Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun fakültələrində Xocalı faciəsinin ildönümü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Fevral 2024 15:45
SDU-nun fakültələrində Xocalı faciəsinin ildönümü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilib
Fevralın 22-dən Sumqayıt Dövlət Universitetinin fakültələrində Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilir. Müəllim və tələbə heyətinin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərdə Xocalı soyqırımı zamanı qətlə yetirilmiş həmvətənlərimizin, həmçinin Azərbaycan Respublikasının azadlığı, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, bu dəhşətli soyqırıma həsr olunmuş sənədli filmlər nümayiş olunub, faciəni əks etdirən foto və kitablardan ibarət sərgilərə baxış keçirilib, tələbələrin ifasında Xocalı soyqırımına həsr edilmiş ədəbi-bədii kompozisiyalar nümayiş olunub.
Keçirilən tədbirlərdə fakültə dekanları və digər natiqlər çıxış edərək Azərbaycan xalqının tarixinə qara səhifə kimi yazılmış Xocalı soyqırımının dəhşətlərindən və Xocalı faciəsinə uzanan yoldan söhbət açıblar. Bildiriblər ki, son iki əsrdə erməni millətçiləri tarixi Azərbaycan torpaqları hesabına mifik “böyük Ermənistan” ideyasını gerçəkləşdirmək məqsədilə ardıcıl şəkildə xalqımıza qarşı terror, kütləvi qırğın, deportasiya və etnik təmizləmə siyasəti aparıblar. Faciə zamanı vaxtilə 7 min nəfərdən çox əhalinin yaşadığı şəhər bir gecədə yerlə-yeksan edilib, qadın, uşaq və qoca demədən günahsız insanlar məhz azərbaycanlı olduqlarına görə qətlə yetiriliblər.
O da vurğulanıb ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra Xocalı faciəsinə siyasi-hüquqi qiymət verilmişdir. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Xocalı faciəsinin əsl mahiyyəti və erməni terrorizminin acı nəticələri ilə bağlı beynəlxalq aləmdə apardığı ədalətli siyasət, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində həyata keçirilən məqsədyönlü işlər bu baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsindəki parlaq Qələbəsi nəticəsində 30 illik həsrət bitdi, torpaqlarımız mənfur düşmənin işğalından azad edildi, ərazi bütövlüyümüz təmin olundu. Bu gün xalqımız Bakıdakı “Ana harayı” abidəsini alnıaçıq, başıuca ziyarət edir, çünki düşməndən bütün şəhidlərimiz kimi, Xocalı soyqırımı qurbanlarının da qisası alınıbdır.

Home | News | A SERIES OF EVENTS RELATED TO THE ANNIVERSARY OF THE KHOJALY TRAGEDY WERE HELD IN THE FACULTIES OF SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 26 February 2024 15:45
A SERIES OF EVENTS RELATED TO THE ANNIVERSARY OF THE KHOJALY TRAGEDY WERE HELD IN THE FACULTIES OF SSU
From February 22, a series of events dedicated to the 32nd anniversary of the Khojaly genocide are being held at the faculties of Sumgayit State University. In the events held with the participation of teachers and students, the dear memory of our compatriots who were killed during the Khojaly genocide, as well as the sons of the Motherland who died for the freedom, sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, was commemorated with a minute of silence. Documentary films dedicated to this terrible genocide were shown, reflecting the tragedy. Exhibitions of photos and books were reviewed, literary and artistic compositions dedicated to the Khojaly genocide were performed by students.
Faculty deans and other speakers spoke at the events and talked about the horrors of the Khojaly genocide, written as a black page in the history of the Azerbaijani people, and the path leading to the Khojaly tragedy. They said that in the last two centuries, Armenian nationalists have consistently carried out a policy of terror, mass murder, deportation and ethnic cleansing against our people in order to realize the mythical idea of "great Armenia" at the expense of the historical lands of Azerbaijan. During the tragedy, the city where more than 7,000 people lived was razed to the ground in one night, innocent people, not to mention women, children and the elderly, were killed just because they were Azerbaijanis.
It was also emphasized that after the return of national leader Heydar Aliyev to power, the Khojaly tragedy was given a political and legal assessment. The fair policy of the head of the country, Mr. Ilham Aliyev, regarding the real nature of the Khojaly tragedy and the bitter consequences of Armenian terrorism in the international world, as well as "Justice for Khojaly!" initiated by the Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, Leyla Aliyeva. In this regard, the purposeful activities carried out within the campaign are of great importance.
As a result of the glorious Victory of the glorious Azerbaijan Army in the 44-day Patriotic War under the leadership of the victorious Supreme Commander Ilham Aliyev, 30 years of longing ended, our lands were freed from the occupation of the enemy. Today, our people visit the "Ana harayı" monument in Baku with open foreheads, because the enemy took revenge on the victims of the Khojaly genocide, like all our martyrs.