Əsas səhifə | Xəbərlər | “Gələcək mühəndislər” təlim proqramının iştirakçıları qonaq spikerlərlə görüşüb
Yerləşdirilmə tarixi : 20 İyun 2024 18:04
“Gələcək mühəndislər” təlim proqramının iştirakçıları qonaq spikerlərlə görüşüb
İyunun 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin STP Şirkətlər Qrupu ilə birgə təşkil etdiyi “Gələcək mühəndislər” təlim proqramının növbəti sessiyası Spikerlər gününə həsr olunub.
Təlimin birinci hissəsində SOCAR AQŞ-nin əməliyyatlara dəstək xidmətləri üzrə meneceri Rövşən Bayramov şəxsi təcrübəsini tələbələrlə bölüşərək, “Komandaya əsaslanan karyera yolunda uğur bələdçisi” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi, mühəndislik sahəsində liderlik, texnoloji dəstək və çətin şəraitdən çoxşaxəli kompleks əməliyyatların idarə edilməsindən bəhs etdi.
Təlim zamanı spiker dünya üzrə böyük neft-qaz yataqlarında istifadə olunan ən son texnologiyaların Azərbaycanda tətbiqi və inkişafı, habelə bəzi kritik avadanlıqlar barədə ətraflı məlumat verdi və bu mövzuda videoçarx təqdim olundu.
Təlimin ikinci hissəsində SDU-nun rektoru dosent Rüfət Əzizov “Gələcək mühəndislər” təlim proqramının əhəmiyyətindən bəhs etdi, mühəndislik sahəsində təhsil alan tələbələrə təlimin məqsədi, perspektivləri barədə məlumat verdi.
Bp-nin Orta Şərq regionunun Şimali Rumeyla yatağı üzrə əməliyyat meneceri Elxan Bəşirov “Proses təhlükəsizliyi və əməliyyatlarda liderlik” mövzusunda çıxış edərək mühəndislik prosesində təhlükəsizlik, bu proseslərlə bağlı xaricdə görülən işlər haqqında və əməliyyatların düzgün idarə olunmaması nəticəsində sənayedə yaranan təhlükələr barədə ətraflı məlumat verdi.

Participants of the ‘Future Engineers’ training program met with guest speakers
On June 20, the next session of the ‘Future Engineers’ training program organized by Sumgait State University together with STP Group of Companies is dedicated to Speakers' Day.
In the first part of the training, Rovshan Bayramov, the operations support services manager of SOCAR ADC, shared his personal experience with the students and made a presentation on ‘Team-based career path success
guide’, he talked about engineering leadership, technological support, and management of multi-faceted complex operations under difficult conditions.
During the training, the speaker gave detailed information about the application and development of the latest technologies used in large oil and gas fields around the world in Azerbaijan, as well as some critical equipment, and a video clip was presented on this topic.
In the second part of the training, Rector of SSU, Associate Professor Rufat Azizov, spoke about the importance of the ‘Future Engineers’ training program, and informed the students studying engineering about the purpose and prospects of the training.
Elkhan Bashirov, operations manager for the North Rumeyla field of the Middle East region of BP, spoke on the topic ‘Process safety and leadership in operations’ and gave detailed information about safety in the engineering process, the work done abroad related to these processes, and the dangers that arise in the industry as a result of improper management of operations.