Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Elmi Şurasının cari tədris ilində yekun iclası keçirildi
İyulun 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın 2023-2024-cü tədris ilinin yekunları və yeni dərs ilində qarşıda duran vəzifələr barədə genişləndirilmiş iclası keçirildi.
Universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov şura üzvlərini salamladı və gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsinə keçməzdən öncə bir qrup əməkdaşı- dosent Sabir Xəlilovu, baş müəllim Nofəl Əhmədovu, Faiq Şirinovu və Şahmar Abdullayevi uzun illər səmərəli fəaliyyətlərinə görə Təşəkkürnamə ilə təltif etdi.
Sonra rektor SDU-nun QS - Avropa Universitetlərinin Reytinqində qərarlaşması ilə əlaqədar universitetin bütün əməkdaşlarını təbrik edərək qeyd etdi ki: Belə qısa müddətdə uğurlu nəticəyə nail olunması çox böyük zəhmətin və fədakarlığın nəticəsidir. Avropanın 6000 universitetindən 684 universitet QS-Reytinqində qərarlaşıb. Universitetimiz Avropa universitetləri arasında 483-cü pillədədir. Qərbi Asiyada 31-ci, Azərbaycan universitetləri arasında 5-ci yerdə qərarlaşıb. SDU ölkəmizdən QS Reytinqlərinə daxil olan ilk regional universitetdir. Ümumiyyətlə, QS Reytinqinə Azərbaycandan 9 universitet daxil olmuşdur. Bu çox böyük nailiyyətdir, amma biz bundan sonra da daha ciddi və səmərəli fəaliyyət göstərməliyik ki, daima irəli gedək”.
Rektor QS - Beynəlxalq Reytinqlə bağlı işlərin aparılmasında Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Könül Abaslıya, hesabatların dəqiqliklə yoxlanılması və hazırlanmasında Layihələrin idarə olunması şöbəsinin müdiri Həbibə Nəzirovaya, həmçinin SDU ilə işəgötürənlər arasında sıx əlaqələrin yaradılmasında və məzunlar haqqında məlumatların dəqiqləşdirilməsində və toplanmasında səmərəli fəaliyyətinə görə Karyera və məzunlarla iş mərkəzinin direktoru Nəsibə Əmirbəyovaya, Faiq Şirinova, Tədris Metodik Mərkəzinin direktoru dosent Osman Hacıyevə, dosent Sabir Xəlilova, Magistratura, doktorantura və elm şöbəsinin müdiri dosent Samir Orucova, Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilova və onun komandasına təşəkkür etdi. Sonra gündəlikdə olan məsələlərin müzakirəsi aparıldı.
QS - Beynəlxalq Reytinqlərində SDU-nun qərarlaşması barədə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Könül Abaslı çıxış edərək bildirdi ki, bu uğurun qazanılmasında professor-müəllim heyətinin və əməkdaşların əzmkarlığı, zəhməti və səmərəli fəaliyyəti dayanır. Onların sayəsində qısa müddətdə universitetimiz akademik mühitdə, cəmiyyətdə və işəgötürənlər arasında nüfuz qazanmış və QS Reytinqində qərarlaşmışdır.
İclasda Beynəlxalq Reytinqlər ilə bağlı işlərin aparılmasında, hesabatların dəqiqliklə yoxlanılıb hazırlanmasında, eləcə də dəqiqləşdirilib toplanmasında SDU kollektivinin səmərəli fəaliyyət göstərdiyi qeyd olundu.
2023/2024-cü tədris ilinin yaz semestrinin bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə imtahan sessiyasının və magistr dissertasiyalarının müdafiəsinin nəticələri barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor dosent Elşad Abdullayev çıxış edərək bildirdi ki, imtahanlar 2023-2024-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının keçirilməsi haqqında SDU üzrə müvafiq əmrə uyğun olaraq keçirilmişdir. İmtahan sessiyası dövründə İmtahan qərargahı və Apellyasiya komissiyası fəaliyyət göstərmişdir. İmtahan sessiyası dövründə universitet rəhbərliyinin nümayəndələri tərəfindən imtahanların mütəmadi izlənilməsi imtahan sessiyasının mütəşəkkil keçirilməsini şərtləndirmişdir.
SDU əməkdaşlarının dosent vəzifələrinə keçirilmələrinə dair Tələblər və elmi məqalələrə görə mükafatlandırmanın mexanizmi barədə Magistratura, doktorantura və elm şöbəsinin müdiri dosent Samir Orucov məlumat verdi. Bildirdi ki, dosent vəzifəsinə keçirilməyə dair Tələblər və elmi məqaləyə görə mükafatlandırma SDU-nun professor-müəllim heyətinin əməyinin səmərəliliyinin yüksəldilməsinə və stimullaşdırılmasına, həmçinin universitetin reytinqinin yüksəldilməsinə yönəlmişdir.
Sonra SDU əməkdaşlarının dosent vəzifələrinə keçirilmələrinə dair Tələblər və “Elmi məqaləyə görə mükafatlandırma mexanizmi” təsdiq edildi.
Universitetdaxili intizam qaydalarına riayət olunması barədə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov çıxış etdi. Qeyd etdi ki, universitetdaxili intizam qaydalarının daim diqqət mərkəzində saxlanılması və riayət edilməsi SDU-nun bütün əməkdaşlarına tapşırılıb və fakültə dekanları, kafedra müdirləri və digər struktur rəhbərləri tərəfindən daim nəzarətdə saxlanılır.
Müxtəlif məsələlərin müzakirəsində Elmi katib professor Muxtar Səmədov “SDU-da köçürülən, bərpa olunan, 2-ci ali təhsil alan, təcrübə mübadiləsində iştirak edən tələbələrin əvvəlki təhsilinin və kreditlərinin tanınması ilə bağlı fakültələr üzrə ekvivalentlik (fənlərin uyğunlaşdırılması) komissiyalarının formalaşdırılması və fəaliyyət mexanizmi” barədə məlumat verdi.
2024 - 2025-ci tədris ilində “SDU-ya 500 və daha yüksək balla qəbul olan tələbələrin universitet tərəfindən əlavə 200 AZN təqaüdlə təmin olunması Qaydaları” təsdiq edildi. Həmçinin ailə vəziyyətinə görə tələbələrin təhsilinin müvəqqəti dayandırılması (akademik məzuniyyətin verilməsi) barədə məlumat verildi.
Kadrlar şöbəsinin strukturunda dəyişikliklər, eləcə də Coğrafiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının ləğv edilməsi barədə məlumat verildi. Daha sonra Kadrlar şöbəsinin adı dəyişdirilərək İnsan kapitalının idarə edilməsi mərkəzi, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının adı dəyişdirilərək Tarix, coğrafiya və metodika kafedrası adlandırılması qərara alındı.
Qeyd olundu ki, nəşr hüququ verilməsi üçün Elmi Şuraya ümumilikdə 9 tədris vəsaiti, onlardan 1 dərs vəsaiti, 1 metodik vəsait və 7 fənn proqramı daxil olub.
Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi və Elmi Şuranın genişləndirilmiş iclası öz işini başa çatdırdı.

Home | News | THE FINAL MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL OF SSU WAS HELD IN THE CURRENT ACADEMIC YEAR
Yerləşdirilmə tarixi : 11 July 2024 17:38
THE FINAL MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL OF SSU WAS HELD IN THE CURRENT ACADEMIC YEAR
On July 11, Sumgait State University held an extended meeting of the Scientific Council on the results of the 2023-2024 academic year and the tasks ahead in the new academic year.
The rector of the university, associate professor Rufat Azizov, greeted the members of the council and before proceeding to the discussion of the issues on the agenda, awarded a group of employees - associate professor Sabir Khalilov, senior lecturer Nofal Ahmadov, Faig Shirinov and Shahmar Abdullayev with a letter of thanks for their many years of effective work.
Then the rector congratulated all the employees of the university on the decision of SSU in the QS - European Universities Ranking and noted that: Achieving a successful result in such a short period of time is the result of hard work and dedication. Out of 6000 European universities, 684 universities were ranked in the QS-Rating. Our university is ranked 483 among European universities. It is ranked 31st in Western Asia and 5th among Azerbaijani universities. SSU is the first regional university from our country included in the QS Ratings. In general, 9 universities from Azerbaijan entered the QS Rating.
Rector thanked to the heads of the departments: vice-rector for International relations associate professor Konul Abasli for conducting work related to the International Rating, Habiba Nazirova, head of the Project Management department for accurately checking and preparing reports, as well as Career and graduation employment center for their efficient activities in establishing close relations between SSU and employers Nasiba Amirbeyova, Faig Shirinov, the director of the Teaching Methodological Center, associate professor Osman Hajiyev, associate professor Sabir Khalilov, the head of the department of Master's, doctoral studies and science, associate professor Samir Orujov, the vice-rector for Social affairs and public relations, associate professor Elmar Khalilov and his team. Then the agenda issues were discussed.
Vice-rector for International relations Konul Abasli said that the achievement of this success is based on the perseverance, hard work and efficient activity of the faculty and staff. Thanks to them, in a short time, our university gained reputation in the academic environment, society and among employers.
Speaking about the results of the examination session for bachelor's and master's degrees and the defense of master's theses of the spring semester of the 2023/2024 academic year, associate professor Elshad Abdullayev, vice-rector for Science and innovations, said that the exams were held at SSU on the examination session of the spring semester of the 2023-2024 academic year. It was conducted in accordance with the relevant order. During the examination session, the Examination Headquarters and the Appeals Commission functioned.
Associate professor Samir Orujov, head of the Master's, Doctorate and Science department, informed about the requirements for the transfer of SSU employees to the positions of assoc.prof. and the mechanism of awarding for scientific articles. He said that the requirements for the transfer to the position of associate professor and the awarding for the scientific article are aimed at increasing the efficiency and stimulation of the work of the teaching staff of SSU, as well as increasing the ranking of the university.
Then the requirements for the transfer of SSU employees to the positions of docents and the "reward mechanism for scientific articles" were approved.
Associate professor Elmar Khalilov, vice-rector for Social affairs and public relations, spoke about the observance of university disciplinary rules. He noted that all the employees of SSU are entrusted with the constant attention and observance of internal disciplinary rules and are constantly monitored by faculty deans, heads of departments and other heads of structures.
In the discussion of various issues, the Scientific secretary professor Mukhtar Samadov talked about the "formation and mechanism of action of equivalence (adaptation of subjects) commissions for faculties in connection with the recognition of previous education and credits of students who are transferred, reinstated, receiving second higher education, participating in exchange of experience at SSU".
In the 2024-2025 academic year, the "Rules for providing an additional 200 AZN scholarship by the university to students admitted to SSU with a score of 500 or higher" were approved. It was also informed about the temporary suspension of students' education (academic leave) due to their family situation.
Changes in the structure of the Personnel department, as well as the abolition of the department of Geography and its teaching methodology, were reported. Later, it was decided to change the name of the Personnel department to the Center of Human Capital Management, and to change the name of the department of History and its teaching methodology to the department of History, geography and methodology.
It was noted that in order to grant the right to publish, the Scientific Council received a total of 9 educational materials, including 1 teaching material, 1 methodical material and 7 subject programs.
After discussions, publication of teaching materials was allowed, and the extended meeting of the Scientific Council concluded its work.