Sentyabrın 11-də QS Dünya Universitetlərinin Reytinqinə görə dünyanın ən yaxşı 8 universiteti arasında yer alan Sinqapur Milli Universitetinin (SMU) Dayanıqlılıq və Nanotexnologiya Mərkəzinin direktoru, professor Siram Ramakrişna Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) “Dayanıqlı inkişafa doğru: XXI əsrdə ali təhsilin və innovasiyaların rolu” adlı açıq mühazirə ilə çıxış edib.
Beynəlxalq əməkdaşlıq və strateji layihələr şöbəsinin rəhbəri Həbibə Nəzirova tədbiri açaraq dünyanın ən yüksək istinad edilən nüfuzlu alimləri sırasında adı çəkilən professor Siram Ramakrişnanın fəaliyyəti haqqında danışıb. Professor Çin Mühəndislik Akademiyası, Böyük Britaniya Kral Mühəndislik Akademiyası, Hindistan Milli Mühəndislik Akademiyası, ASEAN Mühəndislik və Texnologiya Akademiyası və Sinqapur Mühəndislik Akademiyasının seçilmiş beynəlxalq təqaüdçüsü/tədqiqatçısı və akademikidir. O, Sinqapur Milli Universitetində Tədqiqat strategiyası üzrə vitse-prezident, Mühəndislik fakültəsinin dekanı, Sahibkarlıq mərkəzinin direktoru, eləcə də Nanoelm və Nanotexnologiya mərkəzinin direktoru vəzifələrində çalışıb.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov çıxışında professor Siram Ramakrişnanı SDU-da görməkdən məmnunluğunu ifadə edib, tədbirin universitetin hədəflərindən olan sənaye müəssisələrinin tədqiqat ehtiyaclarını öyrənmək və birgə elmi-tədqiqatlar aparmaq baxımından mühüm məna kəsb etdiyini bildirib. Rektor, həmçinin universitetin qarşısında duran hədəflərdən, yeni tədris ilindən və yeni çağırışlardan bəhs edib.
Tədbir zamanı professor Siram Ramakrişna ilk öncə dünyanın ən səriştəli işçi qüvvəsinə malik olan Sinqapur Respublikasının qısa müddətdə keçdiyi inkişaf yolu və iqtisadiyyatı haqqında ətraflı məlumat verib. Bundan sonra, professor SMU və onun tez bir zamanda dünyanın ən yaxşı universitetinə çevrilməsinə səbəb olan faktorlardan danışıb. Universitetlərin dayanıqlı inkişaf istiqamətində həyata keçirə biləcəyi təhsil, tədqiqat və innovasiya strategiyaları, şirkətlər ilə faydalı əməkdaşlığın qurulması, ali təhsil və innovasiya üzrə əlverişli milli siyasət və qaydalar, o cümlədən dünyanın ən yaxşı müvafiq təcrübələri haqqında geniş məlumat verilib, müzakirələr aparılıb.

Home | News | The professor of the National University of Singapore delivered a public lecture at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 13 September 2024 21:10
The professor of the National University of Singapore delivered a public lecture at SSU
On September 11, Professor Seeram Ramakrishna, Director of the Centre for Sustainability and Nanotechnology at the National University of Singapore (NUS), which ranks among the top 8 universities in the world according to QS World University Rankings, delivered a public lecture at Sumgayit State University (SSU) titled “Pathways to Sustainability: Role of 21st Century Higher Education and Innovation”.
Habiba Nazirova, Head of the International Cooperation and Strategic Projects Department, opened the event and spoke about the accomplishments of Professor Seeram Ramakrishna, who is one of the most cited and influential scholars in the world. He is an elected International Fellow and Academician of Chinese Academy of Engineering; UK Royal Academy of Engineering; Indian National Academy of Engineering; ASEAN Academy of Engineering and Technology; and Singapore Academy of Engineering. His academic leadership includes NUS’s Vice-President (Research Strategy); Dean of NUS Faculty of Engineering; Director of NUS Enterprise; and Director of NUS Nanoscience & Nanotechnology Initiative.
Rufat Azizov, Rector of Sumgayit State University, expressed his pleasure at hosting Professor Siram Ramakrishna at SSU and emphasized the importance of the event in terms of understanding the research needs of industrial enterprises and conducting joint scientific research. The Rector also spoke about the university’s goals, the new academic year, and emerging challenges.
During the event, Professor Seeram Ramakrishna first provided detailed information about the rapid development and economy of Singapore, which has one of the most skilled workforces in the world. He then discussed the factors contributing to the rapid rise of NUS as one of the world’s top universities. The lecture covered educational, research, and innovation strategies for universities to achieve sustainable development, the establishment of beneficial collaborations with companies, favorable national policies and regulations regarding higher education and innovation, and the best global practices in these areas.