SDU Daşkənd Kimya-Texnologiya İnstitutu ilə əməkdaşlığını genişləndirir
Mayın 1-də Özbəkistanın Daşkənd Kimya-Texnologiya İnstitutunun rektoru Botir Usmanov nümayəndə heyəti ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
SDU-nun rektoru dosent Rüfət Əzizov qonaqları qəbul edərək onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi, Azərbaycan - Özbəkistan arasında bütün sahələr üzrə, xüsusilə təhsil sahəsindəki yüksək səviyyəli əməkdaşlıqdan danışdı və rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyəti, maddi-texniki bazası, beynəlxalq əlaqələri, mövcud olan ixtisaslar haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti müasir texnologiyaların tətbiqinə, həmçinin bu sahədə elmi tədqiqatlara böyük əhəmiyyət verir. Bu baxımdan yerli və xarici universitetlərlə, sənaye müəssisələri və tədris mərkəzləri ilə əməkdaşlığını inkişaf etdirir ki, bu da nəticə etibarı ilə yaxşı perspektivlər vəd edir.
Daşkənd Kimya-Texnologiya İnstitutunun rektoru Botir Usmanov səmimi qəbula görə rektor Rüfət Əzizova təşəkkürünü bildirdi, rəhbərlik etdiyi institut barədə ətraflı məlumat verdi. SDU ilə əlaqələrin qurulması və inkişafına ciddi maraq göstərdiklərini, bu münasibətlərin dərinləşdirilməsinin hər iki ali təhsil müəssisəsinin gələcək fəaliyyətinə töhfə verəcəyini bildirdi.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri, birgə elmi tədqiqat imkanları, müştərək layihələrin işlənməsi, birgə elmi konfransların keçirilməsi və digər məsələlər geniş müzakirə edildi. Tərəflər arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması üçün razılığa gəlindi.
Rektor dosent Rüfət Əzizov qonaqlara xatirə hədiyyəsi təqdim etdi.
Görüşdən sonra qonaqlar universitetin inzibati binasına, burada fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzinə, “Code Academy”yə, ayrı-ayrı auditoriya, laboratoriya və tədris otaqlarına, eləcə də açıq səma altında yerləşən Muzey – poliqonuna baş çəkdilər.

Home | News | SSU expands cooperation with Tashkent Institute of Chemical Technology
On May 1, rector of Uzbekistan's Tashkent Chemical-Technological Institute Botir Usmanov visited Sumgait State University with a delegation.
Rector of SSU, associate professor Rufat Azizov, received the guests and expressed his satisfaction to see them at the university, spoke about the high-level cooperation between Azerbaijan and Uzbekistan in all fields, especially in the field of education, and about the activity, material and technical base, international relations, and available specialties of the university he heads. gave detailed information. He said that Sumgait State University attaches great importance to the application of modern technologies, as well as to scientific research in this field. In this regard, it develops cooperation with local and foreign universities, industrial enterprises and educational centers, which ultimately promises good prospects.
Botir Usmanov, rector of Tashkent Institute of Chemistry and Technology, thanked Rector Rufat Azizov for the warm reception and gave detailed information about the institute he heads. He stated that they are seriously interested in the establishment and development of relations with SSU, and deepening of these relations will contribute to the future activities of both higher education institutions.
Prospects of bilateral cooperation, opportunities for joint scientific research, development of joint projects, joint scientific conferences and other issues were widely discussed at the meeting. The parties agreed to sign a cooperation agreement.
Rector associate professor Rufat Azizov presented a souvenir to the guests.
After the meeting, the guests visited the administrative building of the university, the Heydar Aliyev Center operating here, the ‘Code Academy’, separate auditoriums, laboratories and teaching rooms, as well as the open-air Museum-polygon.