İyulun 9-da “ATS Food” MMC-nin İcraçı direktoru Tural Hacıyev və rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti: şirkətin İnsan Resursları direktoru Həbib Vəliyev və şöbə rəhbəri Namiq Mustafayev Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular.
Universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov qonaqları salamlayaraq rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsi, fakültə və ixtisaslar, beynəlxalq əlaqələr, ölkə daxilində əməkdaşlıq etdikləri şirkətlər barədə məlumat verdi. Elm və istehsalat əlaqələrinin sıx qurulmasının qarşılıqlı inkişafının kadr hazırlığı prosesinə, həmçinin təhsilin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışdı. Qeyd etdi ki, qloballaşma şəraitində yeni iqtisadi çağırışlara uyğun rəqabətqabiliyyətli mütəxəssislərin hazırlanması, insan kapitalının davamlı və dayanıqlı inkişafına nail olunması Sumqayıt Dövlət Universitetinin qarşıya qoyduğu əsas hədəflərdəndir.
Universitetlə şirkət arasında əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün belə görüşlərin əhəmiyyətini vurğulayan rektor əməkdaşlığın başqa istiqamətlərdə də irəliləməsi üçün bir sıra təkliflər səsləndirdi.
“ATS Food” MMC - nin İcraçı direktoru Tural Hacıyev Sumqayıt Dövlət Universitetində olmaqdan məmnunluğunu bildirərək, təmsil etdiyi şirkətin fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi lahiyələr və imkanları barədə danışdı. Qeyd etdi ki, “ATS Food” ölkədə qida sənayesi sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətlər qrupudur. Şirkətin missiyası istehsal və emal sahələrini inkişaf etdirməkdir. Şirkətin strukturuna un dəyirmanı, kombinə edilmiş qüvvəli yemlər zavodu, soya emalı zavodu, 2 çörək zavodu, unlu və qənnadı məmulatları fabrikləri daxildir.
Eyni zamanda şirkət rəsmisi memorandum çərçivəsində tələbələrin istehsalat təcrübəsinin təşkili məsələsinə də toxundu, şirkətin bir çox ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, tələbələr istehsalat təcrübəsini nəinki Sumqayıtda, digər bölgələrdə də (Quba, Lənkəran, Şəmkir, Qəbələ və s.) keçə bilərlər. Tural Hacıyev Qida təhlükəsizliyi ixtisasına olan tələbdən danışdı. Qeyd etdi ki, davamlı inkişafın təmin olunması dövlətin inkişafının prioritetlərindən biridir, burada kadr potensialının formalaşması və mövcudluğu xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Kadr potensialının formalaşmasında ali təhsil müəssisələrinin rolu böyükdür. Bu istiqamətdə ölkənin kadr potensialının formalaşmasında mühüm xidməti olan Sumqayıt Dövlət Universitetindən xüsusi dəstək gözlədiyini bildirdi.
İkitərəfli əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə olunduğu görüşdə şirkətlə universitet arasında bağlanan Əməkdaşlıq Memorandumu, kadr hazırlığı, gələcək layihələr, qarşıda duran planlar və digər məsələlər müzakirə edildi.
Sonra hər iki müəssisə arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalandı.
Sənədi Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov və “ATS Food” MMC-nin İcraçı direktoru Tural Hacıyev imzaladılar.
Memorandum tələbələrin təhsil və karyera inkişafı üzrə sıx əməkdaşlığın təmin edilməsi, təcrübə və fənn proqramlarının uyğunlaşdırılması, qısamüddətli təlim proqramlarının icrası, məzunların işlə təminatı kimi məsələləri nəzərdə tutur. Memoranduma əsasən, “ATS Food” şirkəti və SDU kadr hazırlığının təşkili üçün birgə tədbirlər həyata keçirəcəklər.

On July 9, the Executive Director of "ATS Food" LLC Tural Hajiyev and his delegation led by the company's Human Resources Director Habib Valiyev and head of department Namig Mustafayev visited Sumgait State University.
The rector of the university, associate professor Rufat Azizov, welcomed the guests and informed them about the educational institution, faculty and specializations, international relations, and the companies they cooperate with in the country. He spoke about the contributions of the mutual development of the close establishment of scientific and industrial relations to the process of personnel training, as well as to the development of education. He noted that in the conditions of globalization, the training of competitive specialists in accordance with new economic challenges, the achievement of sustainable development of human capital are among the main goals set by Sumgait State University.
Emphasizing the importance of such meetings to further develop the relations between the university and the company, the rector voiced a number of proposals for advancing cooperation in other directions.
Tural Hajiyev, Executive Director of "ATS Food" LLC, expressed his satisfaction being at Sumgait State University and spoke about the company's activities, projects and opportunities. He noted that "ATS Food" is a group of companies operating in the food industry sector in our country. The company's mission is to develop production and processing areas. The structure of the company includes a flour mill, a combined concentrate plant, a soybean processing plant, 2 bakeries, flour and confectionery factories.
At the same time, the company official touched on the issue of organizing students' production experience within the framework of the memorandum, and pointed out that the company closely cooperates with many higher education institutions. He said that students can get industrial experience not only in Sumgait, but also in other regions (Guba, Lankaran, Shamkir, Gabala, etc.). Tural Hajiyev talked about the demand for food safety specialty. He noted that ensuring sustainable development is one of the priorities of the state's development, where the formation and availability of personnel potential is of particular importance. The role of higher education institutions in the formation of personnel potential is irreplaceable . In this direction, he said that he expects special support from Sumgait State University, which has an important role in the formation of the country's personnel potential.
In the meeting where issues of bilateral cooperation were discussed, the Memorandum of Cooperation concluded between the company and the university , as well as personnel training, future projects, upcoming plans and other issues.
Then a Memorandum of Cooperation was signed between both enterprises.
Rector of Sumgait State University Rufat Azizov and Executive Director of "ATS Food" LLC Tural Hajiyev signed the document.
The memorandum envisages issues such as ensuring close cooperation on the education and career development of students, harmonizing experience and subject programs, implementing short-term training programs, and providing employment to graduates. According to the memorandum, "ATS Food" company and SSU will implement joint measures to organize staff training.