SDU-nun Təbiət elmləri fakültəsində Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günü ilə bağlı tədbir keçirilib
Müasir ekoloji problemlər fonunda biomüxtəliflik, onların təbiət və insan həyatında əvəzsiz rolunu bir daha diqqətə çatdırmaq məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Təbiət Elmləri fakültəsində Biologiya kafedrasının baş müəllimi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aysel Ağayevanın təşəbbüsü ilə biologiya, həmçinin kimya və biologiya ixtisaslarında təhsil alan tələbələrin iştirakı ilə 22 may Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən Təbiət Elmləri fakültəsinin dekanı dosent Rəşad Səlimov çıxış edərək tələbələri biomüxtəliflik, biomüxtəliflik haqqında Konvensiyanın yaranma tarixi, vəzifə və öhdəlikləri haqqında məlumatlandırıb.
Fakültənin 348 saylı qrup tələbəsi Musa Əhmədov “Biomüxtəliflik və alternativ enerji mənbələri”, 343A saylı qrup tələbəsi Solmaz Rəhimova “Xəzər dənizinin biomüxtəlifliyi və müasir vəziyyəti”, həmçinin fakültə məzunu, hal-hazırda magistr təhsilini Türkiyənin Ərzurum şəhərində Atatürk Universitetinin Tibbi Mikrobiologiya fakültəsində davam etdirən Səkinə Abaszadə Zoom platformasından qoşularaq “Mantarların Biomedikal özəllikləri” mövzularında çıxışlarını təqdim ediblər.
Tədbirin ardınca “Biomüxtəliflik və təbiətin mühafizəsi” mövzusunda fakültədaxili rəsm müsabiqəsinə təqdim edilmiş rəsmlər nümayiş etdirilib və qaliblər elan olunub. O cümlədən, tələbələrin müxtəlif bitki və heyvan növlərindən yaratdıqları canlı guşə hamı tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Beynəlxalq Bio Müxtəliflik Gününün qeyd edilməsində məqsəd tələbələrin diqqətini Yer kürəsində, o cümlədən respublikamızda flora və faunanın çoxsaylı nümayəndələrinin bərpa olunmaz şəkildə məhv olması probleminə yönəltmək və hər bir kəsin onların qorunması işinə cəlb edilməsi olub.

AN EVENT RELATED TO THE INTERNATIONAL DAY OF BIODIVERSITY WAS HELD AT THE FACULTY OF NATURAL SCIENCES OF SSU
Against the background of modern ecological problems, biodiversity, their irreplaceable role in nature and human life, was organized by the initiative of Aysel Aghayeva, senior lecturer of the department of Biology at the faculty of Natural Sciences of Sumgait State University.
Associate professor Rashad Salimov, dean of the faculty of Natural Sciences, who participated in the event, informed the students about biodiversity, the history of creation of the Convention on Biodiversity, duties and responsibilities.
Musa Ahmadov, student of group 348 of the faculty, "Biodiversity and alternative energy sources", Solmaz Rahimova, student of group 343A, "Biodiversity and modern state of the Caspian Sea", as well as Sakina Abaszade, a graduate of the faculty, who is currently continuing her master's studies at the faculty of Medical Microbiology of Ataturk university in Erzurum, Turkey. She joined from the Zoom platform and presented their speeches on the topic of "Biomedical properties of mushrooms".
After the event, the paintings submitted to the intra-faculty painting competition on "Biodiversity and nature protection" were displayed and the winners were announced. In particular, the living corner created by the students from different types of plants and animals was welcomed by everyone.
The purpose of celebrating the International Day of Biodiversity was to draw students' attention to the problem of irreversible destruction of many representatives of flora and fauna on Earth, including in our republic, and to involve everyone in their protection.