Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU THİK-in sədri “Beynəlxalq Gənclər Forumu” nda (TEMP 2024) iştirak edib
Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi (ATİAHİ ) Belarus Təhsil İşçiləri Həmkarlar İttifaqları ilə ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələri çərçivəsində Belarusun Minsk şəhərində keçirilən “Beynəlxalq Gənclər Forumu” na (TEMP 2024) qatılıb.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Elmin Novruzlu Azərbaycanı təmsil edən nümayəndə heyətinin tərkibində iştirak edib.
Azərbaycanlı nümayəndələr forum çərçivəsində ölkəmizin milli mətbəxi, sərvətləri, iqtisadi məsələlər və Həmkarlar İttifaqlarının fəaliyyəti haqqında forum iştirakçılarına ətraflı məlumat veriblər.
Səfər çərçivəsində gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi məsələləri, sosial tərəfdaşlıq və kollektiv müqavilələrin hazırlanması məsələləri müzakirə edilib, əlavə olaraq Belarusun tarixi abidələri, muzeyləri və “Belgee” maşın zavodunda “Geely” avtomobilinin istehsalı ilə tanış olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi Beynəlxalq Əməkdaşlıq çərçivəsində bəzi ölkələrin uyğun həmkarlar ittifaqı təşkilatları ilə təcrübə və informasiya mübadiləsi məqsədi ilə iki tərəfli əlaqələr qurur, eyni zamanda bir sıra beynəlxalq həmkarlar ittifaqlarının tam hüquqlu üzvüdür. ATİAHİ Respublika Komitəsi 1992-ci ildə Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində yerləşən Beynəlxalq Elm və Təhsil işçiləri Həmkarlar İttifaqları Birliyinə üzv qəbul edilmişdir. Respublika Komitəsi keçirilən beynəlxalq seminarlarda, forumlarda, konfranslarda səmərəli iştirak edir, həmçinin beynəlxalq səviyyələrdə təşkil edilən aksiyalara dəstək verir.

The Republican Committee of the Azerbaijan Education Workers Free Trade Union (AEWFTU) participated in the "International Youth Forum" (TEMP 2024) held in Minsk, Belarus within the framework of bilateral cooperation relations with the Belarus Education Workers Trade Unions.
Elmin Novruzlu, chairman of the Student Trade Union Committee of Sumgait State University, participated in the delegation representing Azerbaijan.
Within the framework of the forum, Azerbaijani representatives gave detailed information to the forum participants about our country"s national cuisine, wealth, economic issues and the activities of Trade Unions.
Within the framework of the visit, the issues of youth policy implementation, social partnership and the preparation of collective agreements were discussed, in addition, historical monuments and museums of Belarus and the production of ‘Geely’ cars at the ‘Belgee’ machine plant were introduced.
It should be noted that the Republican Committee of the Free Trade Union of Azerbaijan Education Workers establishes bilateral relations with relevant trade union organizations of some countries for the purpose of exchanging experience and information within the framework of International Cooperation, and is also a full member of a number of international trade unions. In 1992, the Republican Committee of AEWFTU became a member of the International Union of Science and Education Workers Trade Unions located in Moscow, Russia. The Republican Committee effectively participates in international seminars, forums, conferences, and also supports actions organized at the international level.