Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İllik Mühasiblər Forumu- 2024” keçirildi
Mayın 4-də Azərbaycan Mühasiblər və Risk Peşəkarları Assosiasiyası (ARPA) ilə Sumqayıt Dövlət Universitetnin (SDU) birgə təşkilatçılığında SDU-da “İllik Mühasiblər Forumu-2024” keçirildi.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladı. Şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Forumu ARPA-nın sədri Günay Şahbazova açaraq rəhbərlik etdiyi qurumun 2009-cu ildə ölkədə maliyyə və idarəetmə sahəsində inkişafa nail olmaq məqsədilə təsis edildiyini, mühasibat uçotu sahəsində 2019-cu ildən “Peşəkar mühasib təşkilatı” kimi akkreditasiyadan keçdiyini bildirdi. Forumun SDU-da təşkil olunmasını ARPA-nın ölkənin ali təhsil müəssisələri ilə birgə keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələr çərçivəsində olduğunu bildirdi. Çıxışının sonunda sədr iştirakçılara panel iclaslarında uğurlar arzuladı.
Daha sonra SDU-nun rektoru, dosent Rüfət Əzizov qonaqları salamladı və universitetlə faydalı əməkdaşlığa görə ARPA-ya təşəkkür etdi. Oxşar tədbirlərin təhsilin məzmununun keyfiyyətcə dəyişməsində oynayacağı rolu qeyd edən rektor mühasibat işinin cəmiyyətin iqtisadi inkişafında xüsusi çəkisi olduğunu bildirdi. Dövlət orqanları ilə müəssisələr arasında münasibətlərin normallaşmasını iqtisadiyyatın güvənli inkişafı üçün əsas şərtlərdən olduğunu qeyd edən Rüfət Əzizov bu halda hesabatlılıq, qarşılıqlı inamın adi praktikaya çevrildiyini vurğuladı. Bu ilin payızında keçiriləcək beynəlxalq əhəmiyyətli tədbir - COP29 ərəfəsində ölkəmizin hədəflədiyi “Yaşıl iqtisadiyyat”ın inkişafının əhəmiyyəti qeyd edildi.
Audiotorlar Palatasının sədri Vahid Novruzov ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçməli olduğunu vurğuladı və müvafiq yüksək ixtisaslı kadrlar yetişdirən ali məktəblərə daha çox ehtiyac olduğunu bildirdi, belə forumların hər il SDU-da da keçirilməsini təklif etdi.
Forum Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin Uçot siyasəti şöbəsinin müdiri Firuzə Abdullayeva, Mərkəzi Bankının böyük iqtisadçısı Səmra Abbasovanın məruzələri ilə davam etdi.
Daha sona bədii hissə baş tutdu. Bədii hissədə istedadlı tələbələrimizin iştirakı ilə rəqs nömrələri nümayiş olundu. Forum Mühasibat uçotu və audit kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayevin moderatorluğunda “Peşəkar mühasibin təhsil problemləri”, UNEC-in Beynəlxalq iqtisadiyyat və biznes kafedrasının baş müəllimi Abdulkərim Sadıqov moderatorluğunda “Mühasibatlığın rəqəmsal dövrü”, “Bakı Hesabat Mərkəzi” MMC-nin direktoru Mehdi Babayev moderatorluğunda “Vergi münasibətləri–perspektivlər” mövzusunda panellərlə davam etdi.

Home | News | ‘Annual Forum of Accountants – 2024’ was held at SSU
On May 4, ‘Annual Forum of Accountants-2024’ was held at SSU under the joint organization of Azerbaijan Accountants and Risk Professionals Association (ARPA) and Sumgait State University (SSU).
The event began with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. The dear memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
ARPA chairman Gunay Shahbazova opened the forum and stated that the institution she leads was founded in 2009 in order to achieve development in the field of finance and management in the country, and in the field of accounting, it has been accredited as a ‘Professional accountant organization’ since 2019. She stated that the organization of the forum at SSU is within the framework of ARPA's projects planned to be held jointly with higher education institutions of the country. At the end of her speech, the chairman wished the participants success in the panel meetings.
Later, SSU rector, associate professor Rufat Azizov greeted the guests and thanked ARPA for the useful cooperation with the university. Noting the role that similar measures will play in qualitatively changing the content of education, the rector said that accounting work has a special weight in the economic development of society. Noting that the normalization of relations between state bodies and enterprises is one of the main conditions for the reliable development of the economy, Rufat Azizov emphasized that in this case, accountability and mutual trust have become a common practice. On the eve of the important international event - COP29, which will be held in the fall of this year, the importance of the development of the ‘Green economy’ targeted by our country was noted.
Vahid Novruzov, the chairman of the Chamber of Auditors, emphasized that relations with higher education institutions should enter a qualitatively new stage and stated that there is a greater need for higher education institutions that train relevant highly qualified personnel, and suggested that such forums be held every year at SSU.
The forum continued with reports by Firuza Abdullayeva, head of the Accounting Policy Department of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan, and Samra Abbasova, senior economist of the Central Bank.
Finally, the artistic part took place. In the artistic part, dance numbers were performed with the participation of our talented students. ‘Educational problems of a professional accountant’ moderated by Associate Professor Logman Abdullayev, head of the Forum Accounting and Audit Department, ‘Digital Age of Accounting’ moderated by Abdulkarim Sadigov, senior lecturer of the International Economics and Business Department of UNEC, moderated by Mehdi Babayev, director of ‘Baku Reporting Center’ LLC. It continued with panels on ‘Tax relations-perspectives’.