak ediblər.
Tədbirdə hər il fevral ayının 21-nin dünyada Beynəlxalq Ana dili günü kimi qeyd olunduğu, ana dilinin qorunmasının ayrı-ayrı xalqların deyil, ümumilikdə bəşəriyyətin qayğısı olduğu fikirləri vurğulanıb.
Təcrübəçi tələbələr Zəhra Qafarova və Nərmin Qardaşxanlı Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğma dilimizin inkişafı yolundakı fəaliyyətindən bəhs edərək qeyd ediblər ki, 2001-ci ildə latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasına keçidin uğurla başa çatdırılması üçün qanunvericilik bazası yaradılıb, Prezident Heydər Əliyevin 2001-ci il avqustun 9-da imzaladığı Fərmanla avqustun 1-i Azərbaycan Respublikasında Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili Günü elan edilib.
Bu Fərmanın dilimizin qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində atılan ən yaxşı addımlardan olduğunu vurğulayan tələbələr şagirdlərə ana dilimizin əhəmiyyətindən və dəyərindən danışıblar.
Tədbirdə şagirdlərin ifalarında mahnılar oxunub, Azərbaycan əlifbasının hərflərinə və ana dilinə həsr olmuş şeirlər səsləndirilib, “Gələcəyə iz qoyaq” şüarı ilə əyləncəli boya oyunu təşkil olunub.

Home | News | INTERN STUDENTS OF SSU HAVE ORGANIZED AN EVENT IN SECONDARY SCHOOL NUMBER 10
The students of SSU organized an event dedicated to the International Mother Language Day with the 2nd class of Sumgayit City No. 10 secondary school, where they have a pedagogical experience. The event was attended by the director of school No. 10, Samra Guluzadeh, internship supervisor, Tapdig Hajiyev, and a number of practicing teachers.
At the event, it was emphasized that every year February 21 is celebrated as the International Mother Language Day, and that the protection of the mother tongue is not the concern of individual nations, but of humanity in general.
Intern students Zahra Gafarova and Narmin Kardashkhanli talked about the activities of national leader Heydar Aliyev in the development of our native language and noted that in 2001 a legislative framework was created for the successful completion of the transition to the Latin script Azerbaijani alphabet, President Heydar Aliyev on August 9, 2001 August 1 was declared the Day of the Azerbaijani Alphabet and the Azerbaijani Language in the Republic of Azerbaijan with the decree signed by him.
At the event, students sang songs, recited poems dedicated to the letters of the Azerbaijani alphabet and the mother tongue, and organized a fun paint game with the slogan "Let's leave a mark on the future".