Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Diqqətli ol” adlı intellektual bilik yarışı keçirildi
Martın 1-də SDU TGT-nin təşkilatçılığı və SDU THİK-in dəstəyi ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Diqqətli ol” adlı intellektual bilik yarışı keçirildi.
Əvvəlcə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək iştirakçıları salamladı və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində SDU-da keçiriləcək tədbirlər haqqında məlumat verdi. Ölkəmizin COP29-a edəcəyi ev sahibliyindən, ölkəmizə olan böyük etimadın təzahüründən danışdı. Sonda komandalara uğurlar arzuladı.
Yarışda 8 komanda iştirak edirdi. 3 turdan ibarət olan yarışda komandalar birincilik uğrunda mübarizə apardılar. Komandalara verilən suallar “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və dünyagörüşlə bağlı sualları əhatə etdi.
Nəticələrə əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsinin komandası birinci,   İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin komandası ikinci, Riyaziyyat fakültəsinin komandası isə üçüncü yerin qalibi oldu. Qalib komandanın üzvlərinə fəxri fərmanlar təqdim edildi.

Home | News | AN INTELLECTUAL KNOWLEDGE COMPETITION CALLED "BE CAREFUL" WAS HELD AT SSU
On March 1, an intellectual knowledge competition called "Be careful" dedicated to the "Year of solidarity for the sake of a green world" was held with the organization of SSU SYO and the support of SSU STUC.
First, the vice-rector for Social affairs and public relations of the university, associate professor Elmar Khalilov, greeted the participants and gave information about the events to be held at SSU within the framework of the "Year of Solidarity for the Green World". He spoke about our country's hosting of COP29 and the manifestation of great trust in our country. In the end, he wished the teams success.
8 teams participated in the competition. In the competition, which consisted of 3 rounds, the teams fought for the first place. The questions asked to the teams included questions about the "Year of Solidarity for a Green World" and worldview.
According to the results, the team of the faculty of History and geography won the first place, the team of the faculty of Economics and Management the second place, and the team of the faculty of Mathematics the third place. Honorary certificates were presented to the members of the winning team.