Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində ikili diplomlar veriləcək
Azərbaycanın  təhsil sistemində  uğurlu islahatlar -  Dövlət Təhsil Strategiyası həyata keçirilir. Belə ki, yeni Təhsil qanunu və Milli Fəaliyyət Planı əsasında bərpa edilən təhsil sistemi, ölkə rəhbərinin onlarla fərmanları və göstərişləri təhsilimizin sabahını təşkil etmək, bu sistemdə əsaslı dönüş yaratmaq, Azərbaycanın milli təhsilini onun qüdrətinə və tərəqqisinə xidmət edən unikal sahəyə çevirmək məqsədi daşıyır.Yeni kurikulumların yaradılması, Balonya sisteminin tətbiqi  Azərbaycan təhsilinin gələcəyinə nikbin baxmağa əsas verir.  Respublikamız  Bolonya prosesinə 19 may 2005-ci ildə qoşulmuşdur. Hazırda bir çox ali məktəblərdə  Bolonya sisteminin tam tətbiqi, tədrisin kredit sisteminə uyğun qurulması, müəllim-tələbə mobilliyi, elektron təhsil şəbəkəsinin yaradılması istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atılır. Sürətlə modernləşən Azərbaycan Respublikası təhsil sisteminin insan kapitalının inkişafı çağırışlarına cavab olaraq  universitetimizdə bir çox layihələr həyata keçirilmiş, proqramlar hazırlanmışdır.
Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəsissələri Avropa İttifaqının müxtəlif beynəlxalq proqramları çərçivəsində Avropanın ali təhsil müəsissələri ilə birgə bakalavriat, magistratura və doktorantura səviyyələrində ikili dərəcələrin (diplomların) verilməsi məqsədilə əməkdaşlıq edirlər. Tələbələr təhsillərinin bir hissəsini öz ali təhsil müəsissələrində, digər hissəsini isə xarici ali təhsil müəssisələrində davam etdirərək kredit qazanır və nəticə etibarı ilə təhsillərini başa vurduqdan sonra hər iki ali təhsil müəsissəsinin  diplomunu almış olurlar.
Bu tipli birgə proqramlar hazırlanarkən hər iki ali təhsil müəsissəsi arasında ikili dərəcələrin verilməsi haqqında razılaşma imzalanmalı və əməkdaşlıq edən ali təhsil müəsissələrinin müəyyən ixtisas üzrə təhsil proqramları uyğunlaşdırılmalıdır.
Onu da qeyd edək ki, Beynəlxalq layihələrin gerçəkləşməsində Sumqayıt Dövlət Universiteti uğurlu nəticələr  əldə etmişdir. Belə ki, beynəlxalq TEMPUS layihəsi çərçivəsində Qraz TU, KölnTU və Varşava Politexnik Universiteti ilə çoxtərəfli əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır. Azərbaycan təhsilinin Avropaya inteqrasiyası ilə yanaşı, ali təhsil müəsissələrinin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, müəllim-tələbə mobilliyinə və  ikili diplomların Qərbdə tanınmasına zəmanət verəcəkdir. Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfdaş ali məktəblərdən olan tələbələrə ikili diplomların verilməsi üçün təhsil sənədlərini avropa standartlarına uyğunlaşdırır.

Yerləşdirilmə tarixi : 25 December 2015 12:44
Successful reformations on the basis of State Educational Strategy are hold in Azerbaijan Educational System. So educational system restorated due to New Edu cation Law and National Activity Plan, State Leader’s tens of decrees and instruc tions done only with the purpose of organization of future educational system, trying to make fundamental changes in this system, making Azerbaijanian Educa tional system an unique field accomadating to empowering and development of our Republic. The creation of new curriculums and implementation of Bolony sys tem are the major points of this strategy. Our Republic has joined to Bolony sys tem on may 19th 2005. Currently in most of educational enterprises fully imple mentation of Bolony system, organization of teaching and training according to credit system, teacher-student mobility, creation of electronical education net work are carried out and resolute steps are made. Most of higher education insti tuitions functioning in our Republic collaborate with various European higher edu cation enterprises in the setting of European Unions different international prog rams with the purpose of giving double diplomas to the students studying for bac helor’s, master’s degrees and doctor’s of philosophy. Students get part of educa tion in their higher educational institutions, but theother remaining part of their training they continue in foreign educational enterprise. So this way students gain credits and after graduation they get two diplomas of various educational enter prises. The universities that cooperate harmonize their educational programs.
I want to state that Sumgait State University has gained successful results in the realization of International Projects. So in the setting of International Tempus Project there were signed versatile cooperation compacts with Qraz TU, Koln TU and Warsaw Polytechnical Universities. Sumgait State University makes its educational documents fitted to European Standards for giving double diplomas to the foreign students.