Əsas səhifə | Xəbərlər | Təcrübəçi filoloqlarımız “Beynəlxalq Yer Kürəsi Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçiriblər
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Aprel 2024 12:35
Təcrübəçi filoloqlarımız “Beynəlxalq Yer Kürəsi Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçiriblər
Aprelin 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsi Xarici Dillər kafedrasının müəllimi Yaqut Pirquliyeva təcrübə rəhbəri olduğu 15 saylı tam orta məktəbdə universitetin həmin məktəbə təhkim olunmuş 936A qrupunun tələbələri və məktəbin 7a sinfi ilə birgə “Beynəlxalq Yer Kürəsi Günü”nə həsr olunmuş tədbir təşkil ediblər.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Günel Paşayeva və Xarici Dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərovanın iştirakı ilə keçirilən tədbirdə bir sıra ekoloji məsələlərə toxunulmuş və təbiətin qayğısına qalmaq, gələcəkdə ətraf mühitin qorunmasına dair nə edə bilərik kimi mövzularla bağlı səhnəciklər, mahnılar və fləşmoblar təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə həmçinin ekologiyanın humanitar elmlərlə əlaqəsi ilə bağlı da söhbət aparılmış, ekologiyanın elmin müxtəlif sferalarına təzahürü nəticəsində yaranmış yeni elm sahələri haqqında məlumat verilmiş, ekolinqvistika, ekotənqid və ekopsixologiya kimi elmi və tərbiyəvi mövzularda çıxışlar edilmiş, səhnəciklər göstərilmişdir.

Home | News | THE PHILOLOGISTS IN THE INTERNSHIP HELD AN EVENT DEDICATED TO "INTERNATIONAL EARTH DAY"
Yerləşdirilmə tarixi : 22 April 2024 12:35
THE PHILOLOGISTS IN THE INTERNSHIP HELD AN EVENT DEDICATED TO "INTERNATIONAL EARTH DAY"
On April 22, Yagut Pirguliyeva, a lecturer of the department of Foreign languages of the faculty of Philology of Sumgait State University, organized an event dedicated to the "International Earth Day" together with the students of the 936A group assigned to that school and the 7th grade of the school, in the secondary school No. 15, where she is the internship supervisor.
In the event held with the participation of associate professor Gunel Pashayeva, dean of the faculty of Philology, and professor Nigar Iskenderova, head of the department of Foreign languages, a number of environmental issues were touched upon, and skits, songs and flash mobs were organized on topics such as taking care of nature, what we can do to protect the environment in the future.
At the event, a conversation about the relationship between ecology and the humanities was carried out , information was given about the new fields of science that emerged as a result of the manifestation of ecology in various spheres of science, speeches were made on scientific and educational topics such as ecolinguistics, ecocriticism and ecopsychology.