Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” Forumu və “Yaşıl iş yerləri” sərgisi təşkil edilib
Yerləşdirilmə tarixi : 14 May 2024 21:29
SDU-da “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” Forumu və “Yaşıl iş yerləri” sərgisi təşkil edilib
Mayın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində SOCAR Polimer MMC-nin baş sponsorluğu, “Sumqayıt Texnologiyalar Parkı” MMC və “Glensol” şirkətinin sponsorluğu ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin Abşeron-Xızı Regional filialının, Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin, Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin dəstəyi ilə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar dövlət strukturları, özəl təşkilat və müəssisə rəhbərlərinin də iştirak etdiyi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” forumu və “Yaşıl iş yerləri” sərgisi keçirildi.
Forumda Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov, millət vəkilləri, hüquq-mühafizə orqanları, müəssisə, idarə və təşkilat nümayəndələri və universitetinin professor, müəllim, tələbə heyəti iştirak edirdilər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Ulu Öndər Heydər Əliyevin universitetin foyesində ucaldılmış büstü önünə gül dəstələri düzüb xatirəsini ehtiramla yad etdilər. Sonra Böyük Akt zalının foyesində Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində keçirdiyi tədbirlərdən ibarət foto - sərgiyə baxış keçirildi. Böyük Akt zalında davam edən Forumda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, ərazimizin bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Forumu giriş sözü ilə universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov açaraq Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcovu, millət vəkillərini, qonaqları və iştirakçıları salamladı, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” Forumunun əhəmiyyətindən bəhs etdi.
Ölkəmizdə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlərin keçirildiyini, bugünkü Forumun da Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməsi və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində təşkil olunmasının gənclərin bu sahədə məlumatlandırılması, ekoloji maarifləndirmə səviyyəsinin yüksəldilməsi ilə yanaşı, elmi-tədqiqatların aparılması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Rektor qeyd etdi ki, COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən aparılan uğurlu daxili və xarici siyasətin nəticəsidir. Ölkə başçısının müdrik siyasəti sayəsində Azərbaycan qlobal məsələlərin həllində fəal rol oynayır. Rektor COP29-un Azərbaycanda keçirilməsinin ölkənin həm siyasi, həm də iqtisadi həyatında önəmli bir hadisə olduğunu, ölkəmizin 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafını nəzərdə tutan prioritetlərdə təmiz ətraf mühit və yaşıl artımın ayrıca yer aldığını, bu istiqamətdə təbiətin, ətraf mühitin qorunması, yaşıllıqların qurulması, biomüxtəliflik, yaşıl enerji və s. digər sahələrin əhəmiyyətli mövzular olduğunu diqqətə çatdırdı.
Rüfət Əzizov onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti dünyanın ən nüfuzlu reytinq təşkilatlarından biri olan “Times Higher Education”un (THE) illik “qlobal təsir” forumuna birgə ev sahibliyi edəcək və nəticədə ölkəmizin bu istiqamətdə apardığı işlərə öz töhfəsini verəcəkdir.
Rektor çıxışının sonunda “Dayanıqlı universitet” olmaq üçün qarşıda duran planlar haqqında təqdimatla çıxış etdi.
Tədbirdə Sumqayıt şəhərində və universitetdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində keçirilən tədbirlərlə bağlı videoçarx nümayiş olundu. Tədbirin plenar iclasında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Deputatı, MM İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, Milli Məclisin Deputatı, COP29 üzrə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli və Neft Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru Vaqif Abbasov çıxış edərək “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” Forumunun gənclərin həyatına müsbət təsirindən və COP-29 kimi mötəbər bir tədbirin ölkəmizdə keçirilməsinin önəmindən söz açdılar, qlobal ekoloji problemlərlə qarşılaşan müasir dünyamızda yeni, ekoloji cəhətdən təmiz enerji mənbələrinin tətbiqinin əhəmiyyətini vurğuladılar.
Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov çıxış edərək Sumqayıt Dövlət Universitetində belə bir forumun keçirilməsini mühüm hadisə kimi dəyərləndirərək qeyd etdi ki, Azərbaycanın dünyanın ən böyük və mühüm dövlətlərarası tədbirlərdən biri olan COP29-a evsahibliyi etməsi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən ölkəmizə olan böyük ehtiramın təzahürüdür. Ölkənin hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt şəhərində də “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir, bu istiqamətdə yaşıllıqların mühafizəsi və artırılması baxımından ağacəkmə aksiyaları davam etdirilir.
Plenar iclasdan sonra universitetin həyətində “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində ağacəkmə aksiyasına start verildi.
Ağacəkmə aksiyasından sonra universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov və qonaqlar “Yaşıl iş yerləri” sərgisi ilə tanış oldular. Sərgidə çıxış edən SDU-nun Karyera və Məzunlarla iş Mərkəzinin direktoru Nəsibə Əmirbəyova universitetdə ilk dəfə olaraq belə bir forumun keçirildiyini vurğuladı və sərgi haqqında məlumat verdi.
Qeyd edək ki, “Yaşıl iş yerləri” sərgisində ölkəmizdə fəaliyyət göstərən müxtəlif sektorlardan 70-dən çox qurum və şirkət təmsil olunurdu. Sərgidə tələbə və məzunlar Azərbaycanın ən iri özəl şirkətləri və dövlət qurumlarında vakansiyalar, işəgötürmə prosedurları haqqında şirkət nümayəndələri tərəfindən məlumatlandırıldılar.
Sonra Guava Pay-də məhsul sahibi, Bakı Dizayn Akademiyasının müəllimi Şahlar Dəmirli “Müasir dünyanın trenddə olan ixtisasları” mövzusunda çıxış etdi.
Daha sonra “Yaşıl dünya naminə” tələbələr arasında velosiped marafonu start götürdü.
Forum sessiyalar üzrə davam etdi.
“Sənayedə dayanıqlı inkişaf təcrübələri” mövzusunda “Azərenerji ASC”-nin Enerji Sisteminin Perspektiv İnkişafı şöbəsinin rəisi Valeh Nəsibov, “Azərişıq ASC”-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzinin Yaşıl Enerji kafedrasının müdiri Ayşən Həmidova, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin Azərbaycan üzrə eksperti Pərviz Qəribzadə və “Green Solution Strategies MMC”-nin direktoru İsa Əliyev çıxış etdilər.
“Davamlılıq üçün universitet-sənaye əməkdaşlığı” mövzusunda keçirilən dəyirmi masa ətrafında TİF, Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya, STP MMC, AzerEnerji ASC, “Azərikimya” İB, “SOCAR Polymer” MMC, “SOCAR Carbamide”, Neft Kimya Prosesləri İnstitutu, Polimer Materialları İnstitutu, “GiLTEX” MMC və “Azertexnolayn” MMC kimi müəssisələrin nümayəndələri çıxış etdilər.
SABAH.HUB-ın idarə heyətinin üzvü Orxan Abbasov tərəfindən Azərbaycan Təhsil Müəssisələrinin akademik heyəti və tələbələrindən ibarət iştirakçılara “Davamlı inkişaf üçün sosial innovasiya ekosistemi” mövzusunda vörkşop keçirildi.
“Yaşıl iqtisadiyyat və davamlı iqtisadi artım perspektivləri” mövzusunda panel müzakirəsində İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn, ADA Universitetinin İctimai və Beynəlxalq Münasibətlər fakültəsinin professoru Sərvər Qurbanov və Bakı Ali Neft Məktəbinin “Biznesin idarə edilməsi” kafedrasının müdiri Altay İsmayılov çıxış etdilər.
Forum çərçivəsində tələbələr arasında qaçış marafonu keçirildi. Sonda qaliblərə hədiyyələr təqdim edildi.

"SOLIDARITY FOR A GREEN WORLD" FORUM AND "GREEN WORKING PlACES" EXHIBITION WERE ORGANIZED AT SSU
On May 14, at Sumgait State University, with the main sponsorship of SOCAR Polymer LLC, "Sumgait Technology Park" LLC and "Glensol" company, the Absheron - Khizi Regional Branch of the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Sumgait State University, Youth Development and "Solidarity for a Green World" forum and "Green working places" exhibition was held with the participation of state structures, private organizations and enterprise heads, in connection with the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" and with the support of the Career Center, Sumgait State Technical College.
Mr. Zakir Farajov, the head of the Sumgait City Executive Power, members of parliament, law enforcement agencies, representatives of enterprises, departments and organizations, and university professors, teachers, and students participated in the forum.
First, the participants of the event paid tribute to the memory of Great Leader Heydar Aliyev by arranging flowers in front of the bust erected in the lobby of the university.
Then, in the lobby of the Great Assembly Hall, a photo exhibition of events held by Sumgait State University within the framework of the "Year of Solidarity for the Green World" was viewed.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played at the Forum in the Great Assembly Hall, and the dear memory of our martyrs who died for the integrity of our territory was commemorated with a minute's silence.
The rector of the university, associate professor Rufat Azizov, opened the forum with an opening speech, greeted the head of the Sumgait City Executive Authority, Mr. Zakir Farajov, members of parliament, guests and participants, and spoke about the importance of the "Solidarity for the Green World" Forum.
In connection with the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" in our country, a series of events were held at Sumgait State University, and today's forum is also the host of COP29 in Azerbaijan and is organized within the framework of the "Year of Solidarity for the Green World", informing young people in this field, besides raising the level of education, and special importance in terms of conducting scientific researches.
The rector noted that the holding of COP29 in our country is the result of the successful domestic and foreign policy carried out by Mr. President Ilham Aliyev. Thanks to the wise policy of the head of the country, Azerbaijan plays an active role in solving global issues.
The rector said that the holding of COP29 in Azerbaijan is an important event in both the political and economic life of the country.
Rufat Azizov also noted that Sumgait State University and Azerbaijan State Oil and Industry University will co-host the annual "global impact" forum of "Times Higher Education" (THE), one of the most prestigious rating organizations in the world, and as a result, our country's efforts in this direction will contribute to the work.
Mr. Zakir Farajov, the head of the Sumgait City Executive Power, gave a speech, evaluating the holding of such a forum at Sumgait State University as an important event. As in all parts of the country, in Sumgait city, various events are carried out within the framework of the "Year of Solidarity for the Green World", and in this direction, tree planting actions are continued in terms of the protection and increase of greenery.
After the plenary session, a tree planting campaign was started in the yard of the university as part of the "Year of Solidarity for the Green World".
After the tree-planting action, rector of the university associate professor Rufat Azizov and the guests got acquainted with the "Green working places" exhibition.
Speaking at the exhibition, director of Career and graduate employment center of SSU Nasiba Amirbeyova emphasized that such a forum was held for the first time at the university and gave information about the exhibition.
It should be noted that more than 70 institutions and companies from various sectors operating in our country were represented at the "Green Jobs" exhibition.
At the exhibition, students and graduates were informed by company representatives about vacancies and recruitment procedures in the largest private companies and state institutions of Azerbaijan.
Then Shahlar Demirli, the product owner of Guava Pay, teacher of the Baku Design Academy, gave a speech on "Trendous specialities of the modern world".
Later, a bicycle marathon among students "For the sake of a green world" started.
The forum continued in sessions.
Valeh Nasibov, head of the department of Perspective Development of the Energy System of "Azerenergy OJSC", Ayshan Hamidova, head of the Green Energy Department of the Education and Innovation Center of "Azerishiq OJSC", Parviz Garibzade, an expert on Azerbaijan of the International Energy Agency, and Isa Aliyev , director of "Green Solution Strategies LLC made a speech.
A round table was held among the delegations of different companies and institutions such as: National Observatory on Labor Market and Social Protection Issues, STP LLC, AzerEnergy OJSC, Azerikimya PU, SOCAR Polymer LLC, SOCAR Carbamide, Petrochemical Processes "University-Industry Cooperation for Sustainability" representatives of the Institute, Institute of Polymer Materials, "GiLTEX" LLC and "Azertechnoline" LLC.
SABAH.HUB board member Orkhan Abbasov held a workshop on "Social innovation ecosystem for sustainable development" for the participants consisting of academic staff and students of Azerbaijan Educational Institutions.
Ramil Huseyn, deputy executive director of the Economic Reforms Analysis and Communication Center, Sarvar Gurbanov, professor of the faculty of Public and international relations of ADA University, and Altay Ismayilov, head of the "Business Management" department of the Baku Higher Oil School, spoke at the panel discussion on the topic "Green economy and prospects for sustainable economic growth".
Within the framework of the forum, a running marathon was held among students. At the end, prizes were presented to the winners.