Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın 2024/2025-ci tədris ilində ilk iclası keçirildi
Sentyabrın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın 2024/2025-ci tədris ilində ilk iclası keçirildi. İclası universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov açaraq Şura üzvlərini salamladı. Hər bir müəllimi, əməkdaşı yeni tədris ili münasibətilə təbrik edən rektor SDU-nun uğurları haqqında məlumat verərək qeyd etdi ki, bu il ötən ildən fərqli olaraq universitetimizə 500 baldan yüksək göstəricilərlə 20 tələbə, 400 baldan yüksək göstəricilərlə 205 tələbə qəbul olmuşdur ki, bu da ötən illə müqayisədə çox yüksək göstəricidir. Artıq yüksək bal toplayan tələbələr SDU-nu seçməyə başlayıblar. Hər birimiz bu istiqamətdə öz gücümüzü daha da səfərbər etməliyik. Sonra rektor gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı. 2024/2025-ci tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti və Tədrisin təşkili və qiymətləndirməyə dair Metodik vəsait haqqında Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru dosent Osman Hacıyev məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində 2024-2025-ci tədris ilinə hazırlıq iyul ayından etibarən başlamışdır. 16.07.2024-cü il tarixdən 22.07.2024-cü il tarixədək rektorun fakültə və kafedra əməkdaşları ilə intensiv görüşləri və burada verilən tapşırıqlara uyğun olaraq, ilk növbədə, tədris prosesinin əsasını təşkil edən Forma 1 - Tədris planlarının hazırlanması və yenilənməsi prosesinə başlanılmışdır. Bu həm bakalavr, həm də magistratura səviyyələrini əhatə etmişdir. Bütün bu dəyişikliklər nəticəsində optimallaşdırılma və məzmun yeniliyinə nail olunmuş, daha aktual, müasir fənlərin tədrisi nəzərdə tutulmuşdur. Bu, eyni zamanda universitet-sənaye, universitet-əmək bazarı və iş dünyası əməkdaşlığının inkişafına səbəb olacaqdır. Pedaqoji yönümlü ixtisasların tədris planlarındakı dəyişikliklər isə tələbələrin gələcəkdə MİQ çərçivəsində daha uğurlu nəticələr göstərməsini təmin edəcəkdir. Yeni tədris ilinə hazırlıq çərçivəsində dərs yükləri ilə bağlı ehtiyacı nəzərə alaraq yeni əməkdaşların işə qəbulu prosesi aparılmışdır. İşə qəbul prosesinin qaydalarına uyğun olaraq Universitetin rəsmi internet portalında və sosial media hesablarında fakültələr və kafedralar üzrə professor-müəllim heyəti, eləcə də sənaye və iş dünyasından mütəxəssislər əməkdaşlığa dəvət olunmuşdur. SDU-nun strukturunda bəzi dəyişikliklər barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor dosent Elşad Abdullayev çıxış etdi. Bildirdi ki, Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı ilə Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedralarının ləğv edilməsi və onların bazasında Dilçilik və ədəbiyyat kafedrasının yaradılması, Riyaziyyat fakültəsi üzrə Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi və Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedralarının ləğv edilib, onların bazasında isə Riyazi analiz və diferensial tənlikər kafedrasının yaradılması təklif olunur.
İnformatika kafedrasının ləğv edilib, dərs yükünün Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasına verilməsi və kafedranın adının dəyişdirilərək Riyaziyyat və informatikanın tədrisi texnologiyası kafedrası adlandırılması məqsədəuyğun hesab edilmişdir. İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi üzrə İqtisadiyyat kafedrasının ləğv edilib, dərs yükünün Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasına verilməsi və kafedranın adının dəyişdirilərək Mühasibat və iqtisadiyyat kafedrası adlandırılması, eləcə də Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının ləğv edilib, dərs yükünün Biznesin təşkili və menecment kafedrasına verilməsi və kafedranın adının dəyişdirilərək Biznesin idarə edilməsi adlandırılması təklif olundu. Layihələrin idarə edilməsi şöbəsi ilə Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələr şöbəsinin birləşdirilməsi, Keyfiyyət təminatı və strategiya şöbəsinin Əsasnaməsində dəyişiklik edilməsi barədə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Könül Abaslı çıxış etdi. Sözügedən şöbələrin birləşdirilib və onların bazasında Beynəlxalq əməkdaşlıq və strateji layihələr şöbəsinin yaradılmasını diqqətə çatdırdı.
Dosent Könül Abaslı SDU-nun İllik Fəaliyyət Planının tədris ilinə uyğun olaraq yenilənməsi, Universitetin struktur bölmələrinin İllik Fəaliyyət Planlarının SDU-nun Fəaliyyət Planına və müəyyən edilmiş yeni formaya uyğun tərtib edilməsini, ötən akkreditasiya prosesinin nəticəsi olaraq Akkreditasiya komissiyasının yekun hesabatında verdiyi tövsiyə və göstərişlərin icrasına dair Hesabatın təsdiqi barədə məlumat verdi.
Sonra qeyd olunan məsələlərlə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edildi. Keyfiyyət təminatı və strategiya şöbəsi tərəfindən keçirilən sorğuların nəticələri barədə Keyfiyyət təminatı və strategiya şöbəsinin müdiri Gülnar Cəfərova çıxış etdi. Qeyd etdi ki, sorğuların keçirilməsi, müəyyən çatışmazlıqların aşkar edilməsi ilə yanaşı, tələbələrin sərbəst fikir yürütmək vərdişlərini də formalaşdırır. Sorğunun nəticələrinə uyğun olaraq, müəyyən edilmiş çatışmazlıqların təhlil edilməsi və aradan qaldırılması istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və uyğun struktur rəhbərlərinə tapşırıldı. Sonra SDU-da “Mükəmməllik Mərkəzi” nin yaradılması barədə Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov məlumat verərək bildirdi ki, tələbələrin akademik bilik və bacarıqlarının artırılması universitetimizin strateji məqsədlərindəndir. Bu məqsədi həyata keçirmək üçün Mükəmməllik Mərkəzinin yaradılması nəzərdə tutulur. Mükəmməllik Mərkəzi Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsil alan tələbələrin akademik və şəxsi inkişafını təşviq etməklə yanaşı, onların asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə, tələbə klublarının və dərnəklərinin fəaliyyətinin artırılmasına, həmçinin beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsinə xidmət edəcəkdir. Bu təşəbbüs, universitetimizdə təhsilin keyfiyyətini yüksəltməklə yanaşı, tələbə mübadilə proqramlarında iştirakını genişləndirəcək və tələbələrin gələcəkdə müvəffəqiyyətli mütəxəssislər kimi formalaşmalarına dəstək verəcəkdir.
Tədris planlarının təsdiqi, SABAH qruplarının tədris planları, Yenilənən tədris planları, fakültələr, kafedralar və digər strukturlar haqqında əsasnamələrin təsdiqi, Magistratura, doktorantura və elm şöbəsinin Əsasnaməsinin təsdiqi, Tələbələrin ödənişli əsaslarla təhsil almaları, Fərdi Müqavilə nümunəsinin və ödəniş qaydalarının təsdiqi, SDU-da işə qəbul qaydalarının təsdiqi, SDU-nun Elmi Şurasının 2024/2025-ci tədris ili üçün İş Planının təsdiqi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov ətraflı məlumat verdi. İclasda SDU-nun Elmi Şurasının 2024/2025-ci tədris ili üçün İş Planı, Tədris planları, Əsasnamələr və digər zəruri sənədlər Elmi Şuranın qərarı ilə təsdiq edildi.

Home | News | The first meeting of the Scientific Council in the 2024/2025 academic year was held at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 06 September 2024 19:13
The first meeting of the Scientific Council in the 2024/2025 academic year was held at SSU
The first meeting of the Scientific Council in the 2024/2025 academic year was held at Sumgayit State University on September 6. Rector of the university, associate professor Rufat Azizov, opened the meeting and greeted the members of the Council. He congratulated every teacher and employee on the occasion of the new academic year, then gave information about the successes of SSU and noted that this year, unlike last year, 20 students with scores above 500 and 205 students with scores above 400 were admitted to our university and it is a very high indicator in comparison with the last year. Students with high scores have already started choosing SSU. Each of us should further mobilize our strength in this direction. Then the rector drew attention to the issues on the agenda. Associate Professor Osman Hajiyev, Director of the Teaching Methodological Center, informed about the state of preparation for the 2024/2025 academic year and Methodical tools for teaching organization and evaluation. He noted that preparations for the 2024-2025 academic year at Sumgayit State University began in July. From 16.07.2024 to 22.07.2024, intensive meetings of the rector with faculty and department staff and in accordance with the tasks given here, first of all, the process of preparing and updating the Form 1 - Teaching plans, which is the basis of the educational process, was started. This covered both undergraduate and graduate levels. As a result of all these changes, optimization and content innovation have been achieved, teaching of more relevant, modern subjects is planned. This will also lead to the development of university-industry, university-labour market and business world cooperation. Changes in the educational plans of pedagogically oriented specialties will ensure that students show more successful results in the future within the framework of TRE. As part of preparation for the new academic year, the recruitment process of new employees was carried out taking into account the need for teaching loads. In accordance with the rules of the recruitment process, professors and teaching staff of faculties and departments, as well as experts from the industry and business world, were invited to cooperate on the University's official internet portal and social media accounts. Associate Professor Elshad Abdullayev, Vice-Rector for Science and Innovations, spoke about some changes in the structure of SSU. He stated that the departments of the literature of Azerbaijan and foreign countries and the Azerbaijani language and its teaching methodology of the Faculty of Philology were abolished and the Department of Linguistics and Literature was established on their basis, the Departments of Mathematical analysis and theory of functions and Differential equations and optimization of the Faculty of Mathematics were abolished, and on their basis the Department of Mathematics and it is proposed to create a department of analysis and differential equation. The Department of Informatics was abolished, it was considered appropriate to transfer the teaching load to the Department of Mathematics and its Teaching Methodology and to change the name of the Department to the Department of Teaching Technology of Mathematics and Informatics. The Department of Economics at the Faculty of Economics and Management was abolished, the teaching load was given to the Department of Finance and Accounting and the name of the department was changed to the Department of Accounting and Economics, as well as the Department of World Economy and Marketing was abolished, the teaching load was transferred to the Department of Business Organization and Management and the name of the department was changed and it was proposed to call it business management.
Konul Abasli, vice-rector for international relations, spoke about merging the project management department with the department of international relations and foreign students, amending the regulations of the quality assurance and strategy department. She pointed out that the said departments were merged and the International cooperation and strategic projects department was created in their base. Associate Professor Konul Abasli on updating the Annual Action Plan of SSU in accordance with the academic year, drawing up the Annual Action Plans of the structural units of the University in accordance with the Action Plan of SSU and the established new form, on the implementation of the recommendations and instructions given in the final report of the Accreditation Commission as a result of the last accreditation process and she informed about the approval of the report.
Then relevant decisions were made regarding the mentioned issues. Gulnar Jafarova, Head of the Quality Assurance and Strategy Department, spoke about the results of the surveys conducted by the Quality Assurance and Strategy Department. She noted that conducting surveys, in addition to revealing certain deficiencies, also forms students' habits of free thinking. According to the results of the survey, faculty deans, heads of departments and heads of appropriate structures were assigned to analyze and eliminate the identified deficiencies. Then, Vice-Rector for Social Affairs and Public Relations Associate Professor Elmar Khalilov informed about the establishment of the "Center of Excellence" at SSU and stated that increasing students' academic knowledge and skills is one of the strategic goals of our university. To realize this goal, it is planned to establish a Center of Excellence. In addition to promoting the academic and personal development of students studying at Sumgayit State University, the Center of Excellence will serve to effectively organize their free time, increase the activity of student clubs and associations, and expand international relations. This initiative will increase the quality of education in our university, expand participation in student exchange programs and support the formation of students as successful professionals in the future.
Approval of study plans, study plans of SABAH groups, approval of updated study plans, regulations on faculties, departments and other structures, approval of the Regulations of Master's, Doctorate and Science Departments, Students studying on a paid basis, approval of the Individual Contract sample and payment rules, employment at SSU Scientific secretary Professor Mukhtar Samadov gave detailed information about the approval of the admission rules and the approval of the Work Plan of the Scientific Council of SSU for the academic year 2024/2025. At the meeting, the Work Plan, Study plans, Regulations and other necessary documents of the Scientific Council of SSU for the academic year 2024/2025 were approved by the decision of the Scientific Council.