Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU tələbələri ümumtəhsil məktəblərində Xocalı faciəsi ilə bağlı silsilə tədbirlər təşkil ediblər
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Fevral 2024 17:10
SDU tələbələri ümumtəhsil məktəblərində Xocalı faciəsi ilə bağlı silsilə tədbirlər təşkil ediblər
Fevralın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və ədəbiyyat, Xarici dil və İbtidai sinif müəllimliyi ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələri təcrübə keçdikləri məktəblərin müxtəlif siniflərində Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü ilə bağlı tədbirlər təşkil ediblər.
Sumqayıt şəhər 10 nömrəli, 4 nömrəli, 1 nömrəli, 15 nömrəli məktəblərdə və İdrak liseyində fakültə rəhbərliyi, məktəb direktorları və təcrübəçi müəllimlərin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərdə ilk olaraq Xocalıda şəhid olanların fotosərgisi əks olunmuş guşəyə və həmçinin Xocalı haqqında yazılmış kitablara baxış keçirilib.
Müxtəlif formatda keçirilən tədbirlərdə şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, həmçinin şagirdlərin ifasında “Xocalı ağısı” səsləndirilib, Xocalı faciəsi ilə bağlı hazırlanmış səhnəciklər nümayiş etdirilib.
Tələbələr şagirdlərə əsrin faciəsi haqqında Azərbaycan və ingilis dillərində təqdimat formasında məlumat veriblər. Xocalı soyqırımının xarici ölkələrdə və ölkəmizə gəlmiş xarici vətəndaşlara ingilis dilində çatdırmağın əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Çıxışlarda Xocalı faciəsinin səbəbi, onun ağır nəticələri, faciə nəticəsində xalqımıza vurulan mənəvi və maddi zərərlər, xalqımızın gələcəkdə bir daha belə müsibətlərlə qarşılaşmaması üçün hansı addımların atılması barədə müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Xocalı, həmçinin işğaldan azad olunmuş bir sıra torpaqlarımıza bayraq sancması ilə bağlı videoçarx izlənilib.
Tədbir zamanı tələbələr və şagirdlər faciəyə həsr olunmuş müxtəlif şeirlərlə çıxış etmişlər. Eyni zamanda yüksək yaradıcılığa malik şagirdlər müstəqil fikirlərini əks etdirdikləri esselər, müxtəlif mövzulu hekayələr təqdim ediblər.

Home | News | SSU STUDENTS ORGANIZED A SERIES OF EVENTS RELATED TO THE KHOJALY TRAGEDY IN SECONDARY SCHOOLS
Yerləşdirilmə tarixi : 26 February 2024 17:10
SSU STUDENTS ORGANIZED A SERIES OF EVENTS RELATED TO THE KHOJALY TRAGEDY IN SECONDARY SCHOOLS
On February 26, students of the Philology faculty of Sumgayit State University studying Azerbaijani language and literature, Foreign language and Primary school teaching majors organized events related to the 32nd anniversary of the Khojaly tragedy in different classes of their schools.
In the events held in schools No. 10, No. 4, No. 1, No. 15 of Sumgayit city and Idrak lcyeum, with the participation of faculty management, school principals and intern teachers, first of all, a corner with a photo exhibition of martyrs in Khojaly was viewed, as well as books written about Khojaly.
In events held in various formats, the souls of our martyrs were commemorated with a minute of silence, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, "Khojaly lament " was performed by students.
The students informed the students about the tragedy of the century in the form of presentation in Azerbaijani and English languages. They noted the importance of conveying the Khojaly genocide in foreign countries and to foreign citizens who have come to our country in English.
In the speeches, discussions were held on the cause of the Khojaly tragedy, its serious consequences, the moral and material damage caused to our people as a result of the tragedy.
A video about President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev pinning the flag on Khojaly.
During the event, students and pupils performed various poems dedicated to the tragedy. At the same time, students with high creativity presented essays and stories on various topics in which they reflected their independent opinions.
The event "Khojali - we will not forget the children, the young and the old!" ended with the slogan.