Sentyabrın 11-də  “Times Higher Education” (THE) Beynəlxalq Reytinq Agentliyi, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin birgə təşkilatçılığı çərçivəsində "Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizə" mövzusunda həyata keçirilən forumun qala gecəsi SDU-da baş tutub.
Tədbirdə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin, “Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin və hər iki ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələri iştirak ediblər.
SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov qonaqları və iştirakçıları salamlayaraq tədbiri açıb, sənaye şəhəri olan Sumqayıt və Sumqayıt Dövlət Universitetinin inkişafı haqqında məlumat verib. Rektor COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsindən və konfransa hazırlıqlar çərçivəsində bu forum kimi tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıb. O, forum çərçivəsində universitetlərin “yaşıl bacarıqlar” ilə bağlı gündəliklərinin və qarşıda duran məsuliyyətlərinin müzakirə olunmasının planlaşdırıldığını qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, “Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin  əməliyyatlar üzrə baş direktoru Nik Piroq və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin - rektoru Vazeh Əsgərov çıxış edərək forumun çox aktual bir məsələyə həsr olunduğunu vurğulayıb, universitetlərə davamlı inkişaf hədəfləri üçün qlobal məkanda təsirlərini artırmaq imkanı yaradacağını bildiriblər.
Tədbirin bədii hissəsində universitetin istedadlı tələbələri, eləcə də Sumqayıt Musiqi Kollecinin müəllimlərinin ifalarında musiqi və rəqs nömrələri nümayiş olunub.
Qonaqlar SDU-nun Heydər Əliyev Mərkəzini ziyarət edərək ümummilli liderin həyat və fəaliyyətinə dair ətraflı məlumat alıblar. Daha sonra universitetin elektroenergetika üzrə "Tədris Muzeyi" və "Tədris Poliqonu"na baxıblar. Qonaqlar, həmçinin universitetin müəllim-tələbə heyəti tərəfindən hazırlanan innovativ startap layihələri ilə tanış olublar.

On September 11, the gala night of the forum on the topic of "Prioritising climate action on the global higher education agenda" organized by Times Higher Education (THE), Sumgayit State University and Azerbaijan State Oil and Industry University, took place at SSU.
Representatives of the State Agency for Science and Higher Education, Times Higher Education and both higher education institutions took part in the event.
The Rector of SSU, Rufat Azizov, opened the event by welcoming the guests and participants and providing information about Sumgayit as an industrial city, along with the development of Sumgayit State University. He highlighted the significance of hosting a prestigious event like COP29 in Azerbaijan and emphasized the importance of forums like this as part of the preparations for the conference. The rector also noted that the forum would focus on discussing university agendas and their upcoming responsibilities related to “green skills”.
Ulkar Sattarova, Director of the State Agency for Science and Higher Education; Nick Pirog, Chief Operating Officer of the Times Higher Education; and Vazeh Asgarov, Rector of Azerbaijan State Oil and Industry University, spoke at the event, emphasizing the urgency of the forum"s topic. They noted that the forum would provide universities with an opportunity to expand their influence in the global arena for achieving sustainable development goals.
In the entertainment segment of the event, music and dance performances were delivered by talented students of the university, as well as the teachers from Sumgayit Music College.
The guests then toured the Heydar Aliyev Center at SSU, where they received detailed information about the national leader"s life and achievements. They later visited the university"s “Educational Museum” and the “Educational Polygon” on electro energetics. The guests also had the opportunity to view innovative start-up projects developed by the university"s faculty and students.