SDU-da “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “İqlim dəyişikliyinin tarixi” adlı Dəyirmi masa təşkil edilib
Mayın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşkilatçılığı ilə 2024-cü il Azərbaycanda elan edilmiş “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “İqlim dəyişikliyinin tarixi” adlı Dəyirmi masa keçirilib.
Dəyirmi masanı giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq bu mövzu ətrafında müzakirələri aktuallaşdıran faktorlar barədə danışıb. Ölkəmizin də tərkib hissəsi olduğu dünyanı təhdid edən problemlərdən bəhs edən fakültə dekanı hər bir elm adamının bu problemin həllində oynaya biləcəyi roldan söz açıb. Qlobal iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizəyə çoxdan qoşulduğumuz qeyd edilərək Prezident İlham Əliyevin 25 dekabr 2023-cü ildə imzaladığı 2024-cü ilin Azərbaycan Respublikasında “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunması haqqında Sərəncamın konseptual sənəd olduğu bildirilib.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova ölkəmizdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası, artırılması və digər istiqamətdə ardıcıl işlər aparıldığını xatırlatdı. BMT İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar yekdil qərarın verilməsinin ölkəmizin bu yöndə fəaliyyətinin təqdiri olduğu qeyd olunub.

A ROUND TABLE CALLED "HISTORY OF CLIMATE CHANGE" WAS ORGANIZED AT SSU AS PART OF THE "YEAR OF SOLIDARITY FOR THE GREEN WORLD"
On May 20, a round table called "History of Climate Change" was held within the framework of the "Year of Solidarity for the Green World 2024" announced in Azerbaijan by the department of History and its teaching methodology of the faculty of History and geography of Sumgait State University.
Professor Adil Bakhshaliyev, dean of the faculty of History and geography, opened the round table with an introductory speech and talked about the factors that make the discussions on this topic relevant. Talking about the problems threatening the world, of which our country is a part, the dean of the faculty spoke about the role that every scientist can play a role in solving this problem. We have joined the fight against the consequences of global climate change for a long time, it was stated that the Decree on declaring 2024 as the "Year of Solidarity for the
Green World" in the Republic of Azerbaijan, signed by President Ilham Aliyev on December 25, 2023, is a conceptual document.
Associate professor Sona Maharramova, head of the department of History and its teaching methodology, reminded that a number of measures are being done in our country to improve the environment, restore and increase greenery and other areas. It was noted that the unanimous decision to hold the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change in Azerbaijan our country's activities played a great role in this direction.