SDU-nun istehsalat təcrübəsində iştirak edən tələbələri ilkin təəssüratlarını bölüşüblər
2023/2024-cü tədris ilinin yaz semestrinin başlaması ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) tələbələrinin istehsalat və pedaqoji təcrübələrinə start verilib. Tələbələrin təcrübələrə yollanmasından sonra ilkin olaraq istehsalat təcrübəsi keçənlərlə ilk üç günün təəssüratını öyrənmək üçün SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov “Gilan” Tekstil Parkındakı təcrübəçi tələbələrlə və müəssisənin İnsan Resursları üzrə aparıcı mütəxəssisi Aygül Quliyeva ilə görüşüb. Aygül xanım Parkın fəaliyyətdə olduğu 12 ildə digər ali təhsil müəssisələri ilə yanaşı SDU tələbələrinin də istehsalat təcrübələrinə qəbul edildiyini bildirib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, SDU-nun tərəfdaş təşkilatlarından olan “Gilan” Tekstil Parkının bazasında Toxuma fabriki, Boyama fabriki və Tikiş fabriki fəaliyyət göstərir.
Ekologiya ixtisası üzrə təhsil alan Humay Bağırova təcrübə keçənlərin konkret mütəxəssislərə həvalə olunduğunu, təcrübə planlarının istehsalatın ekoloji müstəvidə tənzimlənməsi istiqamətində qurulduğunu və bu işdə müvafiq şöbənin mütəxəssisləri ilə birgə çalışdıqlarını bildirib.
Boya fabrikində təcrübə keçən digər tələbələrdən Mexanika mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan Pərviz Həmzəyev parçaların genişlənməsi, rənglənməsi və ölçülərinin dəyişdirilməsi prosesini izlədiklərini qeyd edib. O, təcrübəyə başladığı müddətdən 3 gün keçməsinə baxmayaraq ilk taşırıqlar aldıqlarını və avadanlıqların təmiri işlərinə qoşulduqlarını, işə salınmasında iştirak etdiklərini və digər texnoloji proseslərə qoşulduqlarını bildirib.
Xammalın istehsalı, toxuculuq, boyanma və digər texnoloji proseslərin iştirakçısı olduqlarını, mexanika aparatları ilə işləmə qaydalarını öyrəndiklərini bildirən digər təcrübəçi Nəsir Nağıyev mühəndisliyin yolunun birbaşa istehsalat prosesindən keçdiyini vurğulayıb.
Görüş zamanı Boya fabrikinin direktoru Eren Çakıroğlu universitetin təcrübəçi tələbələrində yüksək öyrənmək eşqinin olduğunu bildirib.
Sosial məsələlər və ictimaiyyətlərlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov fabrikin rəhbərliyi ilə söhbətində təcrübəçi tələbələrə maksimum şərait yaratdıqlarına görə “Gilan” Tekstil Parkının rəhbərliyinə və idarəetmə, mühəndis heyətinə SDU-nun rektoru dosent Rüfət Əzizovun adından təşəkkürlərini bildirib.

THE STUDENTS OF SSU WHO PARTICIPATED IN THE PRODUCTION EXPERIENCE SHARED THEIR INITIAL IMPRESSIONS
With the beginning of the spring semester of the 2023/2024 academic year, Sumgayit State University (SSU) students started their production and pedagogical experiences. In order to learn the impressions of the first three days with the students who have undergone production experience after the students were sent to the internships, Vice-Rector for Social Affairs and Public Relations of SSU Elmar Khalilov met with the internship students at the ‘Gilan’ Textile Park and Aygul Guliyeva, the leading specialist in Human Resources of the institution. Ms. Aygul said that in the 12 years that Park has been in operation, along with other higher education institutions, SSU students have also been admitted to industrial experiences.
For your information, let"s note that a Textile factory, a Dyeing factory and a Sewing factory operate at the base of the ‘Gilan’ Textile Park, which is one of the partner organizations of SSU.
Humay Bagirova, who studied ecology, said that the trainees were assigned to specific specialists, that the training plans were established in the direction of the regulation of production on the ecological level, and that they worked together with the specialists of the relevant department.
Parviz Hamzayev, one of the other students who had an internship at the paint factory, who studied in the field of mechanical engineering, noted that they watched the process of expanding, coloring and changing the dimensions of the fabrics. He said that despite the fact that 3 days have passed since the beginning of the internship, they received their first assignments and joined the equipment repair work, took part in its start-up and joined other technological processes.
Another intern, Nasir Nagiyev, who stated that they participated in the production of raw materials, weaving, dyeing and other technological processes, and learned how to work with mechanical devices, emphasized that the path of engineering goes directly through the production process.
During the meeting, the director of the Paint factory, Eren Chakıroglu, said that the intern students of the university have a high love of learning.
Associate Professor Elmar Khalilov, vice-rector for social issues and public relations, expressed his gratitude on behalf of SSU Rector Associate Professor Rufat Azizov to the management and management and engineering staff of ‘Gilan’ Textile Park for creating maximum conditions for intern students.