Məlum olduğu kimi, ölkə başçısı İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə 2024-cü il ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Sözügedən Sərəncam ölkəmizin təhsil sistemi qarşısında da müvafiq vəzifələr qoyur. Sərəncama  əsasən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində 23 aprel 2024-cü il  tarixində Sumqayıt Dövlət Unuversitetinin Filologiya fakültəsində “Yer Günü”nə həsr olunmuş “YAŞIL DÜNYA: FİLOLOJİ ELMLƏRİN EKOLOGİYASI” adlı elmi seminar keçirildi.
Elmi seminarda Filologiya fakültəsinin pedaqoji heyətinin üzvləri: moderator professor Nigar İsgəndərova və fakültənin dekanı dosent Günel Paşayeva ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində maarifləndirmə işinə xidmət edən hər bir Yer sakininin üzərinə düşən öhdəlik və təbiətə biganə münasibətin nəticəsində baş verən dəyişikliklərdən danışdılar, eləcə də dil və ekoloji məsələlər, dil müxtəlifliyini qorumaq üçün dillər arasındakı qarşılıqlı əlaqələr haqqında məlumat verdilər.
Sonra Filologiya fakültəsinin müəllimləri öz elmi məruzələri ilə çıxış etdilər. Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Mətanət Məhərrəmova “Ekokonsept: tərbiyə, təhsil, vərdiş” adlı məruzəsində ekoloji konseptlər haqqında ətraflı məlumat verərək, onları müqayisəli şəkildə təhlil etdi. Həmin kafedranın müəllimi İlahə Musayeva “Ekolinqvistika elminin tədqiqat istiqamətləri” adlı çıxışında dilin ekoloji mühitini formalaşdıran amillərə və kolinqvistikaya, o cümlədən ekolinqvistika elminin tədqiqat sahələri, istiqamətləri və bu yöndə qarşıya çıxan problemlərdən söz açdı. Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi Səadət Xəlilova “İngilis dili dərslərində ekoloji tərbiyənin formalaşdırılması” adlı məruzəsində ibtidai və orta məktəb kitablarında verilmiş mövzuların müxtəlif metodlarla tədrisi məsələlərinə geniş yer ayırdı. Həmin kafedranın böyük laborantı Gülnar Həsənova “Ekoloji terminlərin tərcümə üsulları”nda adlı məruzəsi ilə ekoloji terminləri tərcümə etmək üçün nümunələr üzərində apardığı təhlillərə əsasən müxtəlif strategiyalar haqqında məlumat verdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 23 April 2024 14:30
As it is known, 2024 was declared the ‘Green World Solidarity Year’ in our country by the relevant Decree of the President of the country Ilham Aliyev. The aforementioned Order also imposes relevant duties on the education system of our country. According to the order, within the framework of the ‘Green World Solidarity Year’, on April 23, 2024, a scientific seminar called ‘GREEN WORLD: ECOLOGY OF PHILOLOGICAL SCIENCES’ dedicated to ‘Earth Day’ was held at the Faculty of Philology of Sumgait State University.
In the scientific seminar, the members of the pedagogical staff of the Faculty of Philology: moderator Professor Nigar Iskenderova and Dean of the Faculty Associate Professor Gunel Pashayeva spoke about the responsibility of every inhabitant of the Earth who serves the educational work in the field of environmental protection and the changes that occurred as a result of indifferent attitude to nature, as well as language and ecological issues, they reported on the interactions between languages to preserve linguistic diversity.
Then the teachers of the Faculty of Philology gave their scientific reports. Matanat Maharramova, a teacher of the department of Azerbaijani language and its teaching methodology, gave detailed information about ecological concepts and analyzed them in a comparative manner in her report ‘Ecoconcept: education, nurture, habit’. The teacher of that department, Ilaha Musayeva, spoke about the factors that shape the ecological environment of the language and colinguistics, including the research areas and directions of the ecolinguistics science, and the problems encountered in this direction in her speech entitled ‘Research directions of the science of ecolinguistics’. Saadat Khalilova, head teacher of the department of foreign languages, in her report entitled ‘Formation of environmental education in English language classes’ devoted a lot of space to the issues of teaching the topics given in primary and secondary school textbooks with different methods. Gulnar Hasanova, the senior laboratory assistant of that department, gave information about various strategies based on the analysis of samples for translating ecological terms with her report entitled ‘Methods of translation of ecological terms’.