Əsas səhifə | Xəbərlər | “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 Tədbirlər planı çərçivəsində “ECO-TALK” adlı forum keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 17 May 2024 15:52
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 Tədbirlər planı çərçivəsində “ECO-TALK” adlı forum keçirilib
Mayın 16-da Sumqayıt şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində Abşeron- Xızı Regional Gənclər və İdman İdarəsi, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı, Sumqayıt Dövlət Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatı (SDU TGT), SDU nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin Tələbə Gənclər Təşkilatı (SDTK TGT), Səhiyyə Nazirliyi Əziz Əliyev adına Sumqayıt Tibb Kollecinin Tələbə Gənclər Təşkilatı, GİKM-ın Abşeron-Xızı regional nümayəndəliyi və 2 saylı Sumqayıt regional “ASAN xidmət” mərkəzinin təşkilatçılığı ilə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik” ilinə həsr olunması və COP29 Tədbirlər planı çərçivəsində 400 tələbə və fəal gəncin iştirakı ilə “ECO-TALK” adlı forum baş tutub.
Tədbirin rəsmi hissəsi Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə öz işinə başlayıb. Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və bütöv Azərbaycan uğrunda canından keçmiş qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsi ehtiram və qürur hissi ilə yad edilib.
Forumda Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin əməkdaşı Fərman Kazımov açılış nitqi ilə çıxış edərək gənclərin ekoloji sahədə bacarıqlarının vacibliyini və şəhərimizin gənclərinin məhz ekoloji sahədə gördüyü işlər barəsində məlumat verərək təşkilatçılara uğurlar arzu etdi.
Daha sonra Sevgiyyə Əlizadənin moderatorluğu ilə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin deputatı, Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov, Milli Məclisin deputatı, Səhiyyə komitəsinin üzvü Müşfiq Məmmədli, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Könüllülərlə iş sektorunun əməkdaşı, Gənclər Fondunun müşahidə şurasının üzvü Emiliya Bayramova və ekoloq, SDG15 üzrə gənc səfir, “Yaşıl” ekoloji təşəbbüs qrupunun rəhbəri Gülsarə Qasımova Xudiyevanın iştirakları ilə “Qlobal İqlim dəyişikliklərinin həllində COP29 konfransının əhəmiyyəti” mövzusunda panel görüşü baş tutdu.
Qeyd edək ki, Forumun əsas məqsədi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində tələbə və gənclərin maarifləndirilməsindən ibarətdir.

Home | News | ‘ECO-TALK’ forum was held within the framework of the ‘Green World Solidarity Year’ and the COP29 Event Plan
Yerləşdirilmə tarixi : 17 May 2024 15:52
‘ECO-TALK’ forum was held within the framework of the ‘Green World Solidarity Year’ and the COP29 Event Plan
‘ECO-TALK’ forum was held with the participation of students and young activists and Absheron-Khizi Regional Youth and Sports Department,
Azerbaijan Student Youth Organizations Union, Sumgait State University Student Youth Organization (SSU SYO), Sumgait State Technical College Student Youth Organization (SSTC SYO), Ministry of Health Student Youth Organization of Sumgait Medical College named after Aziz Aliyev, the Absheron-Khizi regional representative office of YDCC and Sumgait regional ‘ASAN service’ center (No 2).
The official part of the event began with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Later, the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev and our heroes who died for the sake of the whole of Azerbaijan was commemorated with respect and pride.
At the forum, Farman Kazimov, an employee of the Social-Political and Humanitarian Affairs Department of the Sumgait City Executive Authority, made an opening speech and gave information about the importance of the skills of young people in the environmental field and the work done by the youth of our city in the environmental field, and wished success to the organizers.
Later, a panel meeting on ‘The importance of the COP29 conference in solving global climate changes’ took place with the moderation of Sevgiyya Alizade, the Deputy of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Committee on Natural Resources, Energy and Ecology, Sadiq Gurbanov, the Deputy of the Milli Majlis, the member of the Health Committee, Mushfiq Mammadli, the employee of the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations, the volunteer work sector, the supervisory board of the Youth Fund member Emiliya Bayramova and environmentalist, young ambassador for SDG15, head of ‘Green’ environmental initiative group Gulsara Gasimova Khudiyeva.
It should be noted that the main goal of the Forum is to educate students and young people within the framework of the ‘Green World Solidarity Year’.