SDU-da şagirdlər üçün “Açıq qapı” günü davam edir
Aprelin 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin birgə təşəbbüsü ilə təşkil edilmiş orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdlərinin universitetlə tanışlığı davam etdirilir.
Şagirdlər arasında tanıtım məqsədi ilə təşkil olunmuş ekskursiya universitet və orta məktəblər arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, bu işin metodika və metodologiyasının təkmilləşdirilməsi, bütövlükdə təhsilin, xüsusilə də pedaqoji təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün birgə səmərəli fəaliyyətə öz müsbət təsirini göstərir.
Sumqayıt şəhər ümumtəhsil məktəblərinin şagirdlərini SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov qarşılayaraq onlara universitet, onun perspektivləri və üstünlükləri haqqında ətraflı məlumat verdi, universitetdə tələbələr qarşısında qoyulan tələblərlə yanaşı, onlara yaradılan geniş imkanlardan söz açdı. Bildirdi ki, universitetin 3 tədris binası, müasir təhsil standartlarına uyğun auditoriya və laboratoriyaları, zəngin elmi kitabxanası, müasir texnika ilə təchiz olunmuş informasiya-hesablama mərkəzi, Tələbə Klubu nəzdində rəqs, qiraət kimi özfəaliyyət dərnəkləri, Debat-natiqlik klubu, şahmat, futbol, badminton, stolüstü tennis, atcılıq, qılıncoynatma, idman zalı da daxil olmaqla, geniş idman kompleksi və Tələbə evi, açıq səma altında Tədris muzeyi var.
Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, bu kimi görüşlərin keçirilməsi, hər bir fakültənin ixtisasları haqqında ətraflı məlumat almaq gələcəkdə abituriyentlərin daha peşəkar kadr kimi yetişmlərinə böyük kömək olur.
Ekskursiyanın yekununda şagirdlər də universitetdə olmaqdan məmnunluqlarını ifadə edərək, görüşə görə universitet rəhbərliyinə və təşəbbüskarlara minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Qeyd edək ki, universitet ilə məktəblər arasında əlaqələrin formalaşdırılması, şagirdlər arasında ali təhsilə həvəsin stimullaşdırılması istiqamətində məktəblərin şagirdləri ilə görüşlər mayın ayının 2-dək davam edəcəkdir.

Home | News | ‘Open door’ day for students continues at SSU
On April 18, the familiarization of high school students with the university, organized by the joint initiative of Sumgait State University and Absheron-Khizi Regional Education Department, continues.
The tour, organized for the purpose of promotion among students, has a positive effect on the development of cooperative relations between universities and secondary schools, improvement of the methodology and
methodology of this work, and the improvement of the quality of education as a whole, especially pedagogical education.
Associate Professor Elmar Khalilov, vice-rector for Social Affairs and Public Relations of SSU, welcomed the students of Sumgait city secondary schools and gave them detailed information about the university, its perspectives and advantages, and spoke about the wide range of opportunities created for students in the university. He said that the university has 3 educational buildings, auditoriums and laboratories in accordance with modern educational standards, a rich scientific library, an information and computing center equipped with modern equipment, self-activity groups such as dance and recitation at the Student Club, Debate-speech club, chess, football, badminton , there is a large sports complex including table tennis, horse riding, fencing, a gymnasium and a Student's house, an open-air Teaching museum.
The vice-rector also drew attention to the fact that holding such meetings and getting detailed information about the specialties of each faculty is a great help to the development of applicants as more professional personnel in the future.
At the end of the excursion, the students also expressed their satisfaction with being at the university and expressed their gratitude to the university management and the initiators for the meeting.
It should be noted that the meetings with the students of the schools will continue until May 2 in the direction of forming relations between the university and the schools, and stimulating the enthusiasm for higher education among the students.