SDU - da “Biz narkotikə yox deyirik” mövzusunda ictimai mühazirə təşkil edilib
26 iyun – “Narkotik vasitələrin sui-istifadəsi və qanunsuz dövriyyəsi ilə Beynəlxalq Mübarizə Günü” ərəfəsində Dövlət Komissiyasının daimi fəaliyyət göstərən İşçi Qrupu tərəfindən aidiyyəti qurumlarla birlikdə bir sıra silsilə tədbirlər keçirilir. Bu istiqamətdə iyunun 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələrin antinarkotik dünyagörüşünün formalaşdırılması məqsədilə “Biz narkotikə yox deyirik” mövzusunda ictimai mühazirə təşkil edildi.
Mühazirəni universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçıları salamladı, narkomaniya, onun doğurduğu fəsadlar, narkotiklərin insan orqanizminə məhvedici təsiri, törətdiyi sosial bəlalar, yeniyetmə və gənclərin narkomaniyadan və digər zərərli vərdişlərdən qorunması və gənc nəslin savadlı, vətənpərvər ruhda böyüməsi, sağlam inkişaf etməsi istiqamətində ölkədə həyata keçirilən islahatlardan, narkotiklə bağlı qəbul olunmuş yeni 2019-2024-cü illəri əhatə edən Dövlət Proqramından danışdı və bu kimi maarifləndirici tədbirlərin əhəmiyyətini vurğuladı. Sağlam cəmiyyətin formalaşmasında narkomaniya ilə mübarizədə ciddi və kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirdi.
Sonra Təbiət elmləri fakültəsinin Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının müdiri Tahir Xəlilov çıxış edərək narkomaniyanı əsrin ən böyük bəlası, sosial fəlakət adlandırdı, cəmiyyətə vurduğu ağır zərbələrdən söz açaraq ona qarşı mübarizənin günün ən vacib məsələsi olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Bildirdi ki, narkotik maddə təkcə onu qəbul edən adamı məhv etmir, onun ailə üzvlərinə, yaxınlarına da maddi-mənəvi mənfi təsir göstərir.
Mülki müdafiə, tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimi İlhamə Şammədova narkomaniyanın insanların həyat və sağlamlığına, mənəvi-əxlaqi dəyərlərə mənfi təsirləri, narkomaniya ilə mübarizə üsulları və digər məsələlər haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, narkomaniyanın qarşısının alınmasının əsas məqsədi sağlam mühit və sağlam gələcək yaratmaqdır. Buna görə də cəmiyyətdə və yaxın ətrafımızda sağlam həyat tərzini təbliğ etmək, zərərli vərdişlərlə profilaktik tədbirlər görmək lazımdır. Bunun üçün valideyn və övlad arasında düzgün münasibətlərin qurulması, düzgün qidalanma, iş və asudə vaxtın səmərəli təşkili, idmanla məşğul olmaq və s. məqamlara xüsusi diqqət yetirmək gərəkdir.
Mövzu ətrafında aparılan müzakirələrdən sonra narkomaniya ilə mübarizəyə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirildi.

A public lecture on "We say no to drugs" was organized at SSU
June 26 - on the eve of the "International Day of Combating Drug Abuse and Illegal Trafficking", a series of events are held by the State Commission's permanent working group together with relevant institutions. In this direction, on June 27, Sumgait State University organized a public lecture on the topic "We say no to drugs" in order to form the anti-narcotic outlook of students.
The Vice Rector for Social Affairs and Public Relations of the university Elmar Khalilov opened the lecture and greeted the participants, drug addiction, its consequences, the destructive effect of drugs on the human body, the social evils it causes, the protection of teenagers and young people from drug addiction and other harmful habits, and the growth of the young generation in an educated, patriotic spirit. He spoke about the reforms implemented in the country in the direction of healthy development, the new 2019-2024 State Program on drugs and emphasized the importance of such educational measures. He stated that serious and complex measures are being implemented in the fight against drug addiction in the formation of a healthy society.
Then Tahir Khalilov, head of the Department of Civil Defense, Medical and Physical Training of the Faculty of Natural Sciences, made a speech and called drug addiction the biggest scourge of the century, a social disaster, spoke of the heavy blows it inflicts on the society and brought to the attention of the event participants that the fight against it is the most important issue of the day. He said that the drug not only destroys the person who takes it, but also has a material and moral negative effect on his family members and relatives.
Ilhama Shammadova, senior teacher of the department of civil defense, medical and physical training, gave detailed information about the negative effects of drug addiction on people's lives and health, moral values, methods of combating drug addiction and other issues. She said that the main goal of drug addiction prevention is to create a healthy environment and a healthy future. Therefore, it is necessary to promote a healthy lifestyle in society and in our immediate environment, and to take preventive measures against harmful habits. For this, establishing the right relationship
between parent and child, proper nutrition, efficient organization of work and leisure time, engaging in sports, etc. it is necessary to pay special attention to the points.
After the discussions on the topic, a video dedicated to the fight against drug addiction was shown.