11 iyul 2024-cü il tarixində “Ədibin Evi” Ədəbiyyata Dəstək Fondunun üç illiyi qeyd olunub. Tədbirdə ədəbiyyat, mədəniyyət və təhsil dairələrinin nümayəndələri iştirak edib.
Fondun İcraçı Direktoru Şəfəq Mehrəliyeva bildirib ki, bu il ilk dəfə olaraq müxtəlif ali məktəblərin filologiya ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri “Əski Azərbaycan Əlifbası” kursuna qatılıb. Kursun ilk buraxılış sinfi tədbir zamanı keçirilən məzun törənində təmsil etdikləri Universitetlərin rektorları tərəfindən sertifikatla təltif olunublar.
Sumqayıt Dövlət Universiteti Filologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Alıyev Kənan Kamil oğlu da bu kursda iştirak edərək sertifikata layiq görülüb. Serifakatı SDU-nun rektoru dos. Rüfət Əzizov təqdim edib və Kənan Alıyevə uğurlar arzulayıb.

Home | News | Our student graduated from the "Old Azerbaijani Alphabet" course
On July 11, 2024, the third anniversary of "Literaturer’s Home" Literary Support Fund was celebrated. Representatives of literature, culture and education circles took part in the event.
The Executive Director of the Foundation, Shafag Mehraliyeva, said that this year, for the first time, students of various universities majoring in philology participated in the "Old Azerbaijani Alphabet" course. The first graduating class of the course was awarded with a certificate by the rectors of the universities they represented at the graduation ceremony held during the event.
Aliyev Kanan Kamil oglu, a 1st course student of Sumgait State University Faculty of Philology, participated in this course and was awarded a certificate. The certificate was given by the rector of SSU, Assoc. Rufat Azizov presented and wished success to Kanan Aliyev.