SDU-da “Qlobal ekoloji problemlər, alternativ enerji mənbələri” mövzusunda ustad dərsi keçirilib
Aprelin 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində Akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasov “Qlobal ekoloji problemlər, alternativ enerji mənbələri” mövzusunda ustad dərsi keçdi.
Ustad dərsində SDU-nun professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edirdilər.
Universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov qonağı və iştirakçıları salamladı, mövzunun aktuallığından danışaraq bildirdi ki, ekoloji problemlərin həlli hazırda dünyada ən aktual mövzulardandır. Elə  bu kimi tədbirlərin məqsədi real ekoloji vəziyyəti gənclərin gözü ilə qiymətləndirmək və bu sahənin gənclər tərəfindən daha çox araşdırılmasına nail olmaqdır.
Rektor COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin mühüm siyasi və iqtisadi vacibliyindən danışdı. Qeyd etdi ki, son illər ərzində dünyada bu problemlərin həlli istiqamətində müəyyən addımlar atılsa da, ekoloji problemlərin effektiv həlli dünya dövlətlərinin birgə fəaliyyətini zəruri edir. Bu istiqamətdə də COP29 sadəcə ekoloji problemlərin müzakirəsi üçün konfrans deyil, ekoloji problemlərin həlli üçün birlikdə mühüm addımların atılacağı böyük qlobal forum olacaq. Ümumiyyətlə, tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi isə ölkəmizin ekoloji problemlərə qarşı apardığı mübarizədəki müstəsna rolundan xəbər verir.
Sonra akademik Vaqif Abbasov qlobal iqlim dəyişmələrinin yaratdığı çətinliklərdən və onun həlli yollarından bəhs etdi. Dünyanı və respublikamızı narahat edən ekoloji problemlər, onların yaranma səbəbləri və həlli yollarından danışdı. Bildirdi ki, XXI əsrin əsas çağırışlarından biri ekoloji tarazlığın təmin edilməsidir. Bu istiqamətdə ölkəmizdə ekoloji vəziyyətin sağlamlaşdırılması baxımdan əsas hədəflər su ehtiyatlarının çirklənməsinin qarşısının alınması, biomüxtəlifliyin qorunması, yaşıllıqların artırılması, atmosfer havasının mühafizəsi, torpaqların deqradasiyasının qarşısının alınması, o cümlədən, neft və digər tullantılarla çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi, bərk sənaye və məişət tullantılarının, o cümlədən, təhlükəli tullantıların idarə olunmasının təkmilləşdirilməsindən ibarətdir. Bu sahələrdə ekoloji problemlərin həlli istiqamətində müəyyən işlər görülüb və bu işlər öz nəticələrini artıq göstərir.
Məruzəçi onu da qeyd etdi ki, 44 günlük  Vətən müharibəsinin Qələbə ilə başa çatması torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə yanaşı, təcavüzkar Ermənistanın ərazilərimizdə apardığı ekoloji terror aktlarına da son qoydu. Torpaqlarını işğaldan azad edən Azərbaycan həmin regionda ekovəziyyəti yenidən bərpa etmək üçün də mühüm addımlar atmaqdadır. Burada “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi çərçivəsində su elektrik stansiyalarının (SES) tikintiləri davam edir. Eyni zamanda, həmin ərazilərdə stansiya və yarımstansiyalar bərpa edilir. Bu gün Qarabağa yeni nəfəs gəlir, ekoloji terrordan yaşıl dünyaya çevrilir.

Yerləşdirilmə tarixi : 02 April 2024 18:00
On April 2, academician Vagif Abbasov, general director of the Institute of Petrochemical Processes named after Academician Yusif Mammadaliyev, held a master class about ‘Global environmental problems, alternative energy sources’ at Sumgait State University.
The professor-teacher staff and students of SSU participated in the master class.
The rector of the university, associate professor Rufat Azizov, welcomed the guest and the participants, speaking about the relevance of the topic, stated that the solution of environmental problems is one of the most urgent topics in the world at the moment. The purpose of such events is to assess the real environmental situation through the eyes of young people and achieve more research of this field by young people.
Rector spoke about the important political and economic importance of holding COP29 in Azerbaijan. He noted that although certain steps have been taken in the direction of solving these problems in the world in recent years, the effective solution of environmental problems requires the joint action of world states. In this direction, COP29 will be not just a conference for discussing environmental problems, but a big global forum where important steps will be taken together to solve environmental problems. In general, holding the event in Azerbaijan indicates the exceptional role of our country in the fight against environmental problems.
Then academician Vagif Abbasov talked about the difficulties caused by global climate changes and the ways to solve them. He talked about environmental problems that concern the world and our republic, their causes and solutions. He said that one of the main challenges of the 21st century is to ensure ecological balance. In this direction, the main goals in terms of improving the ecological situation in our country are prevention of pollution of water resources, protection of biodiversity, increase of greenery, protection of atmospheric air, prevention of soil degradation, including cleaning of soils contaminated with oil and other wastes, disposal of solid industrial and domestic wastes, including consists of improving hazardous waste management. In these areas, certain works have been done in the direction of solving environmental problems, and these works are already showing their results.
The speaker also noted that the end of the 44-day Patriotic War with victory not only freed our lands from occupation, but also put an end to the ecological terrorist acts carried out by the aggressor Armenia in our territories. Having liberated its lands from occupation, Azerbaijan is taking important steps to restore the ecological situation in that region. Construction of hydroelectric power stations (HPS) continues here as part of the transformation into a ‘green energy’ zone. At the same time, stations and substations are being restored in those areas. Today, new breath is coming to Karabakh, it is turning from ecological terror into a green world