Təhsil Tələbə Krediti Fondunun nümayəndəsi SDU tələbələr ilə görüş keçirdi
Mayın 7-də Təhsil Tələbə Krediti Fondunun (TTKF) nümayəndəsi Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələr ilə görüş keçirdi.
Təhsil Tələbə Kreditinin universitet üzrə məsul şəxsi Tədris-Metodik Mərkəzin tədris bölməsinin müdiri Sabir Behbudov çıxış edərək Fondun nümayəndəsini və iştirakçıları salamladı, ölkədə aparıcı sahə olan təhsillə bağlı həyata keçirilən layihə və proqramlardan, həmçinin təhsil tələbə kreditlərinin yaratdığı imkanlardan danışdı. Universitetdə mütəmadi olaraq tələbələr arasında geniş maarifləndirmə işlərinin aparıldığını və Fond tərəfindən daxil olan məlumatların vaxtında gənclərin diqqətinə çatdırıldığını bildirdi.
Tədbirdə çıxış edən Təhsil Tələbə Krediti Fondunun Təhsil Müəssisələri ilə İş şöbəsinin baş mütəxəssisi Günay Xəlilova təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verərək təhsil tələbə kreditlərinin verilməsi meyarları, müraciət qaydaları, təhsil tələbə kreditlərinə tətbiq edilən güzəştlər haqqında zəruri informasiyaları diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində yaradılmış Təhsil Tələbə Krediti Fondunun əsas missiyası təhsilin hamı, xüsusilə də əhalinin aztəminatlı təbəqələrindən olan şəxslər üçün əlçatanlığının təmin edilməsi, təhsildə bərabər imkanların yaradılmasıdır.
Görüşün sonunda təhsil kreditlərinin verilməsi ilə bağlı irəli sürülən təkliflər ətrafında müzakirələr aparıldı və tələbələrin sualları cavablandırıldı.

Home | News | A representative of the Education Student Loan Fund held a meeting with SSU students
On May 7, a representative of the Education Student Loan Fund (ESLF) held a meeting with students at Sumgayit State University.
Sabir Behbudov, the head of the teaching department of the Educational and Methodological Center, the person in charge of the Education Student Loan at the university, made a speech and greeted the representative of the Foundation and the participants, spoke about the projects and programs carried out related to education, which is the leading field in the country, as well as the opportunities created by education student loans. He said that the university regularly conducts wide-ranging educational activities among students, and the information received by the Foundation is brought to the attention of young people in a timely manner.
Speaking at the event, Gunay Khalilova, the chief specialist of the Department of Work with Educational Institutions of the Education Student Loan Fund, gave information about the activities of the institution she represented and brought to attention the necessary information about the criteria for granting education student loans, application rules, and concessions applied to education student loans. She said that the main mission of the Education Student Loan Fund established under the Ministry of Science and Education is to ensure the accessibility of education to everyone, especially people from low-income groups, and to create equal opportunities in education.
At the end of the meeting, discussions were held on the proposed proposals regarding the granting of educational loans and students' questions were answered.