İyulun 30-da Sumqayıt Dövlət Universiteti və STP Şirkətlər Qrupu tərəfindən birgə təşkil edilən “Gələcək mühəndislər” layihəsi çərçivəsində keçirilən təlimlərin ilk mərhələsi uğurla başa çatdı. Layihənin sonuncu sessiyası qonaq spiker, BP şirkətinin “Təzyiq Sistemlərinin Bütövlüyünün İdarə Olunması” üzrə mühəndisi Aynurə Dəmirli tərəfindən həyata keçirildi.
Təlim nəzəri və praktiki hissələrdən ibarət idi. Nəzəri hissədə iştirakçılara təzyiq sistemlərinin idarə olunması haqqında geniş məlumat verildi. Aynurə Dəmirli təlim zamanı mühəndislik tətbiqlərində istifadə edilən avadanlıqların iş prinsiplərini və idarəetmə strategiyalarını ətraflı şəkildə izah etdi. Təlimin bu mərhələsində təzyiq sistemlərinin təhlükəsiz və effektiv fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə istifadə edilən üsullar barədə ətraflı məlumatlar təqdim olundu.
Praktiki hissədə isə iştirakçılar qruplara bölünərək, real iş mühitində qarşılaşa biləcəkləri problemləri həll etmək üçün tətbiqi çalışmalar həyata keçirdilər. Hər bir qrup müəyyən bir problemi həll etməli oldu və bu problemlər təzyiq sistemlərinin fəaliyyətində yarana biləcək real vəziyyətlərə əsaslanırdı. Daha sonra Aynurə Dəmirli iştirakçıların suallarını cavablandırdı və əlavə izahlar verdi.
“Gələcək mühəndislər” layihəsi çərçivəsində keçirilən 2 aylıq təlimlərin məqsədi tələbələrə həm nəzəri biliklər, həm də praktiki bacarıqlar qazandıraraq onların mühəndislik sahəsində peşəkar inkişafına böyük töhfə vermək idi. Layihə, gənc mühəndislərin gələcək karyeralarında uğur qazanmasına dəstək olmaq məqsədilə təşkil olunmuşdur.
Bu təlimlərin keçirilməsi, iştirakçıların nəzəri biliklərini praktik bacarıqlarla birləşdirməsinə şərait yaratdı və mühəndislik sahəsində daha dərindən biliklər əldə etmələrinə imkan verdi. Layihə çərçivəsində keçirilən müxtəlif tipli təlimlər, gənc mühəndislərin peşəkar inkişafına və gələcək karyeralarına böyük dəstək oldu.
Sumqayıt Dövlət Universiteti və STP Şirkətlər Qrupu “Gələcək mühəndislər” layihəsi vasitəsilə gənclərə mühəndislik sahəsində peşəkar bilik və bacarıqlar qazandırmağa davam edəcək.

Home | News | THE FIRST TRAINING STAGE OF THE "FUTURE ENGINEERS" PROJECT WAS SUCCESSFULLY COMPLETED
On July 30, the first stage of the trainings held within the framework of the "Future Engineers" project jointly organized by Sumgayit State University and STP Group of Companies was successfully completed. The last session of the project was conducted by the guest speaker, Aynura Demirli, an engineer on "Management of the Integrity of Pressure Systems" of the BP company.
The training consisted of theoretical and practical parts. In the theoretical part, the participants were given extensive information about the management of pressure systems. During the training, Aynura Demirli explained in detail the working principles and management strategies of the equipment used in engineering applications. At this stage of the training, detailed information on the methods used to ensure the safe and effective operation of pressure systems was presented.
In the practical part, the participants were divided into groups and carried out applied studies to solve the problems they may encounter in a real work environment. Each group had to solve a specific problem, and these problems were based on real situations that may arise in the operation of pressure systems. Later, Aynura Demirli answered the participants' questions and gave additional explanations.
The purpose of the 2-month trainings held within the framework of the "Future Engineers" project was to provide students with both theoretical knowledge and practical skills, and to make a great contribution to their professional development in the field of engineering. The project was organized to support young engineers to succeed in their future careers.
Conducting these trainings enabled the participants to combine theoretical knowledge with practical skills and allowed them to gain deeper knowledge in the field of engineering. Various types of trainings held within the framework of the project greatly supported the professional development and future careers of young engineers.
Sumgayit State University and STP Group of Companies will continue to provide young people with professional knowledge and skills in the field of engineering through the "Future Engineers" project.