SDU-nun professoru Tamela Əhmədovanın yubileyi qeyd edilib
Avqustun 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektor müşaviri, Energetika kafedrasının professoru Tamella Əhmədovanın 65 illik yubileyi qeyd edilib.
Universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov yubilyarı qəbul edərək səmimi şəkildə təbrik edib və onun universitetdəki səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək Fəxri fərmanla təltif edib.
Qeyd edək ki, Tamella Əhmədova 1980-ci ildən Sumqayıt Dövlət Universitetində müxtəlif vəzifələrdə çalışıb, o cümlədən laborant, assistent, baş müəllim, dosent, kafedra müdiri və dekan kimi vəzifələri icra edib. 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Əməkdar müəllim fəxri adını alıb. 2023-cü ildə isə İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri (robototexnika üzrə) elmlər doktoru elmi dərəcəsini qazanıb.
O, 80-dən çox elmi və tədris metodiki işin, o cümlədən 2 ixtira, 3 dərs vəsaiti, 6 metodik göstərişin və fənn proqramlarının müəllifidir.

The jubilee of SSU professor Tamela Ahmadova was celebrated
On August 1, the 65th anniversary of Tamella Ahmadova, advisor to the rector of Sumgayit State University, professor of the Department of Energy, was celebrated.
The rector of the university, associate professor Rufat Azizov, sincerely congratulated her and awarded her with an honorary decree, highly appreciating her effective scientific and pedagogical activity at the university.
It should be noted that Tamella Ahmadova worked in various positions at Sumgait State University since 1980, including laboratory technician, assistant, senior teacher, associate professor, head of department and dean. In 2017, she received the honorary title of Honored Teacher by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan. In 2023, she received the Doctor of Science degree in Information-Measurement and Management Systems (Robotics).
She is the author of more than 80 scientific and educational methodological works, including 2 inventions, 3 textbooks, 6 methodological instructions and subject programs.