Sumqayıt Dövlət Universitetinin tərəfdaş olduğu və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin ( unec.edu.az ) koordinatorluğu ilə həyata keçirilən Avropa Komissiyasının Erasmus+ proqramının “Azərbaycan universitetlərində yaşıl və dayanıqlı iqtisadiyyatın təkmilləşdirilməsi: bərpa olunan enerji və iqlim dəyişikliklərinin azaldılması – REFRESH” layihəsi çərçivəsində İsveçin KTH Kral Texnologiya İnstitutuna (KTH) təcrübə səfəri baş tutub. Səfərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU), Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU), Gəncə Dövlət Universiteti (GDU), Mingəçevir Dövlət Universiteti (MDU) və Lənkəran Dövlət Universitetinin (LDU) nümayəndələri iştirak edib.
Beş günlük təcrübə səfəri müddətində KTH-də enerji texnologiyası, ətraf mühitin dayanıqlılığı və ali təhsilin müxtəlif aspektlərinə həsr olunmuş bir sıra tədbir və seminarlar keçirilib. Sözügedən təbirlərdə həmçinin Azərbaycanın COP29-a sədrlik etməsinin əhəmiyyəti haqqında müzakirə sessiyası təşkil olunub.
Səfər çərçivəsində KTH-in nümayəndəsi Viktor Kordas enerji, ətraf mühit və iqlim dəyişikliklərinin azaldılması sahəsində institutun təşəbbüslərinə diqqət yetirməklə, ilkin şəbəkələşmə və fikir mübadiləsi üçün platforma təmin etmək məqsədilə seminar keçirib. Bundan başqa, nümayəndə heyətinə KTH-nin Enerji Texnologiyaları Departamentinin fəaliyyəti, enerji tədqiqatlarının təşkili, eləcə də Enerji Platforması haqqında məlumat verilib. İştirakçılar dayanıqlı enerji mühəndisliyinə həsr olunmuş laboratoriyaları gəzib, innovativ texnologiyalar və dayanıqlılıq təcrübələri ilə tanış olublar.
Səfər zamanı həmçinin sosial tərəfdaşlar və KTH arasında enerji və iqlim dəyişikliyi sahəsində geniş əməkdaşlıq fəaliyyətləri müzakirə olunub. Ali təhsildə rəqəmsal alətlər və texnologiyalar, Yaşayan Şəhərlər təşəbbüsü və effektiv ictimai tərəfdaşlıqlar haqqında aparılan diskussiyalar KTH-nin icmanın iştirakı ilə texnologiyanın davamlı inkişaf üçün istifadəsinə yanaşmasını hərtərəfli anlamağa imkan yaradıb.
Yekunda, REFRESH layihəsinin menecment görüşü həyata keçirilib. Görüşdə layihənin növbəti mərhələləri və görüləcək işlər müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, səfərdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Layihələrin idarə olunması şöbəsinin böyük mütəxəssisi Aysel Eminova iştirak edib.

A practice trip to the Institute (KTH) took place within the framework of the project "Improving green and sustainable economy in Azerbaijan universities: renewable energy and climate change reduction - REFRESH" of the Erasmus+ program of the European Commission, which is a partner of Sumgait State University and coordinated by Azerbaijan State University of Economics (unec.edu.az), KTH Royal Institute of Technology Sweden.
Representatives of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Sumgait State University (SSU), Azerbaijan Technology University (ATU), Ganja State University (GSU), Mingachevir State University (MSU) and Lankaran State University (LSU) took part in the visit.
A series of events and seminars devoted to various aspects of energy technology, environmental sustainability and higher education were held at KTH during the five-day practice visit. A discussion session on the importance of Azerbaijan"s chairmanship of the COP29 was also organized in this driection.
Within the framework of the visit, KTH representative Viktor Kordas held a seminar to provide a platform for initial networking and exchange of ideas, focusing on the institute"s initiatives in the field of energy, environment and climate change mitigation. In addition, the delegation was informed about the activities of the department of Energy Technologies of KTH, the organization of energy research, as well as the Energy Platform. The participants visited the laboratories dedicated to sustainable energy engineering and got acquainted with innovative technologies and sustainability practices.
During the visit, extensive cooperation activities in the field of energy and climate change between social partners and KTH were discussed. Discussions about digital tools and technologies in higher education, provided a comprehensive understanding of KTH"s approach to using technology for sustainable development with community participation.
Finally, the REFRESH project management meeting was held. The next stages of the project were discussed at the meeting.
It should be noted that Aysel Eminova, a senior specialist of the Project Management department from Sumgait State University, participated in the visit.