Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU THİK və “Div Academy”nin birgə təşkilatçılığı ilə təlim keçirilib
Fevralın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və “Div Academy”nin birgə təşkilatçılığı ilə “Proqramlaşdırma sahəsinin inkişafı və yeniliklər” mövzusunda təlim keçirildi.
SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək qonaqları, iştirakçıları salamladı, bu cür təlimlərin vacibliyini qeyd edərək İKT bacarıqlarının və süni intellekt texnologiyalarının geniş istifadəsinin müasir dövrümüz üçün mühüm əhəmiyyətindən danışdı.
Sonra “Div Academy” nin marketinq mütəxəssisi Orxan Abbasov çıxış edərək təmsil etdiyi akademiyanın fəaliyyətindən danışdı. Bildirdi ki, akademiya IT sektorunda 10 illik təcrübəsi olan “OKmedia LLC” şirkəti tərəfindən təsis edilmişdir. Akademiyada Front-end development, Back-end development, Full Stack development, Digital marketinq ixtisasları üzrə peşəkar dərslər keçirilir.
Təlimçi Murad Ağayev müasir texnologiyalar, proqramlaşdırma və rəqəmsal savadlılıq sahələri üzrə layihələrdən danışaraq veb proqramlaşdırma sahəsindəki təcrübələrini gənclərlə bölüşdü. Həmçinin proqramlaşdırma sahəsində karyera qurmaq istəyənlərin potensialını üzə çıxarmaq, onların fərdi və peşəkar inkişaf yollarından danışdı. Qeyd etdi ki, proqramlaşdırma sahəsində 5 illik təcrübəyə sahibdir. Yerli layihələrdə developer kimi çalışmışdır. Hal-hazırda “Div Academy” də müəllimi kimi fəaliyyət göstərir.
Hal-hazırda “Div Academy”də Veb Development mentor olaraq fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdıran David Məmmədov proqramlaşdırma sahəsinin gələcəyi, iş imkanları, diqqət olunmalı olan risklər, ölkədə iş imkanları, proqramçı olmağın üstünlükləri, xaricdə olan fürsətlər, dil biliklərinin əhəmiyyəti kimi bir çox istiqamətlərə toxundu.
Təlimin sonunda tələbələrin mövzu ilə bağlı sualları cavablandırıldı, fəal tələbələr müxtəlif hədiyyələrlə mükafatlandırıldılar.

THE TRAINING WAS ORGANIZED JOINTLY BY SSU STUC AND ‘DIV ACADEMY’
On February 27, a training on ‘Development and innovations in the field of programming’ was held under the joint organization of the Student Trade Union Committee of Sumgait State University and ‘Div Academy’.
Associate Professor Elmar Khalilov, Vice-Rector for Social Affairs and Public Relations of SSU, greeted the guests and participants, noted the importance of such trainings and talked about the importance of ICT skills and the wide use of artificial intelligence technologies for our modern times.
Then Orkhan Abbasov, the marketing specialist of ‘Div Academy’ made a speech and spoke about the activities of the academy he represents. He said that the academy was founded by the company ‘OKmedia LLC’, which has 10 years of experience in the IT sector. Professional classes on Front-end development, Back-end development, Full Stack development, Digital marketing specialties are held at the academy.
Trainer Murad Agayev shared his experiences in the field of web programming with young people, talking about projects in the fields of modern technologies, programming and digital literacy. He also talked about revealing the potential of those who want to build a career in the field of programming, and ways of their personal and professional development. He noted that he has 5 years of experience in the field of programming. He worked as a developer in local projects. Currently, he works as a teacher at ‘Div Academy’.
Pointing out that he currently works as a Web Development mentor at Div Academy, David Mammadov touched on many areas such as the future of the programming field, job opportunities, risks to be aware of, job opportunities in the country, advantages of being a programmer, opportunities abroad, and the importance of language skills.
At the end of the training, students' questions on the topic were answered, active students were awarded with various gifts.