Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Energy talks” layihəsi çərçivəsində seminar keçirildi
Martın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Energetika Nazirliyinin tabeliyində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) nümayəndələrinin və SDU-nun professor-müəllim, həmçinin doktorant, magistrant və tələbələrinin iştirakı ilə EMTA-nın həyata keçirdiyi “Energy talks” (Enerji söhbətləri) layihəsi çərçivəsində seminar keçirildi.
Seminarı giriş sözü ilə universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov açaraq iştirakçıları salamladı və tədbirin ölkəmizdə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı çərçivəsində təşkil olunduğunu diqqətə çatdırdı. Ətraf mühitin qorunaraq sağlamlaşdırılması, su ehtiyatlarından istifadədə həssaslıq və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadə yönündə keçirilən maarifçi tədbirlərin elmi tədqiqatlara impuls verəcəyini qeyd etdi.
EMTA-nın Mətbuat sektorunun müdiri Zeynab Kazımova səmimi qəbula görə rektor Rüfət Əzizova təşəkkürünü bildirərək təmsil etdiyi qurumun energetika üzrə kadr hazırlayan universitetlərlə əməkdaşlıq etdiyini bildirdi. SDU ilə əməkdaşlığın perspektivliyinə güvəndiyini qeyd edən Zeynab Kazımova universitetin öz elmi potensialı ilə bu işə böyük fayda verəcəyini vurğuladı.
Elmi seminar Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyəti ilə bağlı videoçarxın nümayişi ilə davam etdi.
EMTA-nın Enerji sahəsində liberallaşdırma və investisiyaların cəlb edilməsi şöbəsinin müdiri Elmar Güləliyev “Azərbaycan Respublikasında enerji sisteminə baxış və bərpa olunan enerji sahəsində hədəflər” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bu istiqamətdə ölkəmizdəki qanunvericilik və normativ hüquqi aktlar barədə məlumat verən şöbə müdiri bu hədəflər sırasında bərpa olunan enerji istehsalında inkişaf dinamikasını, həmçinin özəl sektorun çəkisini artırmağın vacibliyini vurğuladı. Bu yöndə qabaqcıl dünya təcrübəsindən, habelə o təcrübədə ağlagəlməz müsbət nəticələr qazanan Türkiyə Respublikasının nümunəsində “İstehsalat, ötürmə, istehlakçı” formulasının bəhrə verdiyini qeyd edən Elmar Güləliyev ölkəmiz üçün başlıca hədəflərdən birinin də 2030-cu ilə qədər bərpa olunan enerjinin çəkisini 30 faizə çatdırmaq, istilik effekti yaradan qazların emissiyalarını 35 faizə salmaq olduğunu diqqətə çatdırdı.

Home | News | A SEMINAR WAS HELD AT SSU WITHIN THE FRAMEWORK OF THE "ENERGY TALKS" PROJECT
On March 6, at Sumgayit State University, a seminar was held within the framework of the "Energy talks" project implemented by the Energy Regulatory Agency (ERA) with the participation of representatives of the Ministry of Energy, ERA and professors and teachers of SSU, as well as doctoral students, master's students and students.
The rector of the university, associate professor Rufat Azizov, opened the seminar with an opening speech, greeted the participants and pointed out that the event was organized within the framework of the Action Plan regarding the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" in our country. He noted that educational measures in the direction of environmental protection and health, sensitivity in the use of water resources and efficient use of sustainable energy sources will give benefit to scientific research.
Zeynab Kazymova, head of the press department of ERA, expressed her gratitude to rector Rufat Azizov for the warm welcome  and said that the institution she represents cooperates with universities that train personnel in the field of energy.
The scientific seminar continued with the presentation of a video clip on the activities of the Energy Regulatory Agency.
Elmar Gulaliyev, head of ERA department of Energy Liberalization and Investment Attraction, delivered a report on "Review of the energy system in the Republic of Azerbaijan and goals in the field of renewable energy". In this direction, the head of the department, who gave information about the legislation and normative legal acts in our country, emphasized the importance of increasing the dynamics of development in renewable energy production, as well as the importance of the private sector among these goals. In this regard, Elmar Gulaliyev noted that one of the main goals for our country is to increase the weight of renewable energy to 30 percent by 2030.He pointed out that the effect is to reduce the emissions of gases to 35 percent.