Əsas səhifə | Xəbərlər | STP Şirkətlər Qrupu ilə SDU arasında əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində “Gələcək mühəndislər” təlim proqramına start verilib
Yerləşdirilmə tarixi : 06 İyun 2024 20:27
STP Şirkətlər Qrupu ilə SDU arasında əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində “Gələcək mühəndislər” təlim proqramına start verilib
İyunun 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində sənaye - universitet əməkdaşlığı çərçivəsində “Sabahın gücü” inkişaf proqramının təcrübəçiləri üçün nəzərdə tutulmuş “Gələcək mühəndislər” təlim proqramının açılış mərasimi keçirildi.
Tədbirdə SDU-nun rektoru dosent Rüfət Əzizov çıxış edərək universitet ilə sənaye müəssisələrinin birgə Fəaliyyət Planına uyğun olaraq gerçəkləşən “Gələcək mühəndislər” təlim proqramının əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, SDU sənaye müəssisələri ilə birgə tələbələr üçün təcrübə proqramları, müxtəlif təlimlər, konfrans və tələbə düşərgələri təşkil edir ki, bu da universitetin sənaye müəssisələri ilə qarşılıqlı əlaqəsi üçün şərait yaradır və tələbələrin yüksək texnoloji, innovativ bilik və vərdişlərə marağını artırır.
Rektor SDU-nun STP Şirkətlər Qrupu ilə sıx əməkdaşlığından söz açaraq, Şirkətin həyata keçirdiyi “Sabahın gücü” - gənc mühəndislərin yetişdirilməsi və “Zərif mühəndislər” - xanımların inkişafı layihələrinin cəmiyyətə verdiyi töhfələrdən, hər iki layihədə SDU tələbələrinin yer almasından danışdı, iki müəssisə arasında əlaqələrin gələcəkdə daha da genişlənəcəyini diqqətə çatdırdı.
Sonra Rüfət Əzizov təlim proqramının məqsədi və əhatə etdiyi mövzular haqqında təqdimatla çıxış etdi.
Tədbirdə STP Şirkətlər Qrupunun Baş insan resursları inzibatçısı Şölə Əliyeva çıxış edərək gənclərin inkişafı istiqamətində Qrupun vizyonu və həyata keçirdiyi layihələrlə bağlı tədbir iştirakçılarına məlumat verdi. Bildirdi ki, son illərdə yüzlərlə gənc STP Şirkətlər Qrupu tərəfindən təşkil edilən ödənişli təcrübə proqramlarından yararlanıb və öz karyeralarında ilk addımlarını atıblar. Layihənin uğurlu nəticəsinin davamı olaraq 2024-cü ilin ikinci yarısında proqrama mühəndislik və sənayedə unikal texniki sahələr üzrə ixtisaslaşmış əlavə 200 nəfər istedadlı gəncin cəlb olunması nəzərdə tutulub. Bununla əsas missiyamız yalnız STP şirkətləri üçün keyfiyyətli kadrlar hazırlamaq deyil, ümumilikdə ölkənin əmək bazarına müasir tələblərə cavab verən insan resursları yetişdirməklə töhfə verməkdir.
Şölə Əliyeva İnkişaf Proqramında iştirak edən təcrübəçilərin texniki biliklərinin artırılmasına dair SDU ilə həyata keçirilən təlim proqramının verəcəyi töhfəni vurğulayaraq qeyd etdi ki, STP Şirkətlər Qrupunun əksər sənaye müəssisələri Sumqayıt və ona yaxın ərazilərdə yerləşdiyi üçün bu universitetin tələbələrinin gələcək məşğulluğu prizmasından da müvafiq layihənin əhəmiyyəti böyükdür.
Həmçinin diqqətə çatdırdı ki, bu proqram universitetin axırıncı kurs tələbələri üçün nəzərdə tutulur. Yeni proqram çərçivəsində mühəndislik üzrə təhsil alan tələbələr geniş bacarıq və təcrübə əldə edəcəklər. Gələcək kadrların hazırlanması istiqamətində təşkil olunan proqram və layihələr gənclərimiz üçün faydalı olacaq, onları daha da böyük uğurlara aparacaq.
Tədbirdə universitet-sənaye müəssisələri ilə ortaq elmi, təcrübi və tədqiqat predmetlərinin aktuallığından danışıldı, şirkət üçün ixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə xüsusi proqramların həyata keçirilməsinin nəzərdə tutulduğu qeyd edildi.
Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunu, STP Şirkətlər Qrupunun əməkdaşı Seymur Talıbov çıxış edərək Şirkətin həyata keçirdiyi “Sabahın Gücü” İnkişaf Proqramı çərçivəsində reallaşan layihələrin önəmindən və bu kimi layihələrin tələbələrin gələcək karyeralarına göstərdiyi böyük təsirdən danışdı və təcrübəçilərə uğurlar arzuladı.
Çıxışlardan sonra STP Şirkətlər Qrupunun tanıtım vi̇deoçarxı nümayiş olundu.
Görüşdən sonra iştirakçılar açıq səma altında elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksək gərginlikli yarımstansiya Tədris poliqonunda oldular.

Home | News | The "Future Engineers" training program was launched within the framework of the cooperation memorandum between STP Group of Companies and SSUThe "Future Engineers" training program was launched within the framework of the cooperation memorandum betw
Yerləşdirilmə tarixi : 06 June 2024 20:27
The "Future Engineers" training program was launched within the framework of the cooperation memorandum between STP Group of Companies and SSUThe "Future Engineers" training program was launched within the framework of the cooperation memorandum betw
On June 6, the opening ceremony of the "Future Engineers" training program was held at Sumgayit State University within the framework of industry-university cooperation.
At the event, rector of SSU, associate professor Rufat Azizov spoke about the importance of the "Future Engineers" training program, which is implemented in accordance with the Joint Action Plan of the university and industrial enterprises. He said that SSU organizes internship programs, various trainings, conferences and student camps for students together with industrial enterprises, which creates conditions for interaction of the university with industrial enterprises and increases students" interest in high-tech, innovative knowledge and skills.
Speaking about the close cooperation of SSU with the STP Group of Companies, the rector mentioned about the contributions of the "Power of Tomorrow" - training of young engineers and "Gentle Engineers" - development of women projects to society, about the participation of SSU students in both projects, the relations between the two institutions. He pointed out that it will expand further in the future.
Then Rufat Azizov made a presentation about the purpose of the training program and the topics covered.
At the event, Shola Aliyeva, Chief Human Resources Administrator of the STP Group of Companies,informed the event participants about the Group"s vision and implemented projects in the direction of youth development. She said that in recent years, hundreds of young people have benefited from the paid internship programs organized by the STP Group of Companies and have taken the first steps in their careers. As a continuation of the successful outcome of the project, in the second half of 2024, it is planned to attract an additional 200 talented young people specializing in unique technical fields in engineering and industry to the program. With this, our main mission is not only to prepare quality personnel for STP companies, but to contribute to the country"s labor market in general by training human resources that meet modern requirements.
Shola Aliyeva emphasized the contribution of the training program implemented with SSU to increase the technical knowledge of the interns participating in the Training Program, and noted that since most of the industrial enterprises of the STP Group of Companies are located in Sumgait and nearby areas, the relevant project is also of great importance from the perspective of the future employment of the students of this university.
She also pointed out that this program is intended for the final year students of the university. Under the new program, engineering students will gain a wide range of skills and experience.
At the event, the relevance of joint scientific, experimental and research subjects with university-industrial institutions was discussed, and it was noted that special programs are planned for the purpose of training qualified personnel for the company.
Seymur Talibov, a graduate of Sumgait State University and an employee of STP Group of Companies, spoke at the meeting and spoke about the importance of the projects realized within the framework of the "Power of Tomorrow" Development Program implemented by the Company and the great impact such projects have on the future careers of students and wished success to the interns.
After the speeches, the promotional video of STP Group of Companies was shown.
After the meeting, the participants visited an open-air educational museum on electric power and a high-voltage substation training ground.