SDU-da COP29 çərçivəsində “İşğaldan azad olmuş ərazilərdə toponimlərin ekologiyası” mövzusunda seminar keçirildi
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29), Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyasının və Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyasının təşkil edilməsi ilə bağlı Elm və Təhsil Nazirliyinin 2024-cü il üçün Tədbirlər Planına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrası tərəfindən 29 may 2024-cü il tarixində “İşğaldan azad olmuş ərazilərdə toponimlərin ekologiyası” mövzusunda seminar keçirildi.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli seminarı giriş sözü ilə açıq elan edərək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma prosesində ətraf mühitin qorunması məsələsindən söz açdı. Həmin ərazilərdə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” kimi innovativ yanaşmaların tətbiq edildiyini və ekosistemin bərpa olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Qeyd edək ki, işğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikası “yaşıl enerji zonası” elan edilmişdir. Bu istiqamətdə Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Əzəmət Rüstəmov “Zəngəzur toponimlərinin ekoloji mənzərəsi”, kafedranın baş müəllimi Elnarə Əhmədova “Qubadlı toponimlərinin ekolinqvistik təhlili”, dissertant Mahirə Rahtari “Azad edilmiş ərazilərdə mikrotoponimlərin semantik növləri: dini və mifoloji mikrotoponimlər (Qubadlı toponimləri əsasında)” mövzularında çıxış etdilər.
Mərzulərdə qeyd olundu ki, toponimlər çoxəsrlik və mürəkkəb bir tarixi prosesin məhsulu olmaqla, müəyyən bir ərazinin qədim sakinlərinin təbii-coğrafi mühitlə qarşılıqlı münasibətlərini əks etdirən yer adlarıdır. Toponimlər aid olduğu xalqın coğrafi arealı, milli mənsubiyyəti, dini-fəlsəfi görüşləri, inancları, dili, yaradıcı təfəkkürü, məişəti, mədəni irsi ilə sıx bağlıdır. Azərbaycan toponimlərinin toplanılması, linqvistik, ekstralinqvistik, tarixi aspektlərdə və təbii-coğrafi regionlar üzrə öyrənilməsi mühüm elmi-praktiki əhəmiyyət kəsb edir. Belə ki, ancaq toponimik tədqiqatlarla dilçilik, tarix və coğrafiyaya aid mürəkkəb və mübahisəli məsələləri müəyyənləşdirmək mümkündür. Yazıya qədərki dövrün dilinin müəyyənləşdirilməsində, müxtəlif etnik birliklərin nə vaxt və harada məskunlaşdığını göstərməkdə coğrafi adlar canlı sənəd rolunu oynamaqla evəzedilməz, mötəbər, həm də ilkin mənbələrdəndir. Xalqın tarixinin, etnogenezinin formalaşmasında toponimikanın oynadığı rol arxeologiya
elminin oynadığı roldan az deyildir. Bu mənada toponimlər hər hansı xalqın pasportu rolunu oynayır. Tarixən mövcud olmuş, zamanla müxtəlif tarixi-siyasi səbəblərdən məhvə məhkum olan, yaxud dominant xalqlar tərəfindən assimilə edilən bəzi etnoslar tarixin səhifələrindən silinsə də, onların adları, yaxud həyat tərzinin müəyyən məqamlarını əks etdirən sözlər toponimlərdə daşlaşaraq dövrümüzə qədər gəlib çatır. Bu baxımdan toponimlər bir xalqın keçmişini öyrənmək üçün ən sanballı mənbələr hesab edilir.

Home | News | A SEMINAR ON "ECOLOGY OF TOPONYMS IN TERRITORIES FREED FROM OCCUPATION" WAS HELD AT SSU WITHIN THE FRAMEWORK OF COP29
Yerləşdirilmə tarixi : 30 May 2024 14:34
A SEMINAR ON "ECOLOGY OF TOPONYMS IN TERRITORIES FREED FROM OCCUPATION" WAS HELD AT SSU WITHIN THE FRAMEWORK OF COP29
To the Action Plan of the Ministry of Science and Education for 2024 regarding the organization of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), the 19th session of the Meeting of the Parties to the Kyoto Protocol and the 6th session of the Meeting of the Parties to the Paris Agreement On May 29, 2024, a seminar on "Ecology of toponyms in territories freed from occupation" was held by the department of Azerbaijani language and its teaching methodology of the faculty of Philology of Sumgait State University.
The head of the department of the Azerbaijani language and its teaching methodology, associate professor Buyukkhanim Eminli, declared the seminar with an opening speech and talked about the issue of environmental protection in the large-scale restoration and reconstruction process in the territories freed from occupation. He pointed out that innovative approaches such as "smart city" and "smart village" have been applied in those areas.
It should be noted that liberated Karabakh and East Zangezur, as well as the Nakhchivan Autonomous Republic, have been declared "green energy zones". In this direction, associate professor of the Azerbaijani language and its teaching methodology department Azamat Rustamov "Ecological landscape of Zangazur toponyms", senior lecturer of the department Elnara Ahmadova "Ecolinguistic analysis of Gubadli toponyms", dissertation researcher Mahira Rahtari "Semantic types of microtoponyms in liberated areas: religious and mythological microtoponyms (based on Gubadli toponyms) )" spoke about the topics.
Toponyms are closely related to the geographical area, nationality, religious-philosophical views, beliefs, language, creative thinking, everyday life, and cultural heritage of the people they belong to. Collecting Azerbaijani toponyms, studying them in linguistic, extralinguistic, historical aspects and natural-geographical regions is of great scientific and practical importance. Thus, it is possible to determine complex and controversial issues related to linguistics, history and geography only with toponymic research. The role played by
toponymy in the formation of the history and ethnogenesis of the people is no less than the role played by the science of archaeology. In this sense, toponyms play the role of a passport of any nation. Although some ethnos that existed historically, were doomed to destruction due to various historical and political reasons, or were assimilated by dominant peoples, have been erased from the pages of history, their names or words have been petrified in toponyms that reflect certain aspects of their lifestyle, and have come down to our time. From this point of view, toponyms are considered the most reliable sources for studying the past of a nation.