Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz “Azərkosmos”un Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində ekskursiyada oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Aprel 2024 14:20
Tələbələrimiz “Azərkosmos”un Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində ekskursiyada oldular
Aprelin 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Karyera və Məzunlarla iş Mərkəzi”nin təşkilatçılığı və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin dəstəyi ilə “Tarix və coğrafiya” fakültəsinin bir qrup tələbəsi dekan müavini dosent Osman Hacıyevin rəhbərliyi ilə “Azərkosmos” un Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində (ƏYPİM) ekskursiyada oldular.
Eksursiyanın məqsədi elm, texnologiya və kosmosla maraqlanan tələbələri ƏYPİM-nin fəaliyyəti ilə tanış etməkdir.
Osman Hacıyev tələbələrə 2 il öncə keçirilən “Ümumdünya Kosmos Həftəsi” barədə məlumat verərək, kosmik sahədə görülən işlər və əldə olunan uğurlardan söz açdı. Son illərdə bu sahədə bu tipli görüşlərin əhəmiyyətini vurğuladı.
“Azərkosmos” Kosmik Agentliyinin ictimaiyyətlə əlaqələr, kommunikasiya və media şöbəsinin baş mütəxəssisi Nigar Kazımova Azərbaycanın müasir kosmik sənayesinin inkişaf yolu, Kosmik Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri və gələcək planları, ölkənin peyk layihələri, telekommunikasiya və Yerin məsafədən müşahidəsi peykləri vasitəsilə həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verdi.
Sonra tələbələrin ƏYPİM ərazisində gəzintisi təşkil olundu. Tələbələr peyk vasitəsilə yüksək etibarlı peyk əsaslı teleradio yayımı, DTH (Direct-to-Home), səs, video və s. məlumatlarının ötürülməsi imkanlarını yaxından izlədilər.
Görüşdə kosmosla əlaqəli məlumatlandırma və bu sahədə tələbələrin məzun olduqda görə biləcək işlər müzakirə olundu.

Our students went on an excursion to the Main Terrestrial Satellite Control Center of ‘Azercosmos’
On April 9, a group of students of the ‘History and Geography’ faculty went on an excursion to the Main Earth Satellite Management Center of ‘Azercosmos’ (MESMC) under the leadership of deputy dean Osman Hajiyev, organized by the ‘Career and Alumni Center’ of Sumgait State University and with the support of the Student Union Committee.
The purpose of the excursion is to familiarize students interested in science, technology and space with the activities of MTSC.
Osman Hajiyev informed the students about the ‘World Space Week’ held 2 years ago and talked about the work done in the space field and the successes achieved. In recent years, he emphasized the importance of such meetings in this field.
Nigar Kazimova, the chief specialist of the public relations, communication and media department of the ‘Azercosmos’ Space Agency, gave detailed information about the development path of Azerbaijan"s modern space industry, the directions of the Space Agency"s activities and future plans, the country"s satellite
projects, projects implemented through telecommunications and remote Earth observation satellites.
Then the students walked in the territory of MTSC. They closely followed the possibilities of transferring their information through highly reliable satellite-based TV and radio broadcasting, DTH (Direct-to-Home), voice, video, etc.
At the meeting, space-related information and the jobs that students in this field can do after graduation were discussed.