SDU-nun elmi rəhbərliyi ilə Sumqayıt məktəbliləri “Sabahın alimləri” XIII respublika müsabiqəsində mükafata layiq görülüblər
Aprelin 17-də Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsil İnstitutu, Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə “Sabahın alimləri” XIII respublika müsabiqəsinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Təhsil İnstitutunun direktor müavini, layihə direktoru Fuad Qarayev müsabiqənin statistik göstəriciləri ilə bağlı hesabatı təqdim edib. Fuad Qarayev 8 istiqamət üzrə qeydiyyatdan keçən, qəbul olunan və qiymətləndirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, müsabiqə üzrə qeydiyyatdan keçən 652 layihədən 113-ü sərgidə iştirak hüququ qazanıb.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxışında ölkədə 2012-ci ildən keçirilən müsabiqəyə marağın ildən-ilə artmaqda olduğunu vurğulayıb. Nazir müasir təfəkkürlü və yaradıcı düşüncəli gənclərin bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılması, onların yüksək standartlara uyğun tədqiqatçı-mütəxəssis kimi formalaşmasında müsabiqənin mühüm rolundan danışıb.
Tədbirin rəsmi hissəsindən sonra qonaqlar finalçıların əl işləri ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin elmi rəhbərliyi ilə Sumqayıt məktəbliləri 22 layihə ilə finalda iştirak etmiş, onlardan 9-u mükafata layiq görülmüşdür.

Under the scientific leadership of SSU, Sumgait schoolchildren were awarded the prize at the XIII republic competition ‘Future Scientists’
On April 17, the opening ceremony of the 13th national competition ‘Future Scientists’ was organized by the Ministry of Science and Education, the Institute of Education, the State Agency for Preschool and General Education, the Ministry of Youth and Sports, the Heydar Aliyev Center, the Confederation of Azerbaijan Trade Unions, and the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
At the event, Fuad Garayev, deputy director of the Institute of Education, project director, presented a report on the statistical indicators of the competition. Fuad Garayev gave detailed information about the
registered, accepted and evaluated projects in 8 directions. He noted that 113 of the 652 projects registered for the competition won the right to participate in the exhibition.
In his speech, Minister of Science and Education Emin Amrullayev emphasized that the interest in the competition held in the country since 2012 is increasing year by year. The minister spoke about the important role of the competition in revealing the knowledge and skills of modern-minded and creative young people, and in their formation as researchers-experts according to high standards.
After the official part of the event, the guests got acquainted with the handiwork of the finalists.
It should be noted that under the scientific guidance of Sumgait State University, Sumgait schoolchildren participated in the finals with 22 projects, 9 of them were awarded prizes.