Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU - da “Məzun günü” keçirildi
Tədbirdə bir sıra şəhər rəsmiləri, universitetin tərəfdaş və əməkdaşlıq etdiyi müəssisələrin nümayəndələri və professor-müəllim heyəti iştirak edərək məzunların sevincinə şərik oldular.
Tədbirdə öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov çıxış edərək qonaqları və iştirakçıları salamladı, məzunları əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Rektor Rüfət Əzizov məzunlarımızın müstəqil Azərbaycan dövlətinin ən qüdrətli dövründə və qalib ölkədə məzun olduqları üçün daha şanslı olduqlarını qeyd etdi. Uzun illər arzusunda olduğumuz işğaldan azad edilmiş Şərqi Zəngəzurda və Qarabağda gənclərimizin fəaliyyət göstərmə imkanları olduğu üçün də şanslı olduqlarını bildirdi.
Rektor qeyd etdi ki, “Bu gün siz çox şanslı məzunlarsınız ki, əmək fəaliyyətinə Xankəndidə, Hadrutda, Şuşada, Füzulidə və işğaldan azad olunmuş digər rayonlarımızda başlama imkanınız vardır.”
Sonra rektor məzunlara həmişə dürüstlük və ədalət, çeviklik, dözümlülük, vətənpərvərlik və innovativlik kimi dəyərlərlə bağlı tövsiyələrini bildirdi.
Müstəqil həyata mütəxəssis kimi vəsiqə alan məzunları təbrik edən Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Teymur Səmədov şəhər İcra başçısı cənab Zakir Fərəcovun salamını çatdırdı, regionun davamlı inkişafına töhfə verən və şəhərimizin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan SDU - nun fəaliyyətini və universitetdə yüksək səviyyəli kadr hazırlığının həyata keçirilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu bildirdi. Bu uğurların təməlində ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və bu gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən aparılan gənclər siyasəti və eyni zamanda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təhsilə diqqət və qayğısı durur.
STP Şirkətlər Qrupunun Baş icraçı direktoru Hicran Valehov, SOCAR “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin Baş direktoru Elnur Məmmədli çıxış edərək uğur hekayələrini məzunlarla bölüşdülər, onlara gələcək karyera həyatlarında uğurlar arzu etdilər və SDU-nun respublikamızın təhsil sahəsinə verdiyi böyük töhfələrdən danışdılar.
Təbiət elmləri fakültəsinin məzunu Anar Güllərli çıxış edərək SDU-nun məzunu olmaqdan qürur duyduğunu bildirdi, eyni zamanda universitetin rəhbərliyinə və professor-müəllim heyətinə tələbələrə göstərilən yüksək diqqət və qayğıya görə təşəkkürünü ifadə etdi.
Çıxışlardan sonra akademik göstəricilərinə, universitetin ictimai və idman həyatında fəal iştiraklarına görə fərqlənən məzunlara Fəxri fərmanlar  təqdim olundu, sonra ənənəvi “papaqatma” mərasimi keçirildi.
Rəsmi hissədən sonra tədbir bədii və əyləncəli proqramla davam etdi. Tələbələrin ifasında universitetin marşı səsləndi, özfəaliyyət kollektivi ilə yanaşı, respublikamızın gənc sənətçiləri ifaları ilə məzunları təbrik etdilər.

Graduation Day" was held at Sumgait State University on June 28.
A number of city officials, representatives of the university's partner and cooperating institutions and professors participated in the event and shared the joy of the graduates.
At the event, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev and our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country was commemorated with a minute's silence.
The rector of the university, associate professor Rufat Azizov, made a speech and greeted the guests and participants, congratulated the graduates on the occasion of the remarkable day, and wished them success in their future activities.
The rector Rufat Azizov noted that our graduates are more fortunate to have graduated in the most powerful period of the independent Azerbaijan state. He said that our young people are lucky because they have the opportunity to work in Eastern Zangezur and Karabakh, which have been freed from occupation for many years.
Then the rector advised the graduates about values such as honesty and justice, flexibility, tolerance, patriotism and innovation.
Teymur Samadov, the first deputy head of the Sumgait City Executive Authority, congratulated the graduates, conveyed the greetings of the Mr. Zakir Farajov, the activity of SSU. The foundation of these successes is the youth policy defined by the National Leader Heydar Aliyev and carried out by President Ilham Aliyev today, as well as First Vice President Mehriban Aliyeva's attention and concern for education.
The CEO of STP Group of Companies Hijran Valehov and the CEO of SOCAR "Azerikimya" Production Union Elnur Mammadli spoke and shared their success stories with the graduates, wished them luck in their future careers and talked about the great contributions of SSU to the education field of our republic.
Anar Gullerli, a graduate of the faculty of Natural Sciences, made a speech and said that he was proud to be a graduate of SSU, at the same time, he expressed his gratitude to the management and teaching staff of the university for the high attention and care shown to the students.
After the speeches, honorary degrees were presented to graduates distinguished by their academic performance, active participation in the social and sports life of the university, and then the traditional "cap thrown" ceremony was held.
After the official part, the event continued with an artistic and entertaining program. The university anthem was played by the students, and young artists of our republic congratulated the graduates with their performances.