SDU-da “Mənim peşəm, mənim uğurum...” adlı seminar təşkil olunub
Martın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Qüsursuz Nitq Psixologiya Mərkəzinin təşəbbüsü və SDU-nun Pedaqogika və psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Mənim peşəm, mənim uğurum...” adlı seminar təşkil olundu.
Tədbiri SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Günel Paşayeva açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, düzgün peşə seçimi baxımından layihənin əhəmiyyətindən söz açdı. Bildirdi ki, hər bir insanın gələcək həyatını, məqsədini müəyyənləşdirməkdə peşə seçimi mühüm rol oynayır. Seminarın keçirilməsində də əsas məqsəd gənclərin düzgün peşə-ixtisas seçimi ilə bağlı maarifləndirilmələri, onların təhsil və karyera sahəsində uğurlu inkişafına dəstək olmaqdır.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədovanın moderatorluğu ilə keçən seminarda Qüsursuz NPM-nin psixoloq konsultantı Cavid Əhədov, mərkəzin baş psixoloq konsultantı Nuriyyə Vidadi qızı tələbələrə mövzu üzrə faydalı məlumatlar verdilər, həmin biliklərin praktikada tətbiqi istiqaməti barədə çıxış etdilər. Həmçinin onların təqdimatında qrup terapiyası keçirildi.
Qüsursuz NPM-nin rəhbəri, defektoloq-loqoped Esmira Qafarova “Peşə seçimində diqqət olunmalı nüanslar”, “Peşə seçiminə təsir edən amillər”, “Peşə seçimində unudulanlar”, “İş dünyası, tələblər və reallıqlar” mövzuları çərçivəsində həyata keçirilən işlər barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, gənclərin əksəriyyəti peşə seçərkən onun prestijli olmasını əsas tutur. Amma peşəni prestijə yox, əmək bazarına görə seçmək lazımdır. Peşə seçimində əmək bazarının tələblərinə uyğun qərar verilməsi hədəf kimi götürülməlidir.
Sonda mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırıldı.

A SEMINAR CALLED "MY PROFESSION, MY SUCCESS..." WAS ORGANIZED AT SSU
On March 14, a seminar called "My profession, my success..." was organized at Sumgait State University by the initiative of the Flawless Speech Psychology Center and the organization of the department of Pedagogy and Psychology of SSU.
Associate professor Gunel Pashayeva, dean of the faculty of Philology of SSU, opened the event, greeted the guests and participants, and spoke about the importance of the project in terms of choosing the right profession. She said that the choice of profession plays an important role in determining the future life and purpose of each person. The main goal of the seminar is to educate young people about the right choice of profession and specialty, to support their successful development in the field of education and career.
In the seminar moderated by the head of the department of pedagogy and psychology, associate professor Aytekin Mammadova, the psychologist consultant of NPM Javid Ahadov and the center's chief psychologist consultant Nuriyya Vidadi gizi gave students useful information on the topic and spoke about the application of that knowledge in practice. Group therapy was also held at their presentation.
Esmira Gafarova, the head of ‘Flawless NPM’, defectologist-speech therapist gave detailed information about the works carried out under the topics of "Nuances to pay attention to in the choice of a profession", "Factors affecting the choice of a profession", "Forgotten things in the choice of a profession", "Business world, requirements and realities". She noted that the majority of young people choose a profession based on its prestige. But the profession should be chosen not according to prestige, but according to the labor market. Decision making according to the requirements of the labor market should be taken as a goal in choosing a profession.
At the end, there was an exchange of views on the topic and the questions of the participants were answered.