Avqustun 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Təbiət elmləri fakültəsinin məzun tələbəsi Anar Güllərlinin “Gənc Kimyaçılar!” layihəsi çərçivəsində seminar keçirildi. Layihə Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun elan etdiyi "İdeyanı Reallaşdır 2023" Gənclərin Fərdi Layihələr üzrə Qrant müsabiqəsində qalib gəlmişdir.
Seminarı SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq, layihənin əhəmiyyətini vurğuladı. Ardınca layihə rəhbəri Anar Güllərli iştirakçılara layihənin məqsədləri barədə ətraflı məlumat verdi. O bildirdi ki, bu layihənin əsas məqsədi gənclərə Kimya fənninin öyrədilməsi prosesində nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki işlərin vacibliyini çatdırmaqdır. Gənc kimyaçıların bilik səviyyəsini artırmaq, onların kimya sahəsində inkişafını təmin etmək və yaradıcı düşüncəni təşviq etmək layihənin əsas prioritetləri sırasındadır.
Seminarda SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru dosent Elşad Abdullayev “Kimya fənninin tədrisində müasir yanaşmalar və qarşılaşılan problemlər” mövzusunda çıxış etdi. O, kimya fənninin tədrisinin təkmilləşdirilməsi yolları barədə fikirlərini bölüşdü.
Daha sonra Sabah kurslarının Kimya müəllimi Amil Cəfərov “Şagirdlərin kimya fənnini öyrənməkdə çətinlikləri” mövzusunda çıxış edərək, məktəblərdə tədris prosesində qarşılaşılan çətinliklər və onların həlli yollarını izah etdi.

Home | News | A seminar was held at SSU within the framework of the project "Young Chemists!"
On August 9, Anar Gullerli, a graduate student of the Faculty of Natural Sciences at Sumgait State University, presented "Young Chemists!" a seminar was held within the framework of the project. The project won the "Make the Idea 2023" Youth Individual Projects Grant competition announced by the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan.
The seminar was opened by Associate Professor Elmar Khalilov, Vice-Rector for Social Affairs and Public Relations of SSU, who emphasized the importance of the project. After that, the project manager Anar Gullerli gave detailed information about the goals of the project to the participants. He stated that the main goal of this project is to convey to young people the importance of practical work along with theoretical knowledge in the process of teaching Chemistry. Raising the knowledge level of young chemists, ensuring their development in the field of chemistry and encouraging creative thinking are among the main priorities of the project.
Associate Professor Elshad Abdullayev, Vice Rector for Science and Innovations of SSU, gave a speech on "Modern Approaches and Problems in Teaching Chemistry" at the seminar. He shared his views on ways to improve the teaching of chemistry.
Then Amil Jafarov, the Chemistry teacher of Sabah courses, gave a speech on "Students' difficulties in learning chemistry" and explained the difficulties encountered in the teaching process in schools and the ways to solve them.
The seminar ended with questions and answers and discussions. At the end, certificates were presented to the participants.