Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində IELTS imtahanına təşviqlə bağlı üçtərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
Yerləşdirilmə tarixi : 03 May 2024 20:04
Sumqayıt Dövlət Universitetində IELTS imtahanına təşviqlə bağlı üçtərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
Mayın 3-də Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU), Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) və Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi (TKTA) arasında “Universitetlərin elmi-pedaqoji heyətin və təhsilalanların IELTS imtahanına təşviq edilməsi haqqında” üçtərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Tədbiri SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov iştirakçıları salamlayıb, universitetin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verərək açıb. 6 fakültədə bakalavriat və magistratura təhsili verən klassik universitet modelinə malik SDU-da təhsilverən və təhsilalanların ingilis dili səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə hazırlıq kursları, imtahanların təşkili kimi həyata keçirilən cari təşəbbüslərdən bəhs edilib. Eyni zamanda, Rüfət Əzizov müasir dövrdə ingilis dili bacarıqlarının vacibliyini qeyd edib, universitetdə ingilis dilində tədrisin aparılması ilə bağlı planlar haqqında məlumat verib.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov çıxışında Fondun ümumi fəaliyyəti, strateji hədəfləri və layihənin əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edilib ki, müqavilə özündə elmi-pedaqoji heyət və tələbələrin ingilis dili bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi fəaliyyətinin dəstəklənməsi çərçivəsində üçtərəfli əməkdaşlığı ehtiva edir. Elnur Nəsibov universitetdə TİF tərəfindən, həmçinin Dayanıqlı İnkişaf Mərkəzinin fəaliyyətinə dəstək olacağını bildirdi.
Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov çıxış edərək əmək bazarında dil biliklərinin rolunu qeyd edib və bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrdən söz açıb. O, bildirib ki, IELTS imtahanına təşviq edilməsi ilə bağlı layihə müəllim və tələbələrin gələcək nailiyyətlərinə öz müsbət təsirini göstərəcək.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı əməkdaşlığın qurulmasında birgə fəaliyyətin təşviqi imkanları müzakirə olunub.
Tədbirin sonunda üçtərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi SDU-nun rektoru, dosent Rüfət Əzizov, TİF-in İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov və TKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Tural Əhmədov tərəfindən imzalandı.

Yerləşdirilmə tarixi : 03 May 2024 20:04
On May 3, Sumgait State University (SSU), Education Development Fund (EDF) and Education Quality Assurance Agency (EQAA) signed a tripartite cooperation agreement ‘On encouraging university scientific and pedagogical staff and students to take the IELTS exam’.
Rector of SSU Rufat Azizov welcomed the participants and opened the event by informing about the activities of the university. In SSU, which has a classic university model that provides undergraduate and graduate education in 6 faculties, current initiatives such as preparation courses and organization of exams were discussed in order to improve the English language level of teachers and students. At the same time, Rufat Azizov noted the importance of English language skills in modern times and informed about the plans for teaching in English at the university.
In his speech, Elnur Nasibov, Chairman of the Board of Education Development Fund, spoke about the Fund's general activity, strategic goals and the importance of the project. It was noted that the agreement includes tripartite cooperation within the framework of supporting the activity of developing the English language skills of scientific and pedagogical staff and students. Elnur Nasibov stated that EDF will support the activities of the Sustainable Development Center at the university.
Tural Ahmadov, Chairman of the Management Board of the Agency for Quality Assurance in Education, made a speech and noted the role of language skills in the labor market and talked about the projects implemented in this direction. He said that the IELTS exam promotion project will have a positive effect on the future achievements of teachers and students.
The meeting also discussed the possibilities of promoting joint activities in the establishment of mutual cooperation.
At the end of the event, the tripartite cooperation agreement was signed by SSU rector, associate professor Rufat Azizov, EDF Board Chairman Elnur Nasibov and EQAA Board Chairman Tural Ahmadov.