SDU-nu seçmək üçün 5 səbəb
SDU ölkəmizin sənaye mərkəzi olan 500 minlik Sumqayıt şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsidir. Bu isə SDU tələbələri üçün ilk kurslardan sənaye təcrübələrinə yiyələnmək üçün geniş imkanlar yaradır. Nəzəri biliklərin istehsalat təcrübəsi ilə möhkəmləndirilməsi sürətli karyera inkişafının təməlini təşkil edir.
Bununla da məzunlarımız “Sumqаyıt Tехnоlоgiyаlаr Pаrkı” MMC, “Аzərikimyа” İstеhsаlаt Birliyi, “SOCAR Polymer” MMC, “SOCAR Karbamid” MMC, “Azertexnolayn” MMC, “Gilan Tekstil Parkı” MMC, “ALCO” MMC, “Azersun Holding” MMC, “Technoil” MMC, “Azərişıq” ASC, “AzərEnerji” ASC-də və digər müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş müəssisələrdə iş imkanlarına bir addım daha yaxın olurlar.
2: Pedaqoji ixtisaslarda müasir yanaşmalar
Universitetimizdə kadr hazırlığı çoxprofillidir və pedaqoji ixtisaslar üzrə kadr hazırlığı böyük çəkiyə malik istiqamətlərdəndir. Belə ki, universitetin ümumilikdə 6200-ə yaxın tələbəsinin təxminən 30 %-i pedaqoji ixtisaslarda təhsil almaqdadır.
2024/25-ci tədris ilindən başlayaraq, SDU-da son dövrlərdə pedaqoji kadr hazırlıqlarına olan tələblərin bütünlükdə tədris prosesinə inteqrasiya olunması nəzərdə tutulmaqdadır. Günümüzdə pedaqoji kadrlar öz fənnini bilməklə yanaşı, çoxsaylı pedaqoji və metodiki yanaşmalardan istifadə edərək təhsilalanlara həmin fənni düzgün çatdıra bilməlidirlər. Bu baxımdan gələcəyin müəllimləri hüquqi savadlılıq və fənn kurikulumlarının tətbiqi ilə yanaşı həm də pedaqoji və psixoloji kompetensiyalara yiyələnməlidirlər. Ölçmə və qiymətləndirmə növləri (diaqnostik, formativ, summativ), beynəlxalq qiymətləndirmələr (PISA, TIMMS, PIRLS, TALIS və s.), diferensial təlim, interaktiv dərsin xüsusiyyətləri, məzmun standartları, təlim modelləri (layihə əsaslı, oyun əsaslı, tədqiqat əsaslı öyrənmə və s.), təlim strategiyaları və texnikaları, səmərəli öyrənmə mühitinin təşkili, onlayn tədris, sinfin idarəedilməsi mexanizmləri, effektiv müəllim-şagird və müəllim-valideyn münasibətlərinin tənzimlənməsi kimi mövzularda bilik və bacarıqlara sahib olmalıdırlar. Eyni zamanda, pedaqoji ixtisaslarda oxuyan tələbələrin aşağı kurslardan etibarən pedaqoji təcrübəyə cəlb olunması nəzərdə tutulmaqdadır.
Artıq SDU-da bu müasir çağırışlara uyğun olan pedaqoji təhsil almaq mümkün olacaqdır. Əmək bazarındakı tələbatı nəzərə alaraq universitetimizdə 2024/25-ci tədris ilindən ingilis dilində kimya və riyaziyyat müəllimliyi ixtisaslarının tədrisinə başlanılacaqdır. Müəllim hazırlığında müasir tendensiyalar nəzərə alınmaqla tələbələrin əlavə MİQ (Müəllimlərin İşə Qəbulu müsabiqəsi) üzrə hazırlığı da tədris prosesində nəzərə alınacaqdır.
3: Yeni məzmunlu SABAH magistratura proqramları
Növbəti tədris ilindən ölkə üzrə SABAH qrupları çərçivəsində müxtəlif ixtisaslar sahəsində magistratura təhsili verəcək ali təhsil müəssisələrinin sırasına Sumqayıt Dövlət Universiteti də qoşulacaqdır. Elm və Təhsil Nazirliyinin 2021-ci ildən başlatdığı SABAH qrupları layihəsinin magistratura hazırlığına yeni tədris ilində universitetimiz “Kibertəhlükəsizlik”, “Kompüter mühəndisliyi” və “Data Analitika” ixtisasları üzrə qəbulla başlayır.
SABAH magistratura proqramları çərçivəsində əmək bazarının tələblərinə uyğun yeni məzmunlu proqramların hazırlanması, yüksək potensiallı kompüter laboratoriyalarının qurulması, tədrisə iş dünyasından mütəxəssislərin cəlb olunması, həmçinin magistrantların tərəfdaş sənaye müəssisələrində təcrübə keçmələri və elmi işlərinin iş dünyasından gələn tədqiqat mövzularına əsaslanması nəzərdə tutulub.
Magistrantlar üçün geniş spektrdə dərsdənkənar fəaliyyətlər də keçiriləcəkdir. Bu fəaliyyətlərdə beynəlxalq sertifikasiya imtahanlarına hazırlıq, xarici ekspertlərin iştirakı ilə müasir trendlərlə bağlı seminar və təlimlər, innovativ layihələrdə və startap müsabiqələrində iştirakın təşkili planlaşdırılmışdır.
Proqramın daha da əlçatan olması üçün dərslərin modul əsaslı olaraq keçirilmə vaxtı müəllim ilə tələbələr arasında müəyyən olunacaqdır.
Dərslərin həftə içi saat 19:00-dan sonra və ya şənbə günləri keçirilməsi də mümkündür.
Təqdim etdiyimiz ixtisaslar üzrə magistratura səviyyəsində təhsil almaq üçün SDU-nu seçənlərin seçimlərində yanılmayacaqlarına əminik.
4: Uğurlu karyera planlamasına dəstək
SDU-nu seçmək sizin uğurlu karyeraya doğru ilk addımınızın göstəricisidir. Burada tələbələr elmi-tədqiqat fəaliyyətini və innovasiyanı dəstəkləyən ali təhsil müəssisəsində təhsil almaqla qabaqcıl texnologiyalarla çalışan tərəfdaş müəssisə və şirkətlərlə əlaqəyə cəlb olunacaq, məktəb, lisey və gimnaziyalarda təcrübə keçmək imkanı qazanacaqlar.
Uğurlu karyera planlamasına dəstək məqsədilə Karyera və Məzunlarla iş Mərkəzi SDU tələbələrinə və magistrantlara uğurlu karyeranın planlaşdırılması prosesində müxtəlif sahələr üzrə təlimlər təşkil edir, iş imkanlarının araşdırılması ilə bağlı mütəxəssislərlə görüşlər keçirir, məzunların gələcək karyeralarına və işlə təmin olunmalarına köməklik göstərir.
Hazırda Sumqayıt Dövlət Universiteti bir çox şirkət və sənaye müəssisələri ilə əməkdaşlıq edir. Bunlar “BP”, “SOCAR DOWNSTREAM”, “SOCAR AZƏRİKİMYA” İB, “SOCAR KARBAMİD”, “SOCAR POLYMER”, “SOCAR Uniper”, “AZERTEXNOLAYN” MMC, “NORM” ASC , “STP” MMC, “GİLTEX” MMC, “HOLCIM” ASC, “KAPİTAL BANK” ASC, “ALCO” MMC, “TECHNOIL” MMC, “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”, “Azersun Holding” MMC, “Azərişıq” ASC, “Azərenerji” ASC, “Azmade” Group MMC, “ASAN” xidmət, “Nobel energy”, “CodeAcademy, “CELT Colleges” və başqa müəssisələrdir. Tələbələrimiz burada istehsalat təcrübəsi keçərək şirkətlərin fəaliyyəti ilə birbaşa tanış olur ki, bu da tələbələrin məzun olduqları ildə öz kompetensiyalarına və ixtisaslarına uyğun əmək fəaliyyətinə başlamalarına dəstək verir. Tələbələrimiz tərəfdaş şirkətlərimizin təşkilatçılığı ilə Türkiyə Cümhuriyyətində istehsalat təcrübəsi də keçmə imkanı qazanırlar.
Tələbələrin karyera inkişafı və fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması, müasir tələblərə uyğun mexanizmlərin yaradılması, gənc kadrların öz karyeralarını qurma sahəsində müasir beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqi məqsədilə karyerayönümlü treninqlər təşkil etmək mərkəzin əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir.
Mərkəzin təklif etdiyi xidmətlər bunlardır:
- Hər il gənclər üçün karyera sərgilərinin təşkil edilməsi;
- CV və motivasiya məktubunun hazırlanması üzrə təlimlərin keçirilməsi;
- Uğur hekayəsi ilə fərqlənən şəxslərlə görüşlərin təşkili;
- Məsləhət xidmətlərinin göstərilməsi və müxtəlif sahələrdə layihələrin hazırlanması;
- Məzunlarla davamlı əlaqə sisteminin qurulması
5: Geniş və yaşıllıqlarla əhatə olunmuş kampus
Sumqayıt Dövlət Universiteti müvafiq maddi-texniki bazaya və infrastruktura malik yaşıl təhsil kompleksidir. Universitetin 3 tədris binasına və 2 yataqxanaya malik kampusunda Riyaziyyat, Təbiət elmləri, Mühəndislik, İqtisadiyyat və idarəetmə, Tarix və coğrafiya, Filologiya fakültələri yerləşir.
20 hektardan artıq əraziyə sahib universitet kampusu həsəd aparılacaq səviyyədəki rahatlığı ilə tələbələrin asudə vaxtlarını mənalı keçirdikləri yerə çevrilib. Minlərlə həmişəyaşıl və meyvə ağacları, müxtəlif növdə güllər və kollarla yaşıllığa bürünmüş kampus əməkdaşlarımızın gündəlik qayğısı ilə inkişaf etməkdədir.
Universitetin həyətində minifutbol, voleybol və basketbol stadionları, beşzolaqlı olimpiya qaçış meydançası, tələbələrin asudə vaxt keçirmələri üçün nəzərdə tutulan şahmat döşəməsi və stolüstü tennislər quraşdırılıb.
Əlavə olaraq, açıq havada dərs keçmək və müzakirələr təşkil etmək üçün şərait, açıq səma altında mühəndislik muzeyi də mövcuddur. Yeni təmirdən çıxmış 250 yerlik beşmərtəbəli “Tələbə Evi” ndə ölkəmizin regionlarından və xaricdən gələn tələbələr üçün hər cür şərait yaradılmışdır.
Təsadüfi deyil ki, SDU beynəlxalq “Greenmetric” təşkilatı tərəfindən qlobal reytinq cədvəlinə daxil edilmişdir. “Greenmetric” dünyada universitetlərin kampus və dayanıqlı ətraf mühit meyarlarına görə reytinqlərini müəyyən edən beynəlxalq təşkilatdır. “Greenmetric” metodologiyası universitetlərin dayanıqlı inkişaf hədəfləri ilə bağlı gördüyü işləri və nəticələri qiymətləndirir.

Home | News | 5 reasons to choose SSU
SSU is the only higher education institution in the industrial center of our country, Sumgait, with a population of 500,000. This creates ample opportunities for SSU students to acquire industrial experience from the first courses. Consolidation of theoretical knowledge with production experience forms the basis of rapid career development.
With this, our graduates are one step closer to job opportunities in ‘Sumgait Technology Park’ LLC, ‘Azerikimya’ Production Union, ‘SOCAR Polymer’ LLC, ‘SOCAR Carbamide’ LLC, ‘Azertechnoline’ LLC, ‘Gilan Textile Park’ LLC, ‘ALCO’ LLC, ‘Azersun Holding’ LLC, ‘Technoil’ LLC, ‘Azerishiq’ OJSC, ‘AzerEnergy’ OJSC.
2: Modern approaches in pedagogical specialties
In our university, personnel training is multi-profile, and personnel training in pedagogical specialties is one of the directions with great weight. Thus, approximately 30% of the university's 6,200 students are studying in pedagogical specialties.
Starting from the 2024/25 academic year, it is planned to integrate the requirements for pedagogical staff training in the entire teaching process in recent years at SSU. Today, teaching staff, in addition to knowing their subject, should be able to properly convey that subject to students using numerous pedagogical and methodical approaches. In this regard, teachers of the future should acquire pedagogical and psychological competencies along with the application of legal literacy and subject curricula. Types of measurement and assessment (diagnostic, formative, summative), international assessments (PISA, TIMMS, PIRLS, TALIS, etc.), differential learning, interactive lesson features, content standards, learning models (project-based, game-based, research-based learning and etc.), learning strategies and techniques, organization of an effective learning environment, online teaching, classroom management mechanisms, effective teacher-student and teacher-parent relationship regulation should have knowledge and skills. At the same time, it is envisaged that students studying in pedagogical specialties will be involved in pedagogical experience from the lower courses.
It will now be possible to receive pedagogical education that meets these modern challenges at SSU. Taking into account the demand in the labor market, the teaching of chemistry and mathematics teaching specialties in English will be started in our university from the 2024/25 academic year. Taking into account the modern trends in teacher training, students' preparation for additional TRC (Teacher Recruitment Competition) will be taken into account in the teaching process.
3: SABAH graduate programs with new content
From the next academic year, Sumgait State University will join the ranks of higher education institutions that will provide master's education in various specialties within the SABAH groups across the country. Our university is in the new academic year for master's degree preparation of the SABAH groups project launched by the Ministry of Science and Education from 2021.
It begins with admission to the ‘Cyber Security’, ‘Computer Engineering and ‘Data Analytics’ specialties.
Within the framework of SABAH master's programs, it is planned to develop new content programs in accordance with the requirements of the labor market, build high-potential computer laboratories, involve experts from the business world in teaching, as well as provide internships for the master's students in partner industrial enterprises and base their scientific work on research topics from the business world.
A wide range of extracurricular activities will be held for graduate students. In these activities, preparation for international certification exams, seminars and trainings related to modern trends with the participation of foreign experts, participation in innovative projects and start-up competitions are planned.
In order to make the program more accessible, the time of the lessons will be determined between the teacher and the students.
It is also possible to hold classes after 7.00 p.m. on weekdays or on Saturdays.
We are sure that those who choose SSU to study at the master's level in the specialties we offer will not be mistaken in their choice.
4: Support for successful career planning
Choosing SSU is your first step towards a successful career. Here, students will be involved in contact with partner enterprises and companies working with advanced technologies by studying at a higher education institution that supports scientific research activities and innovation, and will have the opportunity to practice in schools, high schools and gymnasiums.
In order to support successful career planning, the Career and Alumni Center organizes trainings for SSU students and graduates in various fields in the process of successful career planning, holds meetings with experts on researching job opportunities, and helps graduates with their future careers and employment.
Currently, Sumgait State University cooperates with many companies and industrial enterprises. These are ‘BP’, ‘SOCAR DOWNSTREAM’, ‘SOCAR AZERIKIMYA’ PU, ‘SOCAR URBAMID’, ‘SOCAR POLYMER’, ‘SOCAR Uniper’, ‘AZERTECHNOLINE’ LLC, ‘NORM’ JSC, ‘STP’ LLC, ‘GILTEX’ LLC , ‘HOLCIM’ OJSC, ‘KAPITAL BANK’ OJSC, ‘ALCO’ LLC, ‘TECHNOIL’ LLC, ‘Sumgait High Voltage Electric Network’, ‘Azersun Holding’ LLC, ‘Azerishig’ OJSC, ‘Azerenergy’ OJSC, ‘Azmade’ Group MMC, ‘ASAN’ service, ‘Nobel energy’, ‘CodeAcademy’, ‘CELT Colleges’ and other enterprises. Here, our students get to know the activities of the companies by having a production experience, which supports the students to start working in accordance with their competencies and qualifications in the year they graduate. Our students have the opportunity to have production experience in the Republic of Turkey with the organization of our partner companies.
Stimulating the career development and activities of students, creating mechanisms in accordance with modern requirements, and organizing career-oriented trainings for the purpose of studying and applying modern international experience in the field of building their own careers of young personnel are the main directions of the center's activities.
The services offered by the center are:
- Organizing career fairs for young people every year;
- Conducting trainings on preparation of CV and motivation letter;
- Arrangement of meetings with people with success stories;
- Provision of consulting services and preparation of projects in various fields;
- Establishment of a continuous communication system with graduates
5: The campus is spacious and surrounded by greenery
Sumgait State University is a green educational complex with appropriate material and technical base and infrastructure. The university has a campus with 3 educational buildings and 2 dormitories houses, the faculties of Mathematics, Natural Sciences, Engineering, Economics and Management, History and Geography, and Philology.
The university campus with an area of more than 20 hectares has become a place where students spend their free time meaningfully with its enviable level of comfort. Covered with thousands of evergreen and fruit trees, various types of flowers and bushes, the campus is developing with the daily care of our employees.
Mini football, volleyball and basketball stadiums, a five-lane Olympic running field, a chess floor and table tennis tables are installed in the yard of the university.
In addition, there are facilities for outdoor classes and discussions, and an open-air engineering museum. All conditions have been created for students from the regions of our country and abroad in the newly renovated five-story ‘Student House’ with 250 seats.
It is no coincidence that SSU was included in the global rating table by the international ‘Greenmetric’ organization. ‘Greenmetric’ is an international organization that determines the rankings of universities in the world according to campus and sustainable environment criteria. ‘Greenmetric’ methodology evaluates the work and results of universities related to sustainable development goals.