Əsas səhifə | Xəbərlər | Adam Jagiello-Rusilovski Sumqayıt Dövlət Universitetində master-klas keçib
Sentyabrın 10-da ali təhsil sahəsində gənclər proqramlarında sosial dəyişiklik və innovasiya pedaqogikası mövzusunda təcrübəli sosial innovator Dr. Adam Jagiello-Rusilovski tərəfindən Sumqayıt Dövlət Universitetində “Təhsil proqramlarında tələbələrin təşəbbüsləri ilə yaşıl bacarıqların inkişafı” mövzusunda master-klas keçirilib.
Universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov çıxış edərək qonağı və tədbir iştirakçılarını salamlayıb, mühazirəçinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Rektor, həmçinin günün mövzusunun ölkə və dünya üçün aktual bir məsələyə həsr olunduğunu vurğulayıb.
Dr. Adam Jagiello-Rusilovski master-klas zamanı Azərbaycanda COP29 və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində tələbələrin ekoloji maarifləndirmə səviyyəsinin yüksəldilməsi və müvafiq sahələrdə tədqiqatların aparılmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. O, qeyd edib ki, ali təhsil müəssisələri və onların professor-müəllim və tələbə heyətinin üzvləri ekoloji müsbət təcrübələrin tətbiqi, o cümlədən universitet icması arasında ekomədəniyyət səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində bacarıqlarını inkişaf etdirməli və bu sahəyə öz töhfələrini verməlidirlər. Əlavə olaraq, Dr. Adam Jagiello-Rusilovski bütün yeni təşəbbüslərin, dəyişikliklərin və inkişafın effektiv olması üçün kommunikasiya və əməkdaşlığın vacibliyindən danışıb. Tədbir həmçinin müvafiq etik məsələlər, müasir dövrdə “yaşıl işlər” və yaşıl bacarıqların qiymətləndirilməsi kimi mövzuları əhatə edib.
İştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırdıqdan sonra təlimçi tərəfindən universitetin kampusunda tələbələrin yaşıl bacarıqların inkişafına cəlb edilməsində istifadə olunan müxtəlif təcrübə oyunları keçirilib.

Yerləşdirilmə tarixi : 12 September 2024 17:33
On September 10 Dr. Adam Jagiello-Rusilowski, an experienced social innovator on social change and innovation pedagogy in youth programs in the field of higher education, held a masterclass at Sumgayit State University on the topic of "Student led development of green skills across the curriculum".
Rector of the university Rufat Azizov greeted the guest and event participants and gave detailed information about the lecturer's expertise. The Rector also emphasized that the theme of the day is dedicated to a current topic of interest for the country and the world.
During the masterclass, Dr. Adam Jagiello-Rusilovski noted that within the framework of COP29 and the "Year of Solidarity for the Green World" in Azerbaijan, raising the level of environmental awareness of students and conducting research in relevant fields is of particular importance. He noted that higher education institutions and their faculty members and students should develop their skills and contribute to the application of positive environmental practices, including raising the level of ecoculture among the university community. In addition, Dr. Adam Jagiello-Rusilovski spoke about the importance of communication and cooperation for all new initiatives, changes and developments to be effective. The event also covered topics such as relevant ethical issues, "green jobs" in modern times, and evaluation of green skills.
After answering the questions of interest to the participants, various practice games were held by the trainer on the campus of the university, which are used to involve students in the development of green skills.