Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da informasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə elmi-metodiki tədris (çap və onlayn) vasitələrinin hazırlanması layihəsinin təqdimatı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Aprel 2024 19:29
SDU-da informasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə elmi-metodiki tədris (çap və onlayn) vasitələrinin hazırlanması layihəsinin təqdimatı keçirildi
Aprelin 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Elm və Təhsil Nazirliyinin maliyyə dəstəyi ilə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) tərəfindən “İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə elmi-metodiki tədris (çap və onlayn) vəsaitlərinin hazırlanması” layihəsinin təqdimatı keçirildi.
Təqdimatda adı çəkilən layihənin rəhbəri h.ü.f.d. Təbriz Cəfərov, layihə üzrə təlimçi, “YER.AZ” şirkətinin rəhbəri Rəşad Əliyev, layihə çərçivəsində müvafiq araşdırma fəaliyyətinə cəlb edilmiş mütəxəssislər - Humay Hüseynova və Vüqar Qədimov, eləcə də, kiber klubların əlaqələndirilməsi üzrə AKTA-nın məsul əməkdaşı Rəbiyyə Xuduyeva, AKTA-nın mütəxəssisi Kamran Kazımlı və universitetin Mühəndislik fakültəsinin müəllim-tələbə heyəti iştirak etdilər.
Əvvəlcə layihə rəhbəri Təbriz Cəfərov çıxış edərək iştirakçıları salamladı, informasiya təhlükəsizliyi siyasətinin əhəmiyyəti və  “İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə elmi-metodiki tədris (çap və onlayn) vəsaitlərinin hazırlanması” layihəsi barədə ətraflı çıxış etdi. Kibertəhlükəsizliyin artıq bütün müəssisələr üçün ən vacib nüanslardan birinə çevrildiyini vurğulayan Təbriz Cəfərov Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası tərəfindən ölkənin kibertəhlükəsizlik  sahəsində elmi-texniki və kadr potensialının gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər haqqında, həmçinin ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlığından danışdı. Qeyd etdi ki, sözügedən layihə əsasında üç fənn (“İnformasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin hüquqi aspektləri” , “Veb təhlükəsizliyi” və “Şəbəkə təhlükəsizliyi”) üzrə elektron və çap vasitələri hazırlanıb və bu vəsaitlər müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil alanlar, müəllimlər və bu sahədə çalışanlar üçün nəzərdə tutulub.
Layihə çərçivəsində müvafiq araşdırma fəaliyyətinə cəlb edilmiş mütəxəssis Humay Hüseynova tərəfindən “Fərdi məlumat anlayışı”, Vüqar Qədimov tərəfindən “Kibercinayətlər və onlara qarşı mübarizə”, “YER.AZ” şirkətinin rəhbəri Rəşad Əliyev tərəfindən isə “Veb təhlükəsizliyi” və “Şəbəkə təhlükəsizliyi” mövzularında çıxışlar edildi.
Tədbirin sonunda mövzu ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparıldı və iştirakçıların sualları cavablandırıldı.

Home | News | THE PRESENTATION OF THE PROJECT FOR THE PREPARATION OF SCIENTIFIC-METHODICAL TEACHING (PRINTED AND ONLINE) TOOLS FOR THE INFORMATION SECURITY SPECIALTY WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 30 April 2024 19:29
THE PRESENTATION OF THE PROJECT FOR THE PREPARATION OF SCIENTIFIC-METHODICAL TEACHING (PRINTED AND ONLINE) TOOLS FOR THE INFORMATION SECURITY SPECIALTY WAS HELD AT SSU
On April 30, at Sumgait State University, with the financial support of the Ministry of Science and Education, the Azerbaijan Cyber Security Organizations Association (ACSA) presented the project "Preparation of scientific-methodical teaching (printed and electronic) materials for the specialty of information security".
The head of the project mentioned in the presentation Tabriz Jafarov, project trainer, head of "YER.AZ" company Rashad Aliyev, experts involved in relevant research activities within the project - Humay Huseynova and Vugar Gadimov, as well as ACSA's responsible employees for coordination of cyber clubs Rabiyya Khuduyeva, a specialist of ACSA Kamran Kazimli and the faculty-student staff of the university's Engineering faculty participated.
First, the project leader, Tabriz Jafarov, greeted the participants and gave a detailed speech about the importance of information security policy and the project "Preparation of scientific-methodical teaching (printed and electronic) materials for the specialty of information security". Emphasizing that cyber security has already become one of the most important nuances for all enterprises, Tabriz Jafarov spoke about the measures implemented by the Association of Cyber Security Organizations of Azerbaijan in the direction of strengthening the country's scientific-technical and personnel potential in the field of cyber security, as well as about the close cooperation with higher education institutions. He noted that on the basis of the mentioned project, electronic and printed materials were prepared for three subjects ("Information security and legal aspects of cyber security", "Web security" and "Network security") in this field.
Within the framework of the project, Humay Huseynova, a specialist involved in the relevant research activity, gave speeches  on the topics of "Understanding personal information", Vugar Gadimov on "Cybercrimes and the fight against them", and Rashad  Aliyev, the head of "YER.AZ" company on the topics of "Web security" and "Network security".
At the end of the event, a broad exchange of views on the topic was held and the participants' questions were answered.