Əsas səhifə | Xəbərlər | "Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizə" mövzusunda forum keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Sentyabr 2024 13:50
"Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizə" mövzusunda forum keçirilib
11–12 sentyabr tarixlərində “Times Higher Education” (THE) Beynəlxalq Reytinq Agentliyi, Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) birgə təşkilatçılığı ilə "Qlobal ali təhsil gündəliyində iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizə" mövzusunda forum həyata keçirilib.
Forumun əsas məqsədi Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 13-cü Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi olan iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizənin dəstəklənməsində ali təhsil müəssisələrinin töhfəsinin artırılması, iqlim böhranının həlli üçün ali təhsil müəssisələri və digər maraqlı tərəflərin əməkdaşlığının təşviq olunması, habelə müvafiq sahələr üzrə elmi tədqiqatların aparılmasının mühüm rolu kimi mövzuların müzakirəsi olub.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev açılış nitqində ali təhsil müəssisələrimizin COP29-a hazırlıq ərəfəsində beynəlxalq foruma ev sahibliyi etməsinin əhəmiyyəti və universitetlərin rəqabət qabiliyyətliliyinin artırılması haqqında danışıb. Forumun açılış mərasimində, həmçinin Azərbaycan Respublikası Energetika nazirinin müavini, COP29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov, ADNSU-nun rektor əvəzi, Vazeh Əskərov, SDU-nun rektoru, Rüfət Əzizov və “Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin baş direktoru Fil Bati çıxış ediblər.
SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov “Cari iqlim fəaliyyəti gündəliyi nə üçün uğursuzdur?” mövzusunda keçirilən paneldə moderator qismində iştirak edib. Müzakirələr zamanı ali təhsil müəssisələrinin iqlim fəaliyyəti gündəliyinə nail olunması prosesində rolu haqqında məzmunlu fikir mübadiləsi aparılıb.
Forumda, həmçinin bp Azərbaycan-nın Xəzər regionu üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, British Council-ın Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Nərgiz Hacıyeva, BMT-nin Qlobal Müqavilə üzrə Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Samir Məmmədov, COP29-un İqlim üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, Kembric Universitetinin iqlim təhsili üzrə direktoru Kristin Özden, Sinqapur Milli Universitetinin professoru Siram Ramakrişna və digər rəsmi qonaqlar, universitet rəhbərləri, siyasətçilər, dövlət və qeyri-hökumət təşkilatlarının yüksək səviyyəli nümayəndələri iştirak edib, panellərdə ətraflı müzakirələr aparıb.

Home | News | A forum was held on "Prioritising climate action on the global higher education agenda"
Yerləşdirilmə tarixi : 17 September 2024 13:50
A forum was held on "Prioritising climate action on the global higher education agenda"
On September 11-12, Times Higher Education (THE), Sumgayit State University (SSU) and Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) jointly organized a forum on "Prioritising climate action on the global higher education agenda".
The main purpose of the forum was to increase the contribution of higher education institutions in supporting the fight against climate change, the 13th Sustainable Development Goal of the United Nations, to promote the cooperation of higher education institutions and other interested parties in solving the climate crisis, as well as to discuss the important role of conducting scientific research in relevant fields.
In his opening speech, Minister of Science and Education Emin Amrullayev spoke about the importance of our higher education institutions hosting the international forum in preparation for COP29 and increasing the competitiveness of universities. During the opening ceremony of the forum, Elnur Soltanov, Deputy Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan and Chief Executive Director of COP29, Vazeh Askarov, Vice-Rector of ASSU, Rufat Azizov, Rector of SSU, and Phil Baty, Chief Global Affairs Officer of THE delivered a speech as well.
Rector of SSU Rufat Azizov moderated the panel titled "Why is the current climate action agenda failing all of us?". During the panel, the role of higher education institutions in the process of achieving the climate action agenda was discussed extensively.
Bakhtiyar Aslanbayli, bp’s Vice President for the Caspian region; Nargiz Hajiyeva, the Country Director of the British Council Azerbaijan; Samir Mammadov, the Head of the Azerbaijan delegation to the UN Global Compact; Nigar Arpadarai, UN Climate Change High-Level Champion for COP29; ADA University’s Vice-Rector Fariz Ismayilzade; Cambridge University’s Global Director of Climate Education Christine Özden; Seeram Ramakrishna, Professor at the National University of Singapore, and other official guests, university leaders, politicians, and high-level representatives of state and non-governmental organizations also participated and held discussions in the panels.