Əsas səhifə | Xəbərlər | “Never Give Up!”
Mayın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə ingilis dilində “Never Give Up!” adlı seminar keçirildi.
Seminarın qonağı Kembric Universitetinin məzunu, Celta sertifikatlı və Delta ixtisaslı ESL/EFL təlimatçısı Səbuhi Bəşirov idi.
Seminarda SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov çıxış edərək qonağı və iştirakçıları salamladı, belə seminarların tələbələr üçün əhəmiyyətindən, tədrisdə müasir yanaşmalardan danışdı və Səbuhi Bəşirovu iştirakçılara təqdim etdi.
SDU TEC-in sədri Solmaz Bəhramzadə çıxış edərək xarici dil bacarığını inkişaf etdirmək məqsədi ilə təşkil olunan seminarın mahiyyətindən və universitetdə fəaliyyət göstərən Dil və tərcümə mərkəzinin tələbələr üçün təşkil etdiyi kurs və layihələrdən söz açdı.
Sonra Səbuhi Bəşirov dil öyrənmə tarixçəsini iştirakçıların diqqətinə çatdıraraq, xarici dil öyrənmənin və öyrətmənin xüsusi metodları barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, xarici dil öyrənmək bütün dövrlərdə olduğu kimi müasir dövrdə də, aktual və zəruri məsələlərdən biridir. Dil öyrənmək üçün müxtəlif metodik yanaşmalar, proqramlar var. Xarici dil öyrənmək üçün qərar vermədən öncə motivasiya olmalıdır. Yəni dili öyrənmə səbəbi, bu dilin verə biləcəyi töhfə və faydalar müəyyən ediməlidir. Əgər öyrəndiyiniz dili istifadə etməkdə məqsədiniz yoxdursa, dili sistemli bir formada öyrənmək üçün həvəs və motivasiyanız olmayacaq.
Səbuhi Bəşirov həmçinin dil bilməyin üstünlüklərindən də danışaraq qeyd etdi ki, xarici dil bilmək uğurlu gələcək və peşəkar karyera həyatımızın inkişafıdır. Xarici dil bilmə bu gün bir çox şirkət, müəssisə və qurumlarda tələb olunan bir bacarıqdır.
Təlimçi tələbələrə universitetdə ingilis dilini öyrənmələri üçün yaradılan imkanları düzgün dəyərləndirməyi tövsiyə etdi və tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırdı.

‘Never Give Up!’ seminar organized by the Student Scientific Society at Sumgait State University on May 16. was held.
The guest of the workshop was Sabuhi Bashirov, a graduate of Cambridge University, Celta certified and Delta qualified ESL/EFL instructor.
Associate Professor Elmar Khalilov, vice-rector for social issues and public relations of SSU, greeted the guests and participants at the seminar, spoke about the importance of such seminars for students, modern approaches in teaching, and introduced Sabuhi Bashirov to the participants.
Solmaz Bahramzade, the chairman of SSU SSS, spoke about the essence of the seminar organized for the purpose of developing foreign language skills and the courses and projects organized for students by the Language and Translation Center operating at the university.
Then Sabuhi Bashirov brought the history of language learning to the attention of the participants and informed about special methods of foreign language learning and teaching. He said that learning a foreign language is one of the urgent and necessary issues in modern times as well as in all eras. There are different methodological approaches and programs for learning a language. Before deciding to learn a foreign language, you must be motivated. That is, the reason for learning a language should determine the contribution and benefits that this language can provide. If you don't have a goal to use the language you're learning, you won't have the drive or motivation to learn the language in a systematic way.
Sabuhi Bashirov also talked about the advantages of knowing a language and noted that knowing a foreign language is the development of our successful future and professional career life. Knowing a foreign language is a skill that is in demand in many companies, enterprises and institutions today.
The trainer advised the students to properly evaluate the opportunities created for them to learn English at the university and answered the questions that interested the students.