Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU ilə BP arasında yeni magistratura proqramının yaradılması haqqında müqavilə imzalanıb
Yerləşdirilmə tarixi : 06 May 2024 12:16
SDU ilə BP arasında yeni magistratura proqramının yaradılması haqqında müqavilə imzalanıb
Mayın 3-də SDU ilə BP şirkəti arasında geniş tərkibdə görüş keçirilib və yeni məzmunlu “Kimya mühəndisliyi” magistratura proqramının yaradılması haqqında müqavilənin imzalandığı elan olunub. Layihə Sumqayıt şəhərinin əmək bazarının, sənaye potensialının və xidmət sahələrinin ehtiyaclarına uyğun hazırlanmışdır. Sənayenin tələblərinə uyğunlaşdırılmış yeni tədris proqramında kimyəvi proseslər, istehsal prosesləri və ekoloji dayanıqlılıq kimi sahələr öz əksini tapmışdır.
Görüşdə universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı. Rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi, universitet-sənaye haqqında ətraflı məlumat verdi və yeni magistratura proqramının əhəmiyyətindən danışdı.
BP-nin Xəzər regionu üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli çıxışında qeyd edib ki: “Hesab edirik ki, bu layihə mütəxəssis hazırlığının biznes və sənaye ehtiyaclarına uyğunlaşdırılması istiqamətində növbəti uğurlu təşəbbüsdür. Kimya mühəndisliyi ixtisasına ölkənin digər şəhərlərindən daha çox məhz Sumqayıtda ehtiyac duyulur. Azərbaycanın iri sənaye mərkəzlərindən biri kimi çoxsaylı müasir sənaye və texnoloji müəssisələrin yerləşdiyi Sumqayıtda yüksək ixtisaslı kimya mühəndislərinə böyük tələbat var. Digər tərəfdən, layihə bütövlükdə ölkə iqtisadiyyatı üçün kimya sənayesinin əhəmiyyətinin artdığı bir vaxtda həyata keçirilir. Ölkənin kimya potensialının mühüm hissəsi isə məhz Sumqayıtda yerləşir. Bu baxımdan ümid edirik ki, proqramın məzunları müasir texnoloji biliklərə, çevik qabiliyyətlərə, innovativ bacarıqlara yiyələnəcək, ən əsası isə doğma şəhərlərinin və ölkənin sənaye tendensiyalarının və iqtisadi inkişaf planlarının həyata keçməsi səylərinə böyük həvəs və enerji ilə qoşulacaqlar”.
Görüşdə Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov, Elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Nicat Əsədli çıxış edərək insan kapitalının formalaşmasında və inkişaf etməsində gerçəkləşən layihələr və proqramlar haqqında məlumat verdilər, universitet-sənaye işbirliyinin vacibliyini vurğuladılar.
Yeni magistr proqramına ilkin olaraq 2 ixtisas sahəsi - əsas üzvi sintezin kimyası və texnologiyası və polimerlərin kimyəvi texnologiyası - üzrə 15 tələbə qəbul olunacaq. Növbəti illərdə isə proqram əlavə 4 sahəni əhatə edəcək və növbəti 5 il ərzində qəbul sayının 95 nəfərə çatdırılması planlaşdırılır.
Layihə çərçivəsində bir sıra fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur, belə ki, yeni tədris proqramı və ümumilikdə yeni tədris məzmunu əsasında bilik və fənn bacarıqlarını təkmilləşdirmək məqsədilə universitetin 15-ədək müəlliminə təlim keçiriləcək; bir qrup müəllim yeni məzmun əsasında təcrübə keçmək və öz fənləri üzrə ən son yenilikləri öyrənmək üçün xarici universitetlərə ezam olunacaq; təcrübə, bilik və bacarıqlarını bölüşmək üçün aparıcı beynəlxalq təlimçilər və ekspertlər dəvət olunacaq; tədris metodlarını və pedaqoji yanaşmaları genişləndirmək məqsədilə digər yerli universitetlərdən 5 təcrübəli müəllim dəvət olunacaq; proqramda iştirak edən tələbələr təhsil müddətinin əhəmiyyətli bir hissəsi ərzində sənaye müəssisələri tərəfindən həyata keçirilən layihələrə cəlb olunacaqlar ki, bununla da tələbələr elmi işlərini sənayedən əldə etdikləri praktik biliklər əsasında hazırlamaq imkanı əldə edəcəklər.
Layihə müddətində kimya mühəndisliyi laboratoriyaları, kimya laboratoriyaları və sinif otaqları müasir texnologiya və avadanlıqlarla təmin olunacaqdır ki, bununla universitet sənaye müəssisələrinə yeni xidmət imkanları təklif etmək imkanı əldə edəcəkdir.

AN AGREEMENT ON THE CREATION OF A NEW MASTER'S PROGRAM WAS SIGNED BETWEEN SSU AND BP
On May 3, a large-scale meeting was held between SSU and the BP company, and it was announced that an agreement was signed on the creation of the "Chemical Engineering" master's program with a new content. The project was developed according to the needs of the labor market, industrial potential and service areas of Sumgait city. Chemical processes, production processes and environmental sustainability are reflected in the new curriculum adapted to the requirements of the industry.
Rector of the university, associate professor Rufat Azizov, greeted the guests and participants. He gave detailed information about the higher education institution, university-industry, and spoke about the importance of the new master's program.
Bakhtiyar Aslanbeyli, BP's vice-president for the Caspian region, said in his speech: "We believe that this project is the next successful initiative in the direction of adapting specialist training to business and industrial needs. The specialty of chemical engineering is needed more in Sumgait than in other cities of the country. As one of the major industrial centers of Azerbaijan, where numerous modern industrial and technological enterprises are located, there is a great demand for highly qualified chemical engineers in Sumgait. On the other hand, the project is implemented at a time when the importance of the chemical industry for the country's economy as a whole is increasing. An important part of the chemical potential of the country is located in Sumgait. In this regard, we hope that the graduates of the program will acquire modern technological knowledge, flexible abilities, innovative skills, and most importantly, they will join with great enthusiasm and energy the efforts to implement the industrial trends and economic development plans of their hometown and the country."
At the meeting, chairman of the Board of Education Development Fund Elnur Nasibov, Advisor to the Minister of Science and Education Nijat Mammadli, deputy director of the State Agency for Science and Higher Education Nijat Asadli gave information about the projects and programs implemented in the formation and development of human capital, the importance of university-industry cooperation.
Initially, 15 students will be admitted to the new master's program in 2 specializations - chemistry and technology of basic organic synthesis and chemical technology of polymers. In the following years, the program will cover 4 additional fields, and it is planned to increase the number of admissions to 95 people in the next 5 years.
Within the framework of the project, it is planned to carry out a number of activities, so that up to 15 teachers of the university will be trained in order to improve their knowledge and subject skills based on the new curriculum and the new teaching content in general; a group of teachers will be sent to foreign universities to practice new content and learn the latest innovations in their subjects; leading international trainers and experts will be invited to share experience, knowledge and skills; 5 experienced teachers from other local universities will be invited to expand teaching methods and pedagogical approaches; students participating in the program will be involved in projects implemented by industrial enterprises during a significant part of the study period, thus students will have the opportunity to prepare their scientific work based on practical knowledge obtained from industry.
During the project, chemical engineering laboratories, chemical laboratories and classrooms will be equipped with modern technology and equipment, which will enable the university to offer new service opportunities to industrial enterprises.
It should be noted that the cost of this project with a duration of 13 months is more than 339,000 manats.